Ця ініціатива вийшла від «Альянсу з боротьби зі сказом» (ARC) і «Центрів боротьби з хворобами і профілактики хвороб» (CDC).
Метою заходів, присвячених цій події, є привернення уваги людства на проблематику розповсюдження цієї небезпечної хвороб, як серед людей, так і тварин.
Сказ - це інфекційне захворювання теплокровних ссавців і людини, яке викликається вірусом, що відноситься до сімейства Rhabdoviridaes. Хвороба характеризується гострим перебігом, ознаками поліенцефаломієліту, а за відсутності вчасного лікування абсолютною смертністю - через це щорічно гине понад 55 тисяч людей і більше 1 млн. тварин.
На сказ хворіють усі дикі й домашні тварини, а також гризуни, кажани і птахи. Найчастіше людина заражається від лисиць, кішок і собак.
Нагадаємо, на Буковині літаками розкидатимуть приманки з вакциною. Масова вакцинація проти сказу
Вірус сказу, який потрапив в організм тварини або людини, нервовими волокнами (зі швидкістю приблизно 3 міліметри на годину) проникає в спинний, а потім головний мозок, де розмножується, викликаючи дифузний енцефаломієліт (запалення головного та спинного мозку). Із мозку нервовими шляхами вірус поширюється в різні органи і тканини, у тому числі потрапляє в слинні залози, інфікуючи слину.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), ця хвороба реєструється в 113 країнах світу і входить у першу п'ятірку хвороб, спільних для людини і тварин, що наносять найбільший соціально-економічний збиток.
Захворювання реєструється на всіх континентах, окрім Австралії.
Епізоотична ситуація зі сказу тварин в Європі залишається напруженою, оскільки сказ відноситься до захворювань, які не мають кордонів.
До теми: Загроза сказу. Буковинців закликають вакцинувати домашніх тварин
Найскладніша епізоотична ситуація щодо сказу в Європі відзначається в країнах Східної Європи, зокрема Російській Федерації, Республіці Білорусь, Україні, Туреччині. Територія України перебуває в епіцентрі сказу в Європі. У той же час країни Західної Європи вже тривалий час благополучні щодо сказу.
В Україні сказ реєструється в усіх областях і природно-географічних зонах.
Найбільша кількість випадків сказу в Україні реєструється серед лисиць, однак наявність резервуару інфекції, особливість екології лисиць, їх синантропізація, неконтрольоване розмноження, постійні контакти з безпритульними собаками й котами та недостатній рівень імунопрофілактики серед домашніх тварин через безвідповідальність власників домашніх тварин (особливо в сільській місцевості) є передумовами виникнення сказу у домашніх м’ясоїдних тварин – собак і котів.
Епізоотична ситуація щодо сказу в Україні має ряд особливостей, зокрема, це еволюція епізоотії як природно-вогнищевого, так і антропоургічного (міського) типу.
У першому випадку резервуаром і джерелом збудника інфекції є лисиця, в другому - собаки та коти.
Стратегія боротьби зі сказом в Україні базується на виконанні комплексу антирабічних ветеринарно-санітарних заходів, направлених на профілактику та ліквідацію сказу серед основних резервуарів даного захворювання і включає в себе: парентеральну вакцинацію, пероральну вакцинацію диких м’ясоїдних, епізоотичний моніторинг.
Парентеральна імунізація включає обов'язкову імунізацію всього поголів'я собак – на всій території країни; котів – в зонах стійкого неблагополуччя; сільськогосподарських тварин – при спалахах захворювання.
Пероральна імунізація диких м'ясоїдних тварин включає в себе обробку усієї території за винятком: заборонених зон; населених пунктів; водних плесо.
Тільки вчасно наданий комплекс антирабічної допомоги може вберегти постраждалих людей від смертельних наслідків.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами