11-річний Іван Гуцул, на відміну від багатьох своїх ровесників, не вживає ні вуличного фаст-фуду, ні газованих напоїв. Адже знає, як вони шкодять організму — не з книжок, а з власних дослідів!
Хлопчик взявся експериментувати з мамою Тетяною, вчителькою початкових класів середньої школи в селі Іванівці, пише Експрес. Два роки вони працювали з крес-салатом — пророщували його в газованих солодких напоях, криничній, джерельній воді, пізніше робили досліди із сульфатними й безсульфатними пральними порошками. Із цими роботами їздили до Києва на Всеукраїнський конкурс експериментально дослідницьких робіт із природознавства "Юний дослідник", посідали там призові місця.
Усі ці досліди так надихнули молодого експериментатора, що разом з мамою вони вирішили купити професійний мікроскоп. Іванко став досліджувати магазинні чипси і сухарики, які так любив смакувати на перервах разом із друзями. Під час двотижневого карантину у школі "частував" ними інфузорій туфельок — найпростіших одноклітинних тварин.
"Щоби виростити інфузорії, я взяв сіно, залив водою, чекав декілька днів, доки утвориться бактеріальна плівка. Тоді у воді виростив паличку, якою живляться інфузорії", — розповідає Іванко.
Читайте ще: Діти пільгових категорій безкоштовно харчуються в школах
Далі маленький дослідник засипав крихти продуктів у пробірку і заливав водою, після чого наносив це піпеткою на скло, де були інфузорії. Під мікроскопом Іван спостерігав за мікроорганізмами: якщо ті гинули менш ніж за 30 секунд, отже, їжа шкідлива для здоров’я.
Чипси, сухарики, бекон, крекери з цибулею, картопля фрі, локшина, газовані напої — усі ці продукти знищили інфузорій за 20 секунд.
"Після цього я загорівся ідеєю знайти корисні замінники шкідливих продуктів. Два тижні разом з мамою експериментував: шукали рецепти корисних страв в інтернеті, замінювали деякі складники на ті продукти, що були в нашому холодильнику, і врешті розробили здорове і дуже смачне меню перекусів!"
Кожен прийом їжі має 240 кілокалорій. Для прикладу, меню на понеділок: накладанець (хлібець пшенично-гречаний, шматок сиру, листя салату, шматок печеної телятини) — 60 грамів, чипси бурякові — 20 грамів, горіх волоський — 40 грамів, банан — 60 грамів. А в середу Іван радить узяти з собою до школи лаваш із домашнім сиром та кропом (100 грамів), горошок зелений (30 грамів), запечений язик (50 грамів), огірок і перець (50 грамів), заморожену малину (40 грамів).
"Пропоноване меню цілком збалансоване та корисне, — коментує розробку юного дослідника Марія Чала, фахівчиня зі здорового харчування. — Дітям у шкільному віці вистачає близько 200 кілокалорій на перекус. Головне — баланс білків, жирів і вуглеводів. Іванко врахував це, бо у його меню є і м'ясо та сири (білки), і овочі та хлібці (вуглеводи), і горіхи (жири)".
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами