Про це пише Медіа агентство АСС.
Як розповіла співзасновниця Дня вишиванки Леся Воронюк, пропозиція полягає у тому, аби сквер навпроти факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ, де і зародилося свято, назвати сквером Дня вишиванки.
«Це свято, яке почалося зі студентської акції й набуло світових масштабів. І наразі щороку третього четверга травня День вишиванки святкують у понад 100 країнах світу, тобто День вишиванки вже є справжнім великим брендом», - сказала Леся Воронюк.
Під час обговорення цього питання було кілька зауважень до назви скверу та його розташування. Окремих депутатів бентежила власне назва «Сквер Дня вишиванки». Також лунала пропозиція назвати так сквер позаду факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ. Однак, Леся Воронюк сказала, що важливо фіксувати саме таку назву скверу в публічних просторах, адже бренд Дня вишиванки – це відомий бренд в Україні та світі:
«Ідеться про унікальне явище. Його неповторна формула в тому, як громада долучається до студентства, як об'єднується, і як місто може показати регіону, країні, а потім світу, як зберігати свою ідентичність. Саме в цьому, як на мене, унікальність Чернівців. Ми можемо світу показувати свої неймовірні історії успіху.
(...)
Зараз ми пропонуємо назвати сквер, який наразі є публічним, в центрі міста, що дозволить нам проводити публічні заходи. А той, який ви пропонуєте (сквер позаду факультету історії, політології та міжнародних відносин ЧНУ, - ред.), це є територія закрита, яка охороняється, тому що це територія університету. Наступна позиція. Ідеться про співмірність великих, малих і середніх ідей. Тобто для такого масштабного бренду та свята ми пропонуємо дещо більшу територію, ніж дворик всередині факультету».
Леся Воронюк та Олександр Ткачук, співзасновники Дня вишиванки
Відтак, проєкт про перейменування скверу підтримали 25 депутатів.
Депутат міської ради від фракції «Рідне місто» Володимир Бешлей запропонував не лише перейменувати сквер, а й доручити департаменту інфраструктури та благоустрою міської ради провести капітальний ремонт скверу до травня 2022 року. Водночас міський голова Чернівців Роман Клічук сказав, що реконструювати сквер у такі терміни не встигнуть, адже мають відбутися ще громадські слухання, тендерні процедури тощо. Відтак, він запропонував депутатам скинутися грошима та відремонтувати сквер. Міського голову підтримав депутат фракції «Рідне місто» Валерій Чинуш.
Загалом пропозицію Володимира Бешлея підтримали 24 депутати.
Одразу після питання про назву скверу на Соборній площі Днем вишиванки депутати розглянули електронну петицію про збереження історичної назви цього простору. Автор звернення Тарас Полатайко обурився, що депутати не надали йому слово перед розглядом питання про назву скверу Днем вишиванки, втім таки висловив свою позицію:
«Наприкінці червня з’явилася новина, яка обурила багатьох чернівчан, які знають історію міста. Топонімічна комісія міської ради ухвалила рішення про надання начебто безіменному скверу в історичному центрі міста назви Дня вишиванки. Насправді сквер має історичну назву. Починаючи з 19 століття цей сквер називався іменем Франса Йосипа. Румунська влада перейменувала його, а радянська - залишила без назви. Оскільки основним аргументом назви скверу було те, що свято вишиванки зародилося в 14 корпусі ЧНУ, моя петиція полягала в тому, щоб зберегти історичну назву скверу, а Днем вишиванки назвати сад 14-го корпусу ЧНУ, тобто це компромісна пропозиція».
Тарас Полатайко
Михайло Шкурей, депутат від фракції «Пропозиція», підтримав автора петиції:
«У зв’язку з новими обставинами, те що цей сквер має історичну назву, здається, що попереднє рішення можна вважати навіть нікчемним, тому що ми голосували за найменування, а не перейменування. Мені здається, що ця петиція, яку підтримали чернівчани, має підґрунтя та здоровий глузд, вона має більш велике майбутнє. Ми матимемо новий сад, матимемо нову локацію та повернення історичної назви скверу та надання назви саду, де відбулась ця подія».
На противагу, депутатка від фракції «Єдина Альтернатива» Галина Абрам’юк закликала депутатів підтримати назву саме Дня вишиванки:
«Якщо ми зараз повернемося до тих автентичних назв, то тоді так само в нас має бути Рибна площа, Мучна площа, площа Фердинанда. Так, ми маємо пишатися і всюди позиціювати свою причетність до європейської спільноти, та перш за все – треба шанувати своє, українське».
Депутатка від фракції «Команда Михайлішина» Антоніна Баб’юк обурилася, що автора петиції Тараса Полатайка не заслухали раніше, не обговорили питання перейменування скверу із співзасновниками Дня вишиванки. Тоді, за її словами, можна було б об’єднати ці питання та прийняти компромісне рішення.
Читайте також всі новини Чернівців
Після обговорень, проєкт рішення про збереження історичної назви скверу, однак з приміткою «відмовити», підтримали 22 депутати.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами