Магія лазера. Оптиками мріяли стати всі
Лазер відкрили у 60-х роках, я закінчив школу в 74 році, тоді про це багато писали в науково-популярних журналах, які були доступні й учням. Мій батько був закоханий у фізику, хоча сам був істориком. Тоді в нас конкурс на оптичну спеціальність складав і 4, і 5, і 8 осіб на місце. Але я включився в боротьбу, і мені вдалось перемогти – я став студентом оптичного відділення Чернівецького університету.
Як тільки розвалився Радянський союз, тоді ситуація була дуже складна. Тоді саме був створений фонд Сороса. Ми виграли там індивідуальні гранти і колективні. Це дозволило утримати колектив, утримати наукові напрямки, якими ми займались. Потім ми вигравали ще інші закордонні гранти, це було основне, щоб чогось досягти.
Над експериментами працюють цілими групами: студенти, аспіранти, викладачі
У нас є портативний прилад, за допомогою якого можна вимірювати шорсткість поверхонь, тобто якість обробки надгладких поверхонь. Це може бути поверхня металу, поверхня мобільного телефону, золотого виробу – із високою точністю. Це ми створили самі. Надто важливо не лише в аерокосмічній, авіаційній галузях, автомобілебудуванні, де є рухомі об`єкти, між якими виникає тертя, там потрібна висока якість обробки поверхонь. Американські фірми пересилали нам свої об`єкти, які ми досліджували з допомогою цих методів і давали їм інформацію про стан обробки поверхонь.
Зараз оптична наука в світі та Україні працює над тим, як використати інструменти для управління мікро- та нанодозами різноманітних речовин. Нам удалось розробити поляризаційний пінцет, який дозволяє захоплювати мікро- та нанодози речовини і доставляти в потрібне місце, в якийсь організм. Зокрема, в медицині може застосовуватись, коли для досягнення лікарського ефекту треба використовувати невеликі порції ліків, мікродози, які будуть доставлятись у хворі місця окремих органів організму.Це підвищить ефективність лікування і буде ефективно з точки зору економії.
У нас є група, яка працює інтенстивно й ефективно. Науковці планують експеримент упродовж тижня, один день відводять для експерименту. Тематикою оптичних пінцетів ми вже займаємось близько десяти років.
Наш успіх – талановита молодь, яку вдалось залучити до науки
Нам вдалось посісти третє місце в науковому рейтингу ВИШів України, зрівнявшись зі Львівським національним університетом. Ми публікуємо статті в найбільш престижних журналах світу. Щорічні поїздки студентів і аспірантів у США на оптичні конгреси та для проходження практики за фахом. Це такі факти, коли випускники успішно конкурують на міжнародному ринку праці. У молодому віці очолюючи виробничі оптичні та інформаційні підрозділи в США, Канаді, Словаччині та Великобританії. Зокрема, мій аспірант Ковальчук Олександр очолює оптичну фірму в Оксфорді. Це приємно.
Ми повинні продумати й реалізувати систему заходів, які б дозволили залучати до наукових досліджень найбільш талановитиу, креативну молодь. Представники старшого покоління повинні показати приклад молоді, демонструючи реальність досягнення успіху не лише в центрі – Києві , Харкові, а й працюючи в Чернівецькому національному університеті.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами