У дослідженні йдеться про те, що місцеві ради приховують свої рішення, прикриваючись війною та «ковідом». Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на сайт громадського руху.
Три облради та міськрада обласного центру закриті для громадян. Заборону відвідувати засідання сесій чи комісій вони досі пояснюють карантинними обмеженнями через COVID-19. У Тернопільській облраді не відповідали навіть на інформаційні запити. Так, Руху ЧЕСНО пояснили, що за розпорядженням голови рада надасть відповіді, як це передбачає закон, через п’ять днів… але після того, як завершиться війна.
«Для порівняння, попри зруйновану будівлю, сайт Миколаївської облради майже максимально наповнений інформацією щодо сесійної роботи та засідань комісій, а апарат вчасно надав відповідь на запит.
Найбільш відкритими для громадян є ради на заході України», - йдеться у повідомленні.
ЧЕСНО пише, що з-поміж рад в обласних центрах найбільш відкритими є Чернівецька міськрада, яку очолює представник місцевої політичної партії «Єдина альтернатива» Роман Клічук. Найгірші ж показники у Івано-Франківська, міський голова якого Руслан Марцінків представляє «Свободу», та Запоріжжі. Це при тому, що Запоріжжя дуже близько до передової, а франківська рада працює в умовах відносної безпеки. Рада столиці при цьому відкрита лише наполовину.
Запити ЧЕСНО містили 11 маркерних питань щодо діяльності міськрад та облрад від 24 лютого до кінця липня 2022 року, які стали критеріями для оцінювання. Всі ці критерії не суперечать чинному законодавству.
«За кожну позитивну відповідь на сформульоване у запиті питання ми давали 1 бал. Якщо інформація оприлюднювалася до 24.02.2022 або публікується частково, це оцінювалося у 0,5 бала.
Рух ЧЕСНО виявив, що деякі засідання місцевих рад проводяться в закритому режимі й без анонсування для громадськості та журналістів. Подекуди інформацію, як-от проєкти рішень чи результати поіменного голосування або висновки постійних комісій рад, відеотрансляції засідань, перестали публікувати взагалі. Це призводить до того, що мешканці міст дізнаються про прийняття або неприйняття рішень лише постфактум і не можуть вплинути на процес. Доступ до участі у пленарних засіданнях чи засіданнях комісій також обмежено», - йдеться у повідомленні громадського руху.
Що стосується облрад, то тут, на противагу Івано-Франківській міськраді, облрада вийшла на перше місце і розділила його з облрадою Львова. Львівську облраду очолює представниця ЄС Ірина Гримак, а Івано-Франківську облраду — “свободівець” Олександр Сич.
Найбільш закритою є рада Чернігівської області. Що стосується Київської облради та Харківської облради, то вони надали відповідь лише через місяць після запиту і вже на етапі, коли аналіз було зроблено. Облради Полтавщини, Харківщини, Тернопільщини, Одещини досі ігнорують запити ЧЕСНО.
Чернівецька рада повідомила, що у неї проблеми із сервером.
Якщо раніше доступ до відкритих даних сайту Київради можна було брати за взірець, то станом на середину липня (коли було надано відповідь на запит) оприлюднення розпоряджень про скликання, відео з засідань та стенограм не здійснюється, а порядки денні засідань наведені без зазначення дати проведення.
У низці рад війна негативно вплинула на доступ до публічної інформації. І дуже часто місцева влада робить роботу ради закритою, посилаючись на нове законодавство (№ 2259-IX). Але питання, які стосуються інтересів нацбезпеки, приймає парламент, а не місцева влада. Якщо рада розглядає питання, яке не має потрапити в публічну площину, бо воно стосується оборони міста, то громада не може через це втратити право знати, що відбувається в міськраді.
Іноді громадяни не можуть навіть знайти сайт ради, як от Івано-Франківської міської.
Також є проблеми з навігацією сайтів. Не завжди легко і просто знайти порядок денний майбутньої сесії або навіть розпорядження про її скликання. Таким чином, вимога щодо оприлюднення формально виконується, проте користувачеві знайти інформацію досить складно.
Схожі проблеми спостерігаються і в роботі обласних рад.
Мешканці не знають, які питання планується розглянути, в який день, час та в якому приміщенні. Завчасне оприлюднення повного порядку денного сесії ради та текстів проєктів рішень є не тільки інтересом громади, а й одним з основних критеріїв довіри людей до депутатського корпусу та влади загалом.
Навіть звернення із запитом про доступ до інформації не гарантує отримання відповіді. Ось як голова Тернопільської облради Михайло Головко, який представляє “Свободу”, повідомляє, що готовий надати відповідь через п’ять днів після припинення воєнного стану.
У відповіді Чернівецької облради повідомили, що на початку воєнних дій на сервері стався технічний збій і база даних сайту частково втрачена, а додавати нову немає можливості. Наразі створено новий сайт, він ще на стадії інформаційного наповнення та доопрацювання.
Частина рад проводить засідання онлайн, посилаючись знову ж таки на укази президента щодо введення та продовження воєнного стану в Україні. Це при тому, що парламент працює в сесійній залі на Грушевського.
Дніпропетровська облрада саме так пояснює неможливість доступу громадян до обговорень прийняття або відхилення рішень, хоча можна публікувати посилання на пряму трансляцію для бажаючих бути в курсі подій.
Новини Медіа агентства АСС є у Viber
«Отже, за пів року повномасштабної війни низка рад невиправдано обмежила доступ громадян до інформації та даних, які мають бути публічними. Відкритість у роботі рад та відкриті дані — це те, за що останні кілька десятиліть веде боротьбу суспільство, і те, що відрізняє Україну від сусідньої росії.Наприкінці року Рух ЧЕСНО проведе повторно моніторинг відкритості місцевих рад», - пише ЧЕСНО.
Усе дослідження можна переглянути за посиланням.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами