Сайт з пошуку роботи Work.ua та освітній портал Education.ua провели серію опитувань, за результатами яких 49% респондентів зазначили, що у їхньому регіоні у дитячих садочках бракує місць або вони не працюють узагалі. Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на Есперсо. Через це чимало жінок залишаються вдома або шукають неофіційні альтернативи дитсадкам, які не завжди якісні та доступні.
Водночас інформація про те, що в Україні можна буде влаштовувати у дитсадки тримісячних немовлят, зчинила неабиякий переполох у суспільстві, адже виникли побоювання, що відпустку з догляду за дитиною збираються скоротити з трьох років до трьох місяців. Яка ситуація насправді Еспресо пояснила заступниця міністра освіти і науки України з питань дошкільної освіти Анастасія Коновалова.
Дивіться нас на YouTube
Чи справді у МОН розглядають можливість зарахування до дитячих садків дітей з тримісячного віку?
Новий закон «Про дошкільну освіту» (набув чинності 1 січня 2025, – ред.) дозволяє, зокрема, ясла для дітей з трьох місяців. Це означає, що за бажанням і потреби батьків (якщо мама чи тато хоче вийти на роботу раніше), вони можуть скористатися такою можливістю. Звичайно, для таких дітей мають бути створені відповідні умови. Послуга є ліцензованою і перевіряється.
Для МОН надзвичайно важливо, щоб діти, особливо такі маленькі, були в системі, яку ми чітко бачимо і впевнені в якості таких послуг. Нині батьки таких маленьких дітей уже виходять на роботу і залишають їх, наприклад, з нянями. Але це – не унормована послуга, ми не можемо її контролювати. Новий закон про дошкільну освіту пропонує систему, яка контролюється, яка може фінансуватись громадами і дозволяє батькам бути впевненими у якості сервісу.
Звичайно, це означає, що вихователі повинні пройти відповідне підвищення кваліфікації. Якщо відкривається садок нового типу, наприклад, мінісадок, де до п’яти дітей, то такий заклад спершу має отримати ліцензію. Усі провайдери повинні виконувати вимоги законодавства. Зокрема, дотримуватися санітарного регламенту, інфраструктурних норм, а також забезпечувати якість надання освітньої послуги і догляду.
Новину про те, що дитсадки можна буде зараховувати дітей з тримісячного віку, багато хто сприйняв, як те, що в Україні декретна відпустка буде лише 3 місяці. Чи справді у Кабміні розглядають можливість скорочення тривалості відпустки по догляду за дитиною?
Міністерство освіти і науки України не має відношення до питань декретних відпусток.
Це не означає, що розглядається скорочення тривалості відпустки з догляду за дитиною. Це питання взагалі не належить до сфери регулювання цього закону. Відпустки – це компетенція Міністерства економіки і трудового законодавства. Наше завдання – створити якісні, безпечні й контрольовані умови для догляду за найменшими дітьми, якщо батьки самі ухвалюють рішення раніше повернутися до роботи. Це про вибір, а не примус.
Чи готова держава фінансувати створення ясельних груп для немовлят у дитсадках, адже для цього треба забезпечити умови: інші меблі, більше персоналу тощо?
Закон відкриває можливість для створення ясельних груп, але не зобов’язує громади це робити. Формат і обсяги фінансування – у компетенції органів місцевого самоврядування, які можуть самостійно ухвалювати рішення, виходячи з потреб громади та наявних ресурсів.
Так, догляд за немовлятами потребує інших умов: спеціального обладнання, меблів, збільшеної кількості персоналу. Саме тому такі послуги мають бути ретельно підготовленими, а не відкриватися формально. Закон задає рамку і дає інструменти, а рішення про реалізацію приймається на місцях.
Фінансування системи дошкільної освіти регламентується ст. 50 Закону України «Про дошкільну освіту» («Фінансування системи дошкільної освіти здійснюється за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством», – ред).
Чи є орієнтовні підрахунки, скільки жінок в Україні не можуть вийти на роботу через те, що для дитини не вистачило місця в садочку або там, де вона живе, взагалі немає закладу дошкільної освіти?
У листопаді 2024 року ЮНІСЕФ опублікували дослідження щодо економічного обґрунтування для інвестування в ранній розвиток дитини в Україні. За результатами звіту потенційно, за наявності доступу до послуг дошкільної освіти і догляду для всіх дітей від 1 року, за бажанням зможуть повернутись на ринок праці додатково 350 тисяч матерів. Такий прогноз враховує, що послуги не зможуть масштабуватись одномоментно, тому передбачаюсь поступове збільшення доступу до освіти для дітей від 1 року до 2030 року.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами