Нинi на ринках – справжнє свято винограду. Великi грона соковитих ягiд мають такий апетитний вигляд! А який виноград вибрати, щоби максимально збагатити органiзм вiтамiнами? Чи можна цi плоди їсти тим, у кого надмiрна вага чи дiабет, а поласувати ягiдками дуже хочеться?
– За кольором плодiв виноград дiлиться на такi головнi групи: бiлий, рожевий, синiй. Iнтенсивнiсть кольору залежить вiд агроклiматичних умов вирощування, мiнерального складу грунту, – каже Вiра Антонюк, кандидат бiологiчних наук. – Наприклад, що менше в ньому калiю, магнiю, залiза, то менш iнтенсивний колiр. Темно-синього, темно-червоного кольоу винограду надають флавоноїди антоцiани – спецiальнi сполуки.
– Синiй виноград має вираженi антибактерiальнi та антивiруснi властивостi, – пояснює Наталiя Мiхньова, лiкар-дiєтолог НДI харчування МОЗУ. – А флавоноїди, яких особливо багато в темних сортах винограду, захищають стiнки судин вiд вiдкладень поганого холестерину. У свiтлому ж виноградi багато залiза, тому вiн ефективний у боротьбi з анемією.
– Чим ще корисний виноград?
Н. Мiхньова: – У гронах, незалежно вiд їх кольору, є цiла скарбниця мiнералiв (кальцiй, калiй, натрiй, фосфор, залiзо, магнiй, селен) та вiтамiнiв (А, В6, С). Крiм того, багато флавоноїдiв є потужними антидепресантами, що сприяють сповiльненню процесiв старiння.
Загалом же – чудовий засiб стимуляцiї iмунної системи та профiлактики багатьох хвороб. Лише одне гроно свiжого винограду середнього розмiру щодня – i будете здоровi.
– Утiм виноград – доволi калорiйна ягiдка. То чи можна поправитися вiд нього?
– У 100 грамах цього плоду – в середньому 60 калорiй Аналогiчно, як у 100 грамах рисової кашi чи склянцi кави з цукром i молоком. Глiкемiчний iндекс (ГI) винограду (цей показник вiдображає, з якою швидкiстю продукт перетворюється на глюкозу) – 40 одиниць. Для порiвняння: стiльки ж має бiла квасоля. Печена картопля вже бiльше – ГI 95 одиниць. Тож людям iз цукровим дiабетом слiд брати це до уваги, формуючи свiй рацiон.
Усiм iншим слiд просто не переїдати винограду. 100 – 200 грамiв за один раз – цього досить. Особливо це застереження стосується вагiтних – в останнi три мiсяцi краще утриматися вiд цих ягiд. По-перше, щоб не наростити масу плоду. По-друге, пiсля вживання винограду нерiдко виникає здуття кишкiвника, а вiн тисне на матку, що може бути небезпекою для вагiтних.
– Кiсточки та шкiрка – їсти їх чи викидати?
– У шкiрцi мiститься найбiльше поживних речовин та мiкроелементiв, що є у виноградi. Тому, якщо нема хвороб травного тракту, варто їсти плоди з оболонкою, добре розжовуючи. Щоправда, дiтям усе ж краще чистити винограднi ягiдки вiд шкiрки, бо ферментна система в них ще не сформована.
Щодо кiсточок, то в них мiститься надзвичайно цiнний рослинний жир. Утiм наш органiзм не здатен перетравлювати винограднi кiсточки. Ба бiльше, в деяких випадках вони можуть призводити до механiчного подразнення органiв травлення. Це небезпечно для дiтей, осiб iз хронiчними хворобами кишкiвника. Тому краще споживати олiю з виноградних кiсточок.
– До речi, а чи можна зробити таку олiю, яка в магазинах доволi дорога, власноруч?
– Так, – каже Олена Коб'юк, дослiдниця народних методiв оздоровлення. – Звiсно, це не буде справжнiй екстракт виноградних кiсточок, для хатнiх умов його виробництво – занадто складний технологiчний процес. Лише для лiтра олiї потрiбно майже 50 кiлограмiв виноградних кiсточок.
Але є простiший метод. Винограднi кiсточки слiд помити, обсушити, розчавити та залити олiєю (наприклад, соняшниковою) у пропорцiї 1:4. Через мiсяць настiй потрiбно процiдити. Така олiя надзвичайно корисна для судин завдяки пiкногенолам – речовинам з антиоксидантною активнiстю. Справжнє золото виноградної кiсточки -- омега-6 жирнi кислоти, незамiннi для профiлактики онконедуг.
– Лiкувальний i винний оцет, чи не так?
– Аякже! I його також неважко приготувати власноруч iз макухи, води та цукру. Оцет не лише смачна приправа, а й лiки: з виноградних шкiрок в оцет переходить антиоксидант ресвератрол, потрiбний для здоров'я серця i судин.
Корисне й листя винограду. Вiдвар з нього допомагає позбутися уратних каменiв у нирках, полегшує симптоми подагри й дiабету. Свiже виноградне листя – смачне та корисне, його застосовують у традицiйнiй азiйськiй i середземноморськiй кухнях.
Iрина КОНТОРСЬКИХ, Лариса ПЕЦУХ, газета Експрес
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами