Уже в цей четвер, 7 липня, відбудеться сесія Чернівецької міськради, на яку виносяться 52 проєкти рішення. Три з них стосуються зменшення податків та плати за оренду підприємцям, які користуються комунальним майном. Всі три проєкти рішення мають негативний вплив на бюджет міста та призведуть до мільйонних збитків, сказав МА АСС Євгеній Маховіков, заступник міського голови.
Розповідаємо в деталях про кожен проєкт рішення.
Перший проєкт рішення стосується скасування податку на нерухомість для юридичних осіб, які є власниками житлової та всіх типів нежитлової нерухомості, та сплачують податок або оренду за землі комунальної власності.
Раніше Чернівці були єдиним містом, яке мало нульову ставку по цьому податку, розповідає Євгеній Маховіков:
«Це була певного роду пільга, яка була запроваджена у 2015 році. Орієнтовно бюджет міста з того моменту недоотримав 60 млн грн. У 2021 році ми вирівняли цю ситуацію. Тобто зараз у Чернівцях існує така ж процедура сплати, як і по всій Україні. Цьогоріч ми планували отримати 57 мільйонів гривень з цього податку. Важко конкретно сказати, які будуть втрати, якщо ми знову провернемо на пільгу цю ставку, адже у проєкті рішення не вказано, з якого числа він вступить у дію. Але втрати сягатимуть, звісно, десятків мільйонів гривень.
Рішення припадає, наприклад, на таких платників податку, як «Епіцентр» та на ті мережеві магазини, які у сусідніх регіонах платять такі ж податки. Але у Чернівцях пропонується встановити пільги».
Наступний проєкт рішення стосується ненарахування плати за послуги суб’єктам господарювання, які здійснюють діяльність на території КП МТК «Калинівський ринок» та МКП «Газкомплектприлад».
«З 24.02.2022р. до 13.03.2022р. включно не нараховувати плату за послуги з утримання торговельних місць в належному стані суб’єктам господарювання - користувачам торговельних місць, які здійснюють торгівлю (надання послуг) на території ринків.
З 14.03.2022р. до 22.08.2022р. включно нараховувати плату за послуги з утримання торговельних місць в належному стані суб’єктам господарювання - користувачам торговельних місць, які здійснюють торгівлю (надання послуг) на території ринків, із знижкою у розмірі 10 відсотків від вартості цих послуг», - йдеться у документі.
«Якщо це рішення буде прийнято, Калинівський ринок недоотримає приблизно 10 мільйонів гривень, підприємство матиме дуже маленький прибуток. І це при умові, що ця пільга буде запровадження до кінця дії воєнного стану, який на сьогодні триває по 23 серпня», - каже Євгеній Маховіков.
Третій проєкт рішення пропонує встановити 50% знижки від розміру орендної плати за користуванням комунальним майном:
«Установити, що на період дії воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди нерухомого майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області чинними станом на 24 02.2022 року або укладеними після цієї дати, орендна плата нараховується у розмірі 50% розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням індексу інфляції).
Це рішення не поширюється на договори оренди нерухомого майна щодо яких встановлено пільгову орендну плату у розмірі 1 грн та на договори оренди, які припинені (розірвані) після 24.02.2022 року станом на 01.06.2022 року».
За словами заступника міського голови, цьогоріч місто планувало отримати за оренду комунального майна 38 мільйонів гривень. Відтак, у разі прийняття цього проєкту рішення, місто може недоотримати близько половини цієї суми. На думку Євгенія Маховікова, така політика є несправедливою до всіх підприємців територіальної громади, адже не всі орендують комунальне майно, але й приватне:
«Я не підтримую того, що це надається автоматично абсолютно всім.
До прикладу, у нас є готель «Київ», який по попередніх історіях заблокований зараз до здачі в оренду та заключення чесних договорів оренди до 2034 року, платить зараз 1,5 долара за квадратний метр в центрі міста, що абсолютно не є ринковою ціною. Ми всі розуміємо, що зараз готелі напевно не мають проблем із поселенням. Але пропонується надати пільгу і перейти на 0,75 долара за квадратний метр. Це ж стосується закладів громадського харчування, а ми теж бачимо, що у них ніби немає дефіциту у відвідувачах».
Натомість підприємці, які мають проблеми з прибутками та не можуть сплачувати повну вартість оренди за користування комунальним майном, можуть звертатися до комісії з надання пільг.
«Я б говорив про адресне звернення до нас з поясненням, обгрунтуванням, чому потрібно надати пільгу. Ми б розглядали можливості. Але таким масивом заходити в надання пільг, не розуміючи проблематики конкретного підприємця, на мою думку, не зовсім вірно», - зазначає посадовець.
Якщо вищевказані проєкти рішень депутати все ж ухвалять, загальна сума недоотримань міського бюджету складатиме близько 70 мільйонів гривень. А ці гроші потрібні на забезпечення життєдіяльності міста та підтримку армії:
«Самі проєкти рішень не досить конкретні, тому точну суму збитків сказати важко. Залежить від того, коли вони вступлять у дію.
Зараз бюджет міста не можна розглядати окремо від державного. А в держбюджеті існують достатньо серйозні проблеми.
Ми не маємо права жити сьогоднішнім днем. Всі розуміють, що опалювальний сезон буде дуже складним. Досі ми всі платимо по 7,9 грн за газ, у той час, як ринкова ціна - близько 50 грн. Відповідно ми маємо апелювати, економити гроші на опалювальний сезон, маємо планувати і виділяти гроші на допомогу ЗСУ. Кожен десяток мільйонів гривень зараз дуже важливий», - підсумував заступник мера.
Отримуйте новини в Telegram
Відтак, депутати на завтрашній сесії розглядатимуть ці проєкти рішення. Про ухвалені зміни повідомлятимуть журналісти Медіа агентства АСС. Слідкуйте за оновленнями.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами