Восени відбудуться чергові місцеві вибори - у Чернівцях знову обиратимуть мера та депутатів міської ради.
Це скликання стало сьомим у міській раді. Тим, хто активно слідкував за перипетіями у сесійній залі, воно запам’ятається постійними суперечками між депутатською «більшістю» з одного боку та мером і його командою з іншого. Також у пам’яті закарбуються численні виступи псевдо-активістів, які зривали сесійні засідання своїми годинними емоційними промовами.
Звичайні ж чернівчани будуть пам’ятати розбиті дороги й тротуари, постійні відключення води, осипання фасадів та інші проблеми нашого міста, яких цього скликання назбиралося чимало.
Відтак, за щорічними показниками обласних центрів у журналі «Фокус» та соціологічними дослідженнями групи «Рейтинг», Чернівці впевнено пасуть задніх. Хоча кілька років тому наше місто було серед лідерів.
Головною причиною таких наслідків, які зараз переживає місто, є політичне протистояння двох політичних сил: міського голови Каспрука та депутатського корпусу. Це визнають навіть учасники цього конфлікту – власне, народні обранці та мер.
Депутати вважають винним мера.
Михайло Яринич, представник фракції «Народний контроль»:
"На мою думку, проблема виключно в мерові. Коли наше скликання депутатів розпочинало роботу, у міського голови була більшість. Зараз же навіть соратники, вихідці з «Народного Фронту», не підтримують його.
Наша фракція («Народний контроль», - авт.) від початку роботи цієї каденції орієнтувалася саме на міського голову. Його батько свого часу був хорошим менеджером і в нас були сподівання, що син стане його спадкоємцем. Але цього не сталося.
Олексій Павлович не реагував на пропозиції нашої фракції, інших депутатів. Не тримав слово. Якщо ж усе-таки реагував на якусь пропозицію чи ідею, то лише обіцяв згодом розглянути. Проте благополучно забував про обіцяне.
На мою думку, наступному міському голові потрібно буде відкинути політику та думати про благоустрій міста: дороги, школи, садочки, мед заклади тощо. На жаль, чинний міський голова загрався в політику. А мер повинен бути аполітичним".
Мер Чернівців менш категоричний. Він вважає, що у будь-якому конфлікті винні дві сторони. Тож, міський голова не виключає, що, імовірно, в занепаді міста є і його провина.
Олексій Каспрук, міський голова:
"Напевно, я теж винен. У тому, що мені потрібно було більш поблажливим бути до деяких депутатів та до їхніх бажань. Не вимагати платити до міського бюджету борги за землю, дозволяти закупівлю тролейбусів за завищеними цінами. Тоді, можливо, вони дозволили б мені робити речі, корисні для міста.
До прикладу, закупити нові тролейбуси, як це зробили інші міста України. Бо якщо колись ми були взірцем, сьогодні в нас чи не найгірша ситуація з громадським транспортом.
На жаль, думаю, що це ще не кінець. До завершення каденції 10 місяців, і ця міська рада ще встигне здивувати чернівчан неодноразово.
Щодо колись лояльних до мене депутатів… До прикладу, я підтримував всі пропозиції «Народного контролю». В тому числі, призначення Володимира Середюка на посаду заступника міського голови. Хоча й розумів, що в нього немає досвіду, але думав, що він молодий та швидко навчиться.
Також підтримав призначення членами виконкому Антоніну Бабюк та Сергія Босовика. Непорозуміння з «Народним контролем» в нас виникло, коли вони подолали вето міського голови щодо передачі чи зміни цільового призначення земельної ділянки для підприємства колишнього керівника обласної організації «Партії Регіонів» пана Романюка на вулиці Руській.
За моєю пропозицією, він повинен був викупити цю земельну ділянку. «Народний контроль» вирішив з якихось відомих лише їм та «Рідному місту» Василя Продана причин подолати вето міського голови. Як наслідок, ця земельна ділянка дісталася панові Романюку безкоштовно. За рахунок міського бюджету. Після цього наші стосунки зіпсувалися.
Щодо так званих «активістів". Проблема в тому, що ці спікери можуть дозволити собі навіть обзивати колег-депутатів нецензурними словами. Але коли відбуваються такі шоу і я ставлю на голосування пропозицію видалення цих людей із зали, депутати не голосують. Отже, вони зацікавлені в тому, щоби був такий бардак».
Депутат двох скликань Чернівецької міської ради Василь Максимюк заперечує тезу про те, що весь депутатський корпус протистоїть Каспрукові. Проти мера налаштована лише частина народних обранців.
Василь Максимюк, депутат Чернівецької міської ради від фракції «Європейська солідарність»:
"Протистояння дійсно є. Проте не мера й усього депутатського корпусу. Мова лише про частину депутатів - так звану «більшість» у міській раді. При чому виглядає так, ніби все це розпочалося за написаним кимось сценарієм з обох боків, одразу після виборів в 2015 році.
Але на початках частина депутатів, яка не належала до жодної зі сторін конфлікту, намагалася максимально працювати в конструктивному руслі, якщо ставала на бік тієї чи іншої політсили. А останнім часом це протистояння втратило здоровий глузд. Як наслідок - місто деградує.
У попередньому скликанні міської ради не було випадків, коли сесії розтягувалися на 3 засідання або важливі для міста рішення не могли прийняти протягом кількох сесій. Поясню чому. Річ у тому, що раніше всі інституції міста працювали у відповідності до законодавства, дотримання закону про місцеве самоврядування, закону про статус депутатів міської ради, регламенту міста, положення про постійні комісії тощо.
Отже, всі питання опрацювали, вивчали, отримували відповідні пояснення під час роботи постійних комісій. А сесія була вже завершальним етапом прийняття рішень. Сьогодні ж розгляд питань розпочинається безпосередньо на сесії. Тому ці засідання перетворюються на шоу.
Щоби виправити ситуацію та рятувати місто, потрібно, в першу чергу, дотримуватися законодавства України, регламенту та положень міської ради. Також потрібно розуміти, що основним завданням є інтереси міста та його громади, а не свої власні».
Як результат – кілька сесій приймали рішення про виділення землі для родини загиблого Героя війни на Сході. І лише коли його побратими прийшли до сесійної зали і пообіцяли виносити депутатів із мерії, народні обранці нарешті проголосували. Це ж стосувалося й програми соціально-економічного розвитку, епопея з якою тривала більш, як пів року.
Натомість, народні обранці підтримали ініційований своїми колегами Богданом Ковалюком та Віталієм Гавришем проект рішення про будівництво тунелю під аеропортом.
Також показовим став випадок на засіданні сесії у грудні, коли міський голова продемонстрував справжні інтереси депутатів.
Тоді народні обранці відверто ігнорували питання щодо приєднання Чорнівки, коли місто потопало в смітті, виділення фінансової допомоги комунальним підприємствам, зокрема й «Чернівцітеплокомуненерго», через що місто в новому році могло залишитися без тепла, та на лікування важкохворим дітям, і не голосували за ці проекти рішень.
Тоді міський голова передав папку з проектами рішень щодо земельних питань секретарю міськради Василю Продану зі словами: «Це ваші питання, Василь Сафронович. Даю вам пачку проектів рішень щодо землі. Розглядайте їх на сесії, а я завтра вийду офіційно на роботу і заветую ті, з якими не погоджуся. Бо ви знищуєте місто». Депутати тоді розглянули більшість земельних питань порядку денного…
Така одностайність у голосуванні – не новина для депутатів. Після того, як Олексія Каспрука 26 липня 2018 року усунули з посади міського голови, вже на найближчих сесіях проголосували за виділення коштів на поточний ремонт низки доріг з програми «Комфортне місто» та вже з вересня розпочали поточний ремонт доріг. Зокрема, і проспекту, який напередодні зими встигли лише розрити. І протягом більш як пів року він був майже непроїзним…
За словами Ігоря Баб’юка, після відставки мера більшості депутатів у нових реаліях міської ради потрібно було показати ефективну роботу, і вони дуже швидко приймали рішення щодо комунального господарства, охорони здоров’я, освіти та інших галузей.
«У міській раді нині точиться політична, навіть не боротьба - війна. Не шляхом аргументів, а шляхом рішень, тиску та сили. З одного боку позиція: «Я - голова, і отже я - господар». З іншого: «Ми більшість, тож ми господарі, бо ми приймаємо рішення, які міський голова повинен виконувати». Це не вихід. І насправді, це шкодить обом сторонам. На жаль, ми з цим будемо жити, до кінця 2020 року, до наступних чергових виборів.
Який вихід? Той, хто стане мером на прийдешніх місцевих виборах, повинен зрозуміти, що треба йти на вибори з командою, яка матиме більшість в міській раді. Крім того, він повинен бути готовим іти на переговори з депутатами. І не з позиції більшості та сили, а задля прийняття компромісних рішень», - резюмує Ігор Баб’юк.
Автор: Олександр ЮХИМЕЦЬ
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами