До переліку включили населені пункти у 20 областях, серед них — Дніпропетровська, Харківська та Одеська.
«УІНП має на меті сприяти громадам й органам місцевого самоврядування та звернути їхню увагу на ті назви, які містять російську імперську символіку відповідно до закону», — кажуть у пресслужбі.
Цей перелік буде доповнюватися, зокрема наразі туди не внесли населені пункти, розташовані на тимчасово окупованих територіях.
Інститут зазначив, що до 27 січня 2024 року місцева влада повинна подати до Верховної Ради свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».
До символів російської імперської політики відносять топоніми на честь:
- осіб, які були на керівних посадах у держструктурах, війську та партіях, і сприяли російській імперській політиці; були працівниками радянських органів держбезпеки всіх рівнів; публічно підтримували, глорифікували або виправдовували російську імперську політику, закликали до русифікації чи українофобії;
- подій, повʼязаних з утіленням російської імперської політики;
- назв російських міст та інших географічних, історичних та культурних обʼєктів рф.
Окрім того, наразі триває формування експертної комісії при УІНП, яка надаватиме фахові висновки з питань, які виникатимуть в ході деколонізації. До неї увійдуть науковці, що представляють академічні інституції й університети країни.
З початком повномасштабної війни росії проти України в суспільстві виник запит на розірвання будь-яких зв’язків з країною-агресором. Такі прагнення українців демонструють соціологічні опитування.
Згідно з опитуванням, проведеним фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, 59% українців підтримують перейменування топонімів, назви яких пов’язані з рф, СРСР чи російською імперією.
Протягом 2022 року в Україні перейменували 9859 топонімів і демонтували 145 пам’ятників, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики.
А у квітні президент Зеленський підписав закон, який забороняє давати географічним об'єктам назви, пов'язані з росією. Автори закону переконані, що він дозволить очистити суспільний простір від нав’язаних ідеологем, а також встановить історичну справедливість і відновить українську історико-національну топоніміку, доповнить її іменами новітніх героїв.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами