Точка зору радника з питань децентралізації Тараса Прокопа
В Чернівцях виникла серйозна дискусія щодо доцільності приєднання села Чорнівка до м. Чернівці і в цю дискусію вже активно включились різні політичні гравці місцевого рівня і вони вкидають різні маніпулятивні тези, які не мають під собою ні законодавчого, ні раціонального підгрунтя. В зв’язку з цим, вирішив трохи описати ситуацію навколо приєднання навколишніх сіл до міста Чернівці.
Якщо подивитись на міста, які активно розвиваються, то можна побачити, що вони поступово поглинають всі навколишні населені пункти. От до прикладу є м. Париж з населенням 2,2 млн. осіб, але окрім нього, виокремлюють ще Великий Париж, який включає в себе 130 комун і має населення більше 10 млн. осіб, разом вони створюють міську агломерацію. Такий самий процес відбувається з м. Київ, оскільки навколишні села вже дефакто стають його частиною. І тут виникає чимало проблем, якщо населені пункти, які знаходяться в безпосередній близькості з містом мають окремі органи управління і жодним чином не узгоджують планування своєї території з великим містом. В умовах неузгодженості, створюється хаотична забудова, яка не дає можливість правильно і зручно прокладати комунікацїї та створювати належну інфраструктуру. В Києві не раз виникали проблеми через небажання навколишніх населенних пунктів давати можливість створення додаткових шляхів і через це значно страждає транспортна інфраструктура міста. Впринципі тут маємо і свої локальні випадки, до прикладу, частина землі, на якій знаходиться Чернівецький аеропорт, належить Чагорській об’єднаній територіальній громаді і вони цілком законно можуть вимагати в міста кошти за використання цієї землі, про що вони не раз говорили. Тому так чи інакше, але навколишні села мають бути пов’язані з містом або спільним органом управління або ж агломерацією.
А тепер давайте подивимось на карту Чернівців та навколишніх сіл.
Поки депутати Чернівецької міської ради зволікали з прийняттям рішення про приєднання навколишніх сіл, вже майже всі створили ОТГ. На півдні успішно функціонують Великокучурівська та Чагорська громади, необ’єднаними залишилось тільки с. Коровія, яке теж зволікало з прийняттям рішення про приєднання/об’єднання і тепер вони похапцем намагаються приєднатись хоча б до Чагорської ОТГ, але щоб тільки не до Чернівців. На сході створені Острицька та Магальська громади, на Заході в перспективному плані заплановано створення Камянської ОТГ, а на півночному-заході - Мамаївська ОТГ, до якої хочуть приєднатися с. Біла, ну і з ними вже Стрілецький кут. Тож за наявної ситуації, розширитися місто може тільки за рахунок населених пунктів, які знаходяться на півночі, а саме: Шубранець, Задубрівка, Горішні Шерівці, Чорнівка та можливо Топорівці.
Процес вже давно зрушив би з місця, якби його не гальмували депутати Чернівецької міської ради і тепер з телебачення і в соціальних мережах поширюють чимало неправдивих даних щодо об’єднання і основне з них звучить десь так «Чорнівка витягне з бюджету міста десятки чи сотні млн. грн.». Насправді суттєвих ресурсів з міського бюджету для Чорнівки не потрібно, оскільки місто Чернівці віддає в державний бюджет реверсом близько 7 млн. грн., в той час, щоб закрити потреби с. Чорнівка за підрахунками фінансистів потрібно 2 млн. 630 тис. грн і це враховуючи зміну коефіцієнту наповнюваності класів, який враховуються при обрахунку освітньої субвенції. Важливим аспектом є те, що біля Чорнівки знаходиться міське сміттєзвалище і жителі Чорнівки реально від нього потерпають, тому такий тип протесту, як блокування ввезення міського сміття ще можна зрозуміти, хоча й потерпати будемо ми всі…
Я твердо переконаний, що ми повинні приєднати до міста сусідні села і при прийнятті рішення щодо цього, треба думати про стратегічний розвиток міста і думати куди воно буде розвиватись, а виходячи суто з поточного стану речей і кажучи, що зараз в міста достатньо території для розширення. А чи буде достатньо в умовах постійної урбанізації через десятки років?
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter