Тамара Марусик, проректор ЧНУ ім. Ю.Федьковича у програмі "Суть Речей" розповіла, чому університет має такі складнощі з туристами.
Людмила Григорчук: Ви сказали, що проблема найбільша – це відсутність туристичної інфраструктури. Після того, як університет став об’єктом ЮНЕСКО, до вас стало не лише більше уваги, але й більше критики. Відвідувачі скаржаться на те, що немає інформаційних стендів біля ЧНУ, важко зайти в нього туристам, треба чекати гіда за воротами, була серйозна перепалка про вбудований термінал. Це викликає багато негативу. Чому так складно зробити туристичну інфраструктуру?
Тамара Марусик: Ще раз підкреслюю, є лише 8 університетів, які поєднують функцію наукового закладу і туристичний об’єкт. Це складно. Бо як навчальна і наукова інституція, то вже цього року абітурієнти будуть подавати в електронному вигляді документи на вступ. Може не буде місяць такий напружений, адже це напружений і туристичний сезон, і туристам важко потрапити на територію університету. Багато хочуть зробити і весільні фотосесії, випускні, школи, приходить вчителька з 9-м класом і каже: «Ми є!». Але скільки таких 9-х класів є в області, треба погоджувати якось ці питання. Не є Резиденція таким величезним об’єктом, де можна всім розміститися. Уявіть, якби ми пустили всіх без проблем, хто бажає, що б це було. Якби ще люди були більш вихованішими. Розцвіла магнолія, така краса. Треба підійти сфотографуватися і цю гілочку схилити, а вона тут же обламалася. Все, ви розуміє, як важко. Прийти в Мармурову залу, треба все ж таки, пристойно себе поводити. Ні, на балкон, де завгодно. Це не кожен, зрозуміло, але все це говорить, що ми повинні все це поєднувати.
На вахті не пускають у ворота Резиденції. Зрозуміло, ви ж самі знаєте, яка зараз ситуація, останні два роки, там замінували, там замінували, два чи три рази у нас повідомляли, що в ректора заміновано. Неодноразово навіть всіх виводили з університету. Об’єкт такий, причому ще й в списку ЮНЕСКО. Ці об’єкти, які в списку ЮНЕСКО, навіть спеціально мають охоронятися безпосередньо від будь-яких, в ідеалі, військових дій. За кордоном спеціальні таблички, де об’єкт ЮНЕСКО, він захищається від будь-якої військової агресії. Що стосується туристів, які приїжджають організовано, то проблем нема. У нас діє культурно-історичний центр. 4 екскурсоводи, зараз ми плануємо ще додати два екскурсоводи, адже люди платять гроші, але знову ж таки, ми говоримо так, багато фірм, які є в Чернівцях, приватних туристичних фірм, виступають, щоб відкрита була Резиденція. Щоб вони проводили екскурсії, але давайте з іншого боку зайдемо, приходить група в Мармурову залу, Червону залу, вмикають світло, ви знаєте, скільки там ламп і які там люстри, скільки йде електрики. Хто платить за це все? Університет. Вода, все це оплачує університет. Чи можливо це все витримати.
І ось цей скандал навколо приміщення охорони навколо цього розгорівся. Коли люди не усвідомлюють, що це приміщення для охорони побудоване набагато пізніше, його немає в списку об’єкту ЮНЕСКО, гаражі, підсобні приміщення, вони не включені. Включені – три власне корпуси, церква Трьох Святителів і парк. Це ті об’єкти, які включені до списку ЮНЕСКО в комплексі, ні це приміщення для охорони, ні гаражі – не включені. Якщо ми виведемо господарський двір, може й це приміщення відійде. Може зробимо для студентів один вхід, для туристів – інший вхід. Але треба окультурити, дати ту інфраструктуру, щоб не прийшли і не дивилися на господарському дворі на не зовсім пристойні речі. І цілком зрозуміло, нам потрібно багато зробити.
Тому для того, щоб туристам було легше, коли окремо люди прийшли побачити, приїхав хтось до когось в гості, встановлений термінал самообслуговування. Значно краще було б, якби ми встановили його у віконечку, тепер такі проблеми, бо у те приміщення заходять люди, хтось знає, хтось не знає, як ним користуватися, проблема. У нас є оглядові екскурсії, це одне, і є тематичні екскурсії, які проводять екскурсоводи в залах. Оглядові екскурсії – ми не дозволяємо заходити в зали, бо в що це тоді перетвориться. Всі у нас проводять заходи? ОДА, обласна рада, мерія, всі у Мармуровій залі, в Червоній залі. Нам треба зберегти нашу перлину. Звісно, надзвичайно важко чітко регламентувати: студенти, викладачі, туристи.
Людмила Григорчук: Але це шкодить іміджу.
Тамара Марусик: Не завжди позитивні, ми завели в екскурсоводів книгу відгуків. Вони вже першу книгу закінчили, відгуки різні. Але виникають ці проблеми, що після 6-ї години університет припиняє роботу. Залишається вахтер, який механізм. На територію ми пускаємо, але як би не було, ми відповідаємо за все це. Відповідальний університет. Тому ми намагаємося так робити, щоб і зручно було і туристам, але щоб і відповідально треба ставитися до цього.
Людмила Григорчук: Як вирішити ці проблеми? Від студентів ви також думаєте відмовитися?
Тамара Марусик: Ні, від студентів ми не відмовимося. Ми вже говорили, що за парком Резиденції є учбово-методичний центр культури Буковини, може там створити центр туристичний і там є навіть така хвірточка, щоб туди заходити. Там є багато місця. А ви не уявляєте собі, коли приїжджають 3-4 Неоплани, коли вони вишиковуються перед корпусом, там нема ні стоянки, нічого. Просто неможливо. Тоді би ці Неоплани , щоб вони заїжджали по Главки, туди, там паркувалися і вхід або звідти зробити, або в центрі висадити туристів, туди, загрузилися і поїхати. Тоді розв’яжеться якесь питання, а ми не можемо, бо вхід один і це накладає проблеми.
Тамара Марусик: Коли ми з ректором були в Парижі, і ми мали летіти на випуск магістрів на 28 червня, а ми розробили менеджмент-план і постійне представництво тримало на контролі і вони з цим виступили, то тодішній посол України у Франції Олександр Купчишин, ми були в нього на прийомі, він каже, щоб ми залишилися, що він нам поміняє квитки. А ректор тоді каже, що це для нас хобі, а основне для нас – випуск наших магістрів, навчання, наука, те, що ми продукуємо в університеті. А це наше хобі. От ми намагалися зробити це все не для себе, повірте, університету це надзвичайно складно, дуже важко, ми це зробили, але ми маємо мати підтримку міста, області, держави, в кінці-кінців.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами