Віктор Горда, голова правління АТ «Чернівцігаз»:
«Наприкінці червня 2020 року у Чернівецькій області була велика повінь, яка зруйнувала багато об'єктів критичної інфраструктури. Це стосувалося не тільки газового господарства, а й доріг, електромереж та інших об'єктів області.
Що стосується газового господарства, то на території Чернівецької області було зруйновано більше 30 об'єктів критичної інфраструктури. З самого першого дня повені ми повідомляли всі ограни місцевого самоврядування, ОДА, відповідні міністерства щодо нагальної необхідності виділення коштів для ліквідації наслідків стихії.
Нагадаю вчергове, що майно, про яке йде мова – це державна власність, воно перебуває у розпорядженні міністерства енергетики, і без відома, доручення, фінансування ні наша компанія, ні будь-яка інша проводити відновлювальні роботи не може.
Загалом ми відновили 32 об’єкти, витративши на це майже 4 мільйони грн. Тоді ми здійснили майже неможливе. На жаль, всі ті об’єкти, які нам вдалося відновити, не стосувалися переходу Джурів-Банилів через р. Черемош, він був повністю зруйнований, практично всі опори були пошкоджені, газогін ми демонтували, коли навіть ще повінь не закінчилася. В результаті, без можливості споживання газу залишилися 6 сіл, 2400 абонентів.
Наші новини є у Facebook
Ситуація була загрозлива, ми спільно з ОДА створили штаб з ліквідації наслідків. Тоді було прийнято рішення, що ми збудуємо за власні кошти газогін. Ми проклали 1 200 м, і фактично змогли забезпечити природнім газом 4 населених пункти, які були заживлені від переходу Джурів-Банилів. Але, на жаль, 2 населених пункти – Банилів-Підгірний та Слобода-Банилів – залишились без газу. Процес був довгий, тривали переписки з Кабміном, міністерствами. На жаль, ми не отримали ані коштів, ані завірення в тому, що будуть виконанні всі роботи. Тоді наша компанія прийняла рішення про будівництво тимчасового переходу через річку Черемош. Це була досить ризикована операція, оскільки для того, щоб забезпечити ці два села (1 300 абонентів) газом, цілодобово працювали наші аварійні служби, залучалися фахівці й з Прикарпаття. Погодні умови цієї зими були дуже складними, але ми змогли забезпечити наших абонентів природнім газом, і вони безперебійно та безаварійно отримували цю послугу впродовж усього опалювального періоду.
На минулому тижні Прикарпаттрансгаз проводив планові роботи по відключенню ГРС Джурів та переведення його на весняно-літній режим, після чого оглянули усі газогони, які знаходяться після ГРС Джурів на території Чернівецької області, так само й оглянули тимчасовий перехід, який був збудований. В результаті були виявлені пошкодження, які показали нещільність газогону. І в тому вигляді, в якому цей тимчасовий об’єкт був збудований, він більше функціонувати не може. Тому 11 травня наша компанія припинила газорозподіл по тимчасовому газогону, який втратив щільність і спроможність розподіляти газ. І на цей момент абоненти 2 сіл перебувають без газу.
Ми розуміємо, що послугу треба надавати і ми повинні забезпечити наших клієнтів газом, але, на жаль, на першому місці все таки – безпека. Експлуатувати тимчасові споруди в якості розподілу природного газу небезпечно. І ми повинні зрозуміти, що поки не буде вирішене питання з фінансуванням на відновлення даного переходу через річку Черемош для подачі газу цим населеним пунктам, ми не зможемо надавати їм послугу.
Ми повідомили про цю ситуацію усіх: і профільне міністерство, і ОДА, і керівників ОТГ. Зараз ми провели нараду з головою ОДА, погодили всі наші дії, які стосуються спільних дій інформування уряду, міністерств. Сергій Осачук запевнив, що особисто включиться у цю роботу і до опалювального сезону ми зможемо побачити відновлений об’єкт.
Дізнавайтесь інші новини Буковини.
Складність цього об’єкту полягає в тому, що з тих приблизних коштів, які були обраховані для відновлення самих основ і газогону – це десь приблизно 9 млн. грн., і тільки 700 тисяч гривень – це газова частина. Більшість робіт стосуються руслорегулювання, буріння, бетонування, тобто тих робіт, які ми не виконуємо. Тому, на мій погляд, мають бути виділені кошти для того, щоб управління капітального будівництва могло вибрати підрядника, який зможе взяти на себе відповідальність і виконати усі роботи, які дадуть можливість відновити об'єкт критичної інфраструктури.
На даний момент ми припиняємо нарахування плати за розподіл тим абонентам, які зараз відключені, хоче це й суперечить чинному законодавству. Але ми звернулися до нацкомісії й отримали роз’яснення і дозвіл припинити нарахування у разі, якщо це абоненти, які постраждали внаслідок стихії.
Що стосується газової частини, то ми можемо виконати свої роботи в межах одного місяця, а що стосується руслорегулюючих, буріння, відновлення опор, то тут ми не можемо відповісти, бо не є у цьому фахівцями.
Ми розглядали можливість буріння, але про це можна буде говорити, коли ми переможемо у конкурсі. На даний момент про це ще ніхто не говорить. Ми хотіли навіть провести георозвідку і подивитися можливість буріння під руслом річки. Але не факт, що це буде здійснено. Крім того, обладнання для буріння у нас є лише в однієї компанії на території області. Проте і тут ми могли б впертися у вартість тих робіт. Насправді, якби у минулому цей перехід був би зроблений правильно, то я не думаю, що були б якісь проблеми з ним у 2020 році. Зараз з підрядником ми обговорювали всі необхідні роботи, але, повторюсь, там наших робіт дуже мало. Ми вже рік ходимо довкола того, що інші області зробили за 2 місяці.
Дуже хотілося б, щоб ті, хто повинні вирішити це питання почули, що треба вирішувати це питання. Бо ми єдина область, яка не відновила об'єкти критичної інфраструктури».
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами