Віра Китайгородська, начальник управління культури Чернівецької ОДА розповіла в програмі "Суть Речей", як відзначатимемо цьогоріч 75-у річницю Івана Миколайчука
Віра Китайгородська: Здається, що немає жодного українця, який не знав би Миколайчука, який би не пишався, який би не вважався його родичем, що б не вважав, що у ньому не живе хоч один ген Івана Миколайчука. Інакше просто нація неможлива. Настільки геніальний, настільки свій, настільки патріот, настільки лірик, натхненник поетичного кіно, якого більше не існує в світі. Він наш, ми намагаємося нікому його не віддати, і поділитися в той же час його генієм з усім світом. Як ми це робимо – це інша річ, але, напевно, тільки засівається те зерно, яке колись хтось має пожати.
Бо за 25 років незалежності, ми займалися революціями, реформами, змінами, майданами, а такі постаті великі, як Миколайчук, як плеяда його колег – залишалися за кадром, тепер настав час осмислити величину цього митця.
Отже, ми всі на тому порозі, аби по-перше відсвяткувати його ювілей разом з його земляками, а ви знаєте, ми з робочою групою, під керівництвом заступника голови ОДА Олегом Стецевичем кожного тижня по два рази їдемо в Чорторию, дивимося маршрут, дивимося, що ще треба зробити, з фотоапаратом. Тобто, відстежуємо кожне дерево, кожен кущ, кожен стовп, кожну хату, як би то мало виглядати, бажань у нас безліч. Дещо вже зроблено: відремонтовано дорогу до Чорториї своїми силами, буде гарний сюрприз для відвідувачів: зроблено нові ворота дизайнерські, земляками Івана Миколайчука, замінили старі, а ці просто розкішні, поміняно паркан, пліт, навіть відремонтували сусідську хату, секретами з вами ділюся, бо прийдуть люди, і ми хочемо, щоб як і на храму, щоб все було гарно, що здається, що Іван і сам прийде у цей день у свою хату, може Бог його відпустить.
Слухач: Є така традиція, що родина буде шанувати свого родича на могилі, чи не будете і ви починати з того, що впорядкувати могилу Івана і там провести панахиду? І ще одне, чому центр святкування обрали Вижницю? І ще скажіть будь ласка, чи не плануєте, оскільки від пов’язаний з Параджановим, який відійшов у вічність, то може запросити когось з його родини, в Грузії може залишилися. І чи не плануєте ви запросили Марію Матіос?
Віра Китайгородська: Про те, як родина вшановуватиме і чи буде служба Божа, в Києві, звичайно, буде могила впорядкована, буде пам’ятник відкритий у Києві, буде вулиця названа іменем Івана Миколайчука. У Чернівцях в церкві святої Параскеви буде молебінь напередодні 14 числа. Щодо гостей, то запросили всіх депутатів з Чернівецької області, в тому числі і пані Марію, сподіваюся, що вона буде. До Києва запросять когось від творчих побратимів, які працювали разом з великим Параджановим.
Все що можемо, те робимо, з усіх сил намагаємося творчою корпорацією за кошти з місцевого бюджету і дуже запрошуємо вас на 10 годину 15 червня прийти до кінотеатру імені Ольги Кобилянської, де розпочнуться урочистості. Це перше робоче місце Івана Миколайчука, він 3 роки пропрацював у кінотеатрі, там він познайомився зі своєю Марічкою. Що стосується Вижниці, то Вижниця – це не є центр святкування. Центр – це Чортория, родинне гніздо. Ми звичайно, пропонували асоціації творчих митців, які запровадили ще один фестиваль «Миколайчук-фест, розпочати його не в Вижниці, а десь в східній Україні, чи в Херсоні, чи в Кіровограді, чи в Житомирі, але кожна людина має право святкувати свого Миколайчука, тому ми не заперечуємо тому, запросимо доєднатися до нас. Всі, хто бере участь у Вижницькому фестивалі, 15 червня, протягом всього дня перебуватимуть у чорториї.
Людмила Григорчук: Тобто є декілька центрів відзначення свята: Київ, і Чернівецька область: декілька локацій.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами