Рівень розвитку держави залежить від того, як в цій державі ставляться до тих людей, які потребують найбільшої опіки. Наприклад діти, чи старше покоління. Також показовим є те, наскільки у державі дотримуються прав людини, наскільки вони захищені, наскільки людина може відстояти свій інтерес, своє право у будь-якій сфері, сказав у програмі Суть Речей на Радіо 10 Аркадій Мунтяну, директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області.
Процес створення безоплатної правової допомоги в Україні розпочався ще у 2007 році, коли вийшли перші укази Президента про рівний доступ до правосуддя. Безпосередній розвиток системи і її утворення відбулося у 2012 році, коли були створені регіональні центри безоплатної правової допомоги. З 1 січня 2013 року почала надаватися правова допомога у кримінальних процесах, коли адвокат забезпечується у випадку затримання людини, чи у процесі самої кримінальної справи адвокат залучається суддею, слідчим чи прокурором, розповів Аркадій Мунтяну.
Наші новини є у Facebook
Адвокат має прибути на місце затримання людини протягом однієї години.
"Його повідомляють про цю подію центри правової допомоги. Такі центри створені в усіх областях, це обласні центри, які займаються допомогою у кримінально-процесуальних процесах. Така допомога надається всім без виключення, коли людину затримують. Може бути в процесі досудового слідства, чи на етапі судового розгляду виникне потреба у захиснику, оскільки людина не може залучити його самостійно, тоді громадянин звертається чи до слідчого, якщо це досудове слідство, чи звертається до суду про те, що він хоче мати захисника від держави", - каже Мунтяну.
І додає, що закон розрізняє первинну і вторинну правову допомогу.
"Це можна розділити так: первинна правова допомога – це консультація з правових питань, яку надають без виключення всім громадянам, котрі звертаються до місцевих центрів правової допомоги.
Вторинна правова допомога – це допомога, коли її надає адвокат, чи представник центру для захисту прав, які порушені, або для представництва в суді, чи складання документів процесуального характеру, наприклад позовної заява.
Це формальна різниця між цими видами правової допомоги. Якщо говорити про вторинну правову допомогу, то у випадку кримінальних справ, її надає регіональний центр. Структура в області побудована так, що є регіональний центр і є йому підпорядковані місцеві центри з своїми бюро, так от, вторинна правова допомога у кримінальних переслідуваннях надається регіональним центром. Цивільні і адміністративні справи ведуть місцеві центри і їх бюро", - пояснює Аркадій Мунтяну.
Окрім випадків затримання, за безоплатною правовою допомогою люди звертаються через соцмережі, або ж телефонують на гарячу лінію цілодобового контакт-центру за номером: 0 800 213 103.
"Запущена координаційним центром відповідна платформа, куди стікаються всі запитання від громадян, отримані у будь-яких мережах і після цього по всіх місцевих центрах, яких є більше 100, і 25 регіональних, роздаються ці запитання на опрацювання. Все це робиться так званим ботом, тобто в автоматичному режимі, і протягом двох діб максимум ми повинні відповісти на ці питання. Звичайно, якщо є така можливість і питання не потребує якогось особливого розгляду, присутності громадянина, чи надання документів, через які можна з’ясувати суть проблеми", - зазначає директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Чернівецькій області.
Читайте також: На Буковині запускають програму відновного правосуддя для неповнолітніх: що вона передбачає
Контакт-центр працює цілодобово. Приймає дзвінки як від громадян, які хочуть отримати правові консультації, так і від тих уповноважених осіб, які проводять затримання, чи призначають адвоката через судове рішення, або ж слідчий виносить постанову.
"Так дзвінки надходять у цей контакт-центр і відповідно розподіляються по областях в залежності від того, звідки з яким питанням надійшла ця інформація", - сказав Аркадій Мунтяну.
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами