Уже тиждень, від 27 жовтня, у Чернівцях діє обмеження роботи закладів харчування до 18:00. Раніше головна санітарна лікарка Чернівецької області Наталія Гопко повідомляла ІА АСС, що це обмеження є короткостроковим і вже за наступної зміни зонування його можуть переглянути.
Причиною такого суворого обмеження роботи ресторанів, барів та кафе стали сплески захворювання на коронавірус на банкетах та інших масових святкуваннях, які переважно відбувалися в закладах громадського харчування. А завдання зараз – не спонукати громадян масово збиратися в одному приміщенні.
Нещодавно соцмережі облетіло відео, коли правоохоронці в агресивній формі та застосовуючи силу примушували працівників одного із закладів та його відвідувачів залишити приміщення та зачинитися.
«У закладах відбувалися рейди, в тому числі й за участі правоохоронців із Києва. До деяких закладів приїздили по 5 машин. Вони заходили до ресторанів у балаклавах. В одному з закладів було 25 поліцейських! Це підштовхнуло нас провести зібрання Буковинського організації рестораторів та разом шукати компромісні рішення. Для чого така увага з боку правоохоронців і така їхня поведінка? У нас не відбулися вбивство чи якийсь інший важкий злочин. Не всі заклади мають змогу встигнути обслужити всіх своїх клієнтів рівно до 18:00, часом трапляються затримки. Але ті, хто нас перевіряє, не зважають на особливості роботи ресторанів й одразу починають примусово зачиняти заклад або ж виписувати штраф», - розповідає голова Буковинської організації рестораторів Олександр Довганич.
Читайте також: Встигнути поїсти до 18:00: Як позначиться обмеження роботи на закладах харчування в Чернівцях
Своєю чергою, у пресслужбі патрульної поліції Чернівецької області кореспондентові ІА АСС розповіли, що в резонансному відео за участі поліцейських відсутній початок події.
Як повідомляють патрульні, під час перевірки закладу чоловік, до якого правоохоронці застосували примус, перешкоджав діям поліцейських, виражався нецензурною лайкою, шарпав їх за одяг та не давав можливості зайти в приміщення закладу.
На зауваження й попередження чоловік не реагував. Тож, патрульні його затримали та склали протокол за статтею 185 (Непокора вимозі поліцейського) Кодексу України про адміністративні правопорушення, а також протокол затримання.
Загалом, як зазначили кореспонденту ІА АСС поліціянти, за порушення карантинних вимог вони складають протоколи за частиною третьою статті 44 (Порушення правил щодо карантину людей) КУпАП.
«Точну кількість вказати важко, але щодня закриваємо всі заклади, які були відкриті під час перевірок. Були випадки коли відмовлялися зачиняти заклад, але після роз'яснення та бесіди з адміністрацією заклади зачиняли», - ідеться у відповіді управління патрульної поліції Чернівецької області.
Як зазначає голова Буковинської організації рестораторів Олександр Довганич, Буковинська організація рестораторів наразі має таку ж позицію, як і тоді, коли проводили акції протесту під стінами Чернівецької ОДА та міської ради.
«Коли пандемія почалася, ми дослухалися до вказівок влади та закрилися. Три місяці жодна сфера не працювала. Враховуючи ситуацію, готові були мати збитки.
Через три місяці почали виходити на роботу, але працювати довелося в умовах, які постійно змінювалися: обслуговування лише на літніх майданчиках, обмеження в часі та кількості людей тощо.
Ми пристосувалися до цього і згідні з тим, що в закладах потрібно одягати маски, дотримуватися дистанції та користуватися санітайзерами», - каже Олександр Довганич.
За його словами, зараз закрили виключно заклади ресторанної сфери. Олександр вважає, що супермаркети, великі ринки та інші великі установи владні органи не закривають, бо розуміють, що там працює більше людей, відповідно і спротив з їхнього боку буде більшим.
«Відчуваємо себе цапами-відбувайлами. Нам не йдуть на поступки і жодних компенсацій ніхто не дає. Якщо так далі буде продовжуватися, ми вдаватимемося до більш рішучих дій. Проте, ми хочемо знайти компроміс», - каже голова Буковинської організації рестораторів.
За його словами, ресторатори вважають, що рішення в нашій області суперечить постанові державної комісії з ТЕБ та НС. На державному рівні обмеження роботи закладів харчування діє з 20 години, а не з 18-ї. Тож, такі суворі обмеження діють лише в нашій області. І лише в ресторанах.
«Якщо держава приймає таке рішення, нехай тоді виділяє компенсації або звільняє від орендної плати. Але ж ніхто нічого нам компенсовувати не буде.
Ми хочемо донести до влади, що в нашій області в ресторанній сфері працюють понад 5 тисяч людей. Це не лише власники закладів та керівники організацій, але й офіціанти, бармени, кухарі, інший персонал, який залишається без засобів для існування.
Поки що ми очікуємо. Але не залишимо це так, якщо нашу роботу продовжать так обмежувати. Ми прийматимемо рішення, аби відстоювати себе», - каже Олександр Довганич.
Як розповіла ІА АСС начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Наталія Клімчук, інспектори головного управління держпродспоживслужби в Чернівецькій області під час перевірок, які вони проводять як самотужки, так і з працівниками поліції, склали 30 адміністративних протоколів, на частину з яких вже винесені постанови. Також подали закладам 40 рекомендацій з усунення порушень.
«Ця робота почалася з 27 жовтня. В першу чергу, перевіряли заклади, розташовані в «червоній» зоні. Зазначу, що робота після 18:00 не єдине порушення. Ми фіксуємо порушення соціальної дистанції, проведення температурного скринінгу, ведення документації, вологе прибирання дезінфікуючими засобами, наявність антисептиків, використання документів, що підтверджують їх якість, дотримання маскового режиму як працівниками закладів, так і відвідувачами», - розповідає Наталія Клімчук.
За її словами, порушення фіксували на кожному третьому об’єкті. А що стосується закладів громадського харчування - приблизно 40% з них мали ті чи інші порушення.
«Такі перевірки ми проводили у вихідні, у вечірній час. Наразі ми вестимемо посилену роботу щодо перевірок. Наші мобільні групи працюватимуть вечорами, зокрема й сьогодні.
Проте, ресторатори, здебільшого адекватно ставляться до наших візитів та дослухаються до вказівок. З більшим спротивом ми зустрічаємося на продовольчих ринках. Люди обурюються, скільки ж їх можна перевіряти і скільки ще доведеться дотримуватися всіх необхідних санітарних вимог.
Якщо враховувати рівень захворюваності у нас в області, я вважаю, що всі необхідно ставитися серйозніше до дотримання вимог та санітарних норм. Як суб’єктам господарювання, так і звичайним людям, які відвідують заклади. Якби кожна людина дотримувалася б усіх правил, можливо, ми б і не мали таких сплесків захворюваності, а органам державної влади не довелося б вдаватися до таких суворих обмежень», - вважає Наталія Клімчук.
Автор: Олександр Юхимець
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами