28 червня 1996 року о 9 годині 18 хвилин, після майже доби безперервної роботи, Верховна Рада ухвалила і ввела в дію Конституцію. Цій події передували 6 років важкої праці, консультацій, криз і домовленостей, пише агентство новин АСС з посиланням на Укрінформ.
Новітній конституційний процес розпочався одразу ж після прийняття 16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР «Декларації про державний суверенітет України» - вже у жовтні була створена Конституційна комісія. Між 1991-1996 років комісіями, окремо створеними Верховною Радою та Президентом, було складено кілька проєктів Конституції. Вони тривалий час обговорювалися, доповнювалися і доопрацьовувалися. Найгостріші протиріччя викликали питання розподілу влади і власності, державна символіка, статус російської мови і статус Республіки Крим. Ліві сили схилялися в бік применшення ролі президентської влади, приватновласницьких відносин, за надання однакового статусу українській та російській мовам і збереження автономного статусу Криму. Праві, в яких об’єдналися представники «партії влади», підприємницькі кола та депутати національної культурно-мовної орієнтації, виступали за сильну президентську вертикаль, гарантування всієї повноти приватновласницьких прав, панування української мови та ліквідацію автономії Криму. Тим часом в країні діяла Конституція УРСР 1978 року з деякими змінами.
Від початку ухвалення нинішній Основний Закон України змінювався кілька разів. При цьому в Конституції України 1996 року передбачена досить жорстка процедура внесення до неї змін та доповнень. Для схвалення відповідних змін до різних її розділів вимагається від 2/3 до 3/4 голосів від конституційного складу Верховної Ради. Якщо ж зміни скасовують чи обмежують права й свободи людини і громадянина або спрямовані на ліквідацію незалежності чи загрожують територіальній цілісності держави, то Конституція України взагалі не може бути змінена.
З нагоди відзначення Дня Конституції України, до речі, єдиного державного свята, яке прописане в самій же Конституції, Міністерство культури та інформаційної політики презентувало проморолик про базові права українців. І для кращого запам’ятовування статті Основного Закону «загорнули» у вірші, передає 24 канал. Крім того, у відео розповідають про символи України, закріплені в Конституції, про те, що єдиною державною мовою є українська. Мовиться і про непорушність державного кордону та суверенітету, а також наголошують, що Крим є беззаперечною частиною нашої держави.Після Акту про проголошення незалежності України, цей документ став другим наріжним каменем у будівництві української демократії. Як і будь-яка демократична конституція, український Основний Закон ставить повагу до людської гідності та свободи за найвищу цінність, – мовиться у повідомленні Мінкультури.
Новини ІА АСС є у Viber
На життя.
На повагу до своєї гідності.
На свободу та особисту недоторканність.
На недоторканність свого житла.
На таємницю кореспонденції.
На невтручання у своє особисте та сімейне життя.
Право перебувати на території України та у будь-який час повернутися додому.
На свободу думки і слова.
На свободу світогляду і віросповідання.
Має право об’єднуватись у політичні партії чи громадські організації.
Брати участь у мітингах і демонстраціях.
Має право на приватну власність.
На працю та відпочинок.
Право на житло.
На достатній життєвий рівень.
На медичну допомогу.
На безпечне довкілля.
Право на освіту.
На відшкодування шкоди, завданою державою.
Захищати Вітчизну.
Не заподіювати шкоду природній та культурній спадщині.
Сплачувати податки.
Неухильно дотримуватися Конституції України та законів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами