Анастасія Берідзе, виконавчий директор ГО "Народна допомога" в програмі "Суть Речей" розповіла про ресоціалізацію бездомних
Людмила Григорчук: нещодавно в мене в студії був наш міський голова, Олексій Каспрук, який сказав з впевненістю, що місто немає проблем з бездомними, тому що «Народна допомога» взяла на себе все піклування про них. Ви з самого початку ставили для себе таке завдання, чи так саме по собі вийшло?
Анастасія Берідзе: Ми дякуємо міській раді за те, що багато років ми відчуваємо підтримку і розуміння з боку міської влади. Без тієї підтримки ми не могли б бути стабільними. Ту роботу, яку ми робимо ми робимо завдяки цій підтримці. Ми не ставили таких глобальних завдань, коли почали працювати, щоб подолати бездомність у всьому світі чи в Чернівцях. Але ми знали, що проблеми є. Спочатку роздавали харчі, потім багато років ми вивчали досвід, який існує в світі, як це потрібно робити. Була створена команда людей, які мали фах, мали бажання і були цій справі віддані.
Вам буде цікаво: "Найчастіше людина опиняється на вулиці через банальну сварку подружжя" - І.Ковалишин
Було багато розмов з колегами, і в Україні, і за кордоном, ми були одними з перших в Україні, хто це все розпочав. Не було практики, не було досвіду, а потім вже це все стало в систему, вибудувалася робота з бездомними, від вуличної роботи до організації готелю. Проблеми є, є люди, ми це розуміємо, кількість бездомних додається. Люди приходять до цього способу життя, кількість збільшується особливо взимку, але ця проблема вирішується завдяки нашим зусиллям, завдяки небайдужим людям.
Людмила Григорчук: Окрім прихистку та їжі, ви ще й документами допомагаєте.
Анастасія Берідзе: Перше, це базова послуга, людей обігріваємо, годуємо, даємо можливість помитися, переодягнутися. Це базовий рівень послуг, який потрібен кожній людині. Якщо в людини є бажання до ресоціалізації, це повернення до нормального способу життя, то соціальний працівник починає працювати з людиною більш системно і більш глибоко. Людині пропонують вирішити питання з документами. Це дуже важливо. Профілактика бездомності – це простіше і ефективніше, це дешевше для держави, ніж повертати його з вулиці.
Якщо втрачений паспорт, немає реєстрації, звертатися треба в центр обліку в Народну допомогу і це буде профілактика бездомності. Далі працевлаштування. Ми розуміємо, що недостатньо людину нагодувати, дати дах над головою, людині потрібно працювати, робота дає відчуття повноцінності, багато працюють соцпрацівники, щоб допомогти людині знайти роботу. Всі хто у нас живе на рівні соціального готелю, вони працюють.
Є певна кількість людей, які не в змозі бути конкурентноздатними на ринку праці. Бо втратили навички і особисті, і фахові, через поведінку, через стиль життя, через вік іноді, вони не можуть знайти роботу, їм потрібна трудова реінтеграція в наших ранках. Це ці майстерні, ініціативи, які ми започатковуємо, відповідно цей процес ресоціалізації проходить через відновлення документів, через проходження медичного обстеження. Людина це все має зробити сама з підтримкою соцпрацівника. Бо часто люди дзвонять і кажуть, що у них є в підвалі бездомний: «Приїжджайте і забирайте». Ми не можемо це зробити. Ми не забираємо людей попри її волю. Вона сама має до нас прийти і повертатися до нормального способу життя.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами