20 жовтня – Всесвітній день боротьби з раком молочної залози. За минулий рік у 220-ти буковинок вперше діагностували рак грудей. Про профілактику та лікування цієї недуги не лише у жінок, а й у чоловіків, запитали в Іллі Тащука, хірурга-онколога, кандидата медичних наук, доцента кафедри онкології та радіології Буковинського державного медичного університету.
- Найкраще свою молочну залозу знає лише сама жінка. Тому до самоогляду треба ставитися як до звичайної гігієнічної процедури. Найкращий час для цього - перший тиждень після закінчення менструацій. Процедуру варто проводити стоячи у ванній перед дзеркалом.
- З чого починати самообстеження?
- Звертайте увагу на можливе збільшення або зменшення розміру грудей, нерівності поверхні. При огляді сосків необхідно визначити, чи немає змін їхньої форми, кольору, втягнення, виразки. Далі проводиться поверхнева пальпація, яке дає можливість виявити невеликі утворення, розташовані безпосередньо під шкірою.
- Чи в усіх випадках виявлені ущільнення - це злоякісні пухлини?
- Ні, далеко не в усіх. Ущільнення в грудях можуть свідчити про доброякісні процеси або мастопатію.
- Ілля Вікторович, чи справді мастопатія вважається передраковим станом?
- Я би так не сказав. Річ у тім, що передраковий стан є факультативним та облігатним.
Факультативний – це той, який, якщо не лікувати, не обов`язково переросте у рак.
Облігатний – це внутрішньопротоковий папіломатоз, коли з`являються кров`янисті виділення з соска. Якщо його не лікувати, є велика вірогідність, що він переросте у злоякісну пухлину. Коли до мене звертаються жінки зі скаргами на мастопатію, я бачу в цьому психо-неврологічну причину. Груди – це, так би мовити, душа жінки. Вони свідчить про її емоційний, сексуальний, зрештою, навіть фінансовий комфорт. Буває, ми пролікуємо мастопатію, а на фоні стресу чи тривалої перерви у статевих стосунках проблема повертається.
- Які перші симптоми раку молочної залози?
- Якщо при самообстеженні жінка виявляє неболюче ущільнення без чітких контурів – це сигнал, що варто негайно звернутися до лікаря. У паховій області з тієї ж сторони, що й ущільнення, можуть пальпуватия збільшені лімфатичні вузли. Також під час руху руками з`являється втяжіння соска, синдром «лимонної шкірки» над пухлиною, несиметричність грудей.
Часто жінки зволікають із зверненням до спеціаліста, боячись операції з видалення грудей. Варто розуміти, що на ранній стадії є можливість видалити пухлину і зберегти орган. А якщо грудь все-таки доводиться видалити, одномоментно або через рік є можливість провести операцію з реконструкції.
- Скажіть, рак грудної залози також трапляється у чоловіків?
- Так, ми виявляємо цю хворобу у трьох-п`ятьох чоловіків щороку. Найчастіше їм за 50 років. Головна причина виникнення ракового захворювання, що вражає чоловічі грудні залози, - гормональний дисбаланс.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами