Саме у період новорічно-різдвяних свят чи не найчастіше долікарів звертаються діти з пошкодженнями очей. Серед травмованих більше хлопчиків.
- Серед дитячих травм очей контузії становлять 65%, поранення - 25%, опіки – 10%. Найчастіше травмуються хлопці: їх - 85%, переважно – через необережність, - розповідає Олег КУЧУК, доцент кафедри офтальмології ім. Б.Л. Радзіховського. - Спостерігається «сезонність» дитячої травми: травматизм зростає під час канікул. Здебільшого це пов’язано з безнаглядністю дітей в цей період, «травмонебезпечними» іграми.
Усього в Чернівецькій області за минулий рік зареєстровано 9415 травм ока, семеро буковинців стали інвалідами за зором через травми та їх наслідки.
- У структурі дитячої травми переважають контузії. Як тільки випадає сніг, до нас звертаються діти з контузіями очей «сніжками». При чому травма більш складна, якщо сніг вологий, добре ліпиться, якщо на ньому утворилась тонка крижана кірочка. Не завжди можна прогнозувати наслідки такої контузії, - продовжує Олег Петрович. - Дитина не завжди поскаржиться на погіршення зору одного ока. Порушення трофіки сітківки може призвести до її дегенеративних змін, витоншення та відшарування - тоді людина втрачає зір. Ось чому після будь-якого удару по оку одразу слід показати дитину офтальмологу, який призначить повторну консультацію через один, три та шість місяців після травми.
З метою першої допомоги у разі проникного поранення ока лікар радить закапати в кон'юнктивальний мішок дезінфікуючі краплі, накласти бінокулярну пов'язку. Після надання першої допомоги постраждалого необхідно негайно відправити у спеціалізований офтальмотравмцентр в горизонтальному положенні на спині.
У випадку опіка ока слід:
1. Видалити тверді частки з поверхні ока та кон’юнктивальної порожнини (за необхідності використати місцевий анестетик).
2. Інтенсивно промити кон’юнктивальний мішок фізіологічним розчином, розчином фурациліну (1:5000), водою (дистильованою або будь-якою).
3. Закапати в кон’юнктивальний мішок дезінфікуючі краплі або закласти антибіотикову мазь.
4. Накласти пов’язку та терміново направити пацієнта в офтальмотравмцентр.
- Якщо перша лікарська допомога була надана своєчасно і кваліфіковано, а спеціалізована допомога попередила розвиток тяжких внутрішньоочних ускладнень, або у випадку їх виникнення послабила їх негативний вплив, травмованому пацієнту в більшості випадків можна зберегти зорові функції, - запевняє Олег Кучук. – Тож будьте обережні і уважні, адже око не пробачає навіть не дуже сильних ударів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами