Про це свідчать результати дослідження українського центру вивчення громадської думки «Соціоінформ».
Більшість тварин, яким надають притулок у час війни – це домашні тварини, покинуті господарями при евакуації. Також під час війни стали менш активними стерилізаційні програми, що сприятиме розмноженню безпритульних тварин у майбутньому.
У рамках дослідження Save Pets of Ukraine провели перепис 510 притулків, стерилізаційних центрів та зооволонтерів, які опікуються покинутими тваринами. За даними зоозахисників, станом на січень 2023 року 25 799 собак та 19 473 коти перебувають під опікою притулків та волонтерів.
«Чисельність тварин у притулках сьогодні – мінлива. Постійно додаються нові підопічні. Частину з них прилаштовують у сім’ї чи переправляють у Європу. Через брак місць у притулках активніше застосовуються гібридні форми опіки: перетримка, годівля тварин на вулиці», – йдеться у дослідженні.
Основні потреби притулків під час війни – це корм, ветеринарна підтримка та ліки. Взимку актуалізувалась проблема вартості опалення та часті вимкнення електроенергії (яка забезпечує водопостачання, обігрів, роботу холодильників). Також притулки скаржились на зниження частки адопції тварин, брак персоналу у притулках, необхідність розширення притулків, ремонту чи побудови вольєрів.
Медіа агентство АСС є в Instagram
На прифронтових територіях притулкам потрібно долати наслідки руйнувань, труднощі з закупівлею та доставкою кормів/ліків, а також – потенційно евакуювати притулки.
Для притулків та зооволонтерів з усіх територій є актуальними такі проблеми, як:
нестача кормів (зокрема, через зростання їхньої вартості);
нестача коштів на медикаменти та послуги ветеринарних клінік;
складність у прилаштуванні тварин;
скорочення доходів/ пожертв (актуально для малих притулків);
відсутність можливості евакуації тварин (зокрема для великих притулків).
Водночас для прифронтових територій проблематичною є відсутність електроенергії, води, газу, а також програм стерилізації тварин.
Соціологи також дізналися основні проблеми стерилізаційних центрів біля фронту:
брак коштів: на корми, ліки, пальне, оплату комунальних послуг;
брак місць/вольєрів для утримання тварин;
нестача теплих речей для утеплення вольєрів.
А в тилу стерилізаційні центри повідомляли про відсутність обладнання, щоб допомагати важкопораненим тваринам. Для окупованих територій актуальні такі проблеми, як ускладнений перетин блокпостів і нестача кормів у магазинах.
Загалом притулкам потрібні:
корми і сухе молоко;
персонал;
гроші на ветеринарну підтримку;
ліки, вакцини, препарати обробки від паразитів, пелюшки, шприці;
наповнювачі (для котів);
дрова/пальне і генератори;
клітки/бокси для перевезення;
перетримка;
ремонт вольєрів;
додаткова територія.
Наші новини є у Facebook