В програмі "Суть Речей" Анастасія Берідзе, виконавчий директор ГО "Народна допомога" та Іван Ковалишин президент ГО «Народна допомога» розповіли про проблему з реєстрацією бездомних
Анастасія Берідзе: Інституту прописки в нашій країні вже немає, але реєстрація все одно потрібна. Людина не може отримувати пенсію без реєстрації, не може оформити дитину в садочок, не може голосувати на виборах. Наш центр працює в місті Чернівці, нас підтримує міська рада, тому ми працюємо з мешканцями міста Чернівці. Ті люди, які походять з Чернівців, які мають тут родину, то вони мають право отримувати цю послугу. Звичайно, є виключення. По-перше, внутрішньо переміщені особи отримували реєстрацію в нас. І ще є індивідуальні випадки, коли людина не має іншого виходу, то вона отримує реєстрацію. Всі ми люди, ми розуміємо, що не має такої прив’язки з містом.
Людмила Григорчук: Але працюєте і з районами?
Іван Ковалишин: Це для нас болюче питання. Щоб ви розуміли, що фінансова підтримка центру, хоч вона не дуже велика, але достатня, вона здійснюється виключно лише містом Чернівці. За рахунок бюджету міста. Центр реагує на звернення всіх людей, які звертаються по допомогу. Починаючи від харчування, ночівлі в кризових випадках, ми надаємо всім людям, не зважаючи на їхню реєстрацію та прописку. Єдине, що чітко відображає кількість людей, які звернулися з міста Чернівців і ті, які не мали відношення до Чернівців - це є центр обліку. На сьогодні у нас на обліку перебуває порядку 1140 чоловік. Якщо з 100% звернень за реєстрацією, 30% - це є люди з районів. У нас є кричущі випадки. Коли людина з району і ми виходили з пропозицією, щоб цим людям допомагали на обласному рівні. щоб і область і райони долучилися до цього питання. тому що незрозуміла позиція зараз, коли в районах області кажуть, що немає бездомних. Ми тоді не розуміємо, звідки беруться ті 30%, які до нас звертаються. На рівні області немає ніякої реакції на цю проблему. Я вам скажу так, ми в деяких випадках свідомо відмовляємо людям, в деяких випадках ми розуміємо, що ці люди не можуть бути поставлені на облік, в частині випадків відмовляє наглядова рада. Всіх людей, які стають на облік у нас, ми погоджуємо з міською радою. Є так звана наглядова рада. Місто Чернівці не повинно переобтяжувати себе громадянами, членами інших громад.
Анастасія Берідзе: Ми міська громадська організація, ми маємо право працювати на всій території України, але фінансування ми отримуємо з міського саме бюджету. Тому ця цифра – 30% звернень, вона є актуальною і зважаючи на те, що проблема це не лише міська, а виходить в область, ми би хотіли, щоб з увагою поставилася і область. Щоб визнали, що бездомні люди є всюди. А скупчуються вони в місті, бо тут легше знайти одяг, їжу і нічліг. Якщо міська влада з увагою ставиться до неї і фінансує нас, то хотілося б щоб рівень область також долучився.
Іван Ковалишин: Тут питання не лише в тому, чи це наше чи не наше фінансування. Коли людина стає на облік, вона має отримувати всі види соціальної допомоги. Відповідно, чому місто Чернівці повинно перейматися на тих людей, які не мали відношення до міста. Тут виникають суперечностей.
Людмила Григорчук: Ви спілкувалися з юристами, що треба зробити, щоб цих суперечностей не було?
Іван Ковалишин: Щоб уникнути цих питань, треба розглянути питання створення ще одного, обласного центру обліку, який був би розташований у одному з районів, наприклад, в Сторожинці, бо він найближче. Тоді ми могли б зняти цю напругу і перенести на рівень району. І можливо це питання вирішувалося б. Райони могли б виділяти кошти для цих людей.
Людмила Григорчук: Тепер кожна громада буде рахувати всі кошти і жителів. Адже якщо я жила в Сторожинецькому, скажімо, районі, а у вас зареєструвалася, то я можу просити землю у міста.
Іван Ковалишин: Так, ви можете стати на облік, і матимете право на отримування житла.
Людмила Григорчук: Пільги вимагатиму, як чернівчанка.
Іван Ковалишин: Так.
Анастасія Берідзе: Ми хотіли тому дуже залагодити цю проблему і створити обласний центр обліку. Ми готові надати всіляку підтримку і навчання і долучитися до цієї справи. Але треба, щоб на рівні області працював обласний центр обліку. Поки що все це відбувається на базі нашого закладу. І частина людей не отримує реєстрацію через прив’язку до соціального статусу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами