В ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" кандидат медичних наук, доцент, імунолог Федір Лапій розповів, що небезпечніше – коронавірус чи грип.
Нездужання, подразнення в горлі, виділення з носа, ломота, яка може поєднуватися з температурою – тобто перші симптоми коронавірусної інфекції такі ж самі, як і у знайомого українцям грипу. Але грип – це ще зазвичай висока температура, біль за грудиною, кашель, який відчувається у трахеї, нагадує імунолог.
Лапій додає, що лабораторна діагностика дає змогу точніше визначати діагноз. А загалом сплутати коронавірус із вірусом грипу, за його словами, дуже легко.
Найперше, погода сприяє тому, щоб інфекція легше передавалася від людини до людини, зазначає Федір Лапій.
"Передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. При цьому вірус може потрапити на поверхню ока, на поверхню стола (можна її торкнутися – як правило, 20-30 разів протягом години ми торкаємося свого обличчя, не помічаючи цього). Тобто з одного боку є пряма передача, а з іншого – вірус може деякий час зберігати життєздатність на поверхні (предметів – ред.)", – уточнив лікар.
За кількістю летальних випадків коронавірус випереджає грип. Але в Україні, нагадав Федір Лапій, актуальнішим є вірус грипу, відомо навіть про неодноразові смертельні випадки від цієї інфекції.
"Якщо говорити про коронавірус і дані, які ми отримуємо з Китаю, де є епідцентр, то кількість померлих відносно кількості захворілих становить 2-5%. Це високий відсоток. Вищий, ніж від грипу", – додав він.
Читайте ще: В Італії сталася перша смерть через коронавірус
"Старі" коронавіруси в Україні є, каже лікар. Проте ще не зафіксовано занесення "уханського", хоча це не означає, що він сюди не потрапить. Адже немає 100-відсоткових способів запобігти його проникненню на територію України.
"Коли йдеться про тяжкий випадок коронавірусної інфекції і треба відстежувати, чи є ця інфекція в Україні, передусім говоримо про т. зв. епідзв'язок: чи були ви в Китаї протягом останніх 14-ти днів, чи ви деінде перетиналися з можливо хворим китайським туристом", – пояснив імунолог.
Є вікові та індивідуальні особливості імунітету, пояснює Федір Лапій. Вони можуть стати передумовами для тяжкого перебігу грипу чи коронавірусної інфекції.
Наприклад, грип у дітей віком до 5 років перебігає тяжче, ніж у дітей після 5 років. У людей віком 65+ грип перебігає тяжче, ніж у людей до 65 років. Це пов'язано з віковими особливостями.
З іншого боку, є незрілість імунної системи. Якщо людина зловживає алкоголем, курить, це погано впливає на імунітет. До того ж, люди старшого віку часто мають хронічні захворювання.
Насамперед чисті руки – слід користуватися проточною водою, бажано з милом. Можна застосувати антисептик для рук на спиртовій основі. Виходячи з громадської вбиральні, намагайтеся не торкатися долонями ручок – це можна робити ліктем. Має значення кашльовий етикет: прикриватися згином ліктя, одягом, хустиною. Раціонально використовувати маски.
Вам буде цікаво: На Буковині 9 шкіл досі закриті на карантин
Він не любить сонця і сильного морозу, відкритого простору – в таких умовах вірусна інфекція тяжче передається. Не любить антисептиків. Умовно кажучи, все, що горить, згубне для вірусу – цим варто обробляти руки.
Він любить скупчення населення, яке є в 11-мільйонному Ухані. Ми говоримо про індустріальний регіон, коли є мряка, смог – і це сприяє передачі вірусу від людини до людини.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами