У часи воєнного стану та постійних повітряних тривог людям важко зібратись з думками, вгамувати свій внутрішній стан і заспокоїтись, пише Медіа агентство АСС. Чернівецька психологиня Тетяна Аніщенко розповідає, як подолати страх у нинішній ситуації.
Отримуйте новини в Telegram
«Кожен з нас боїться за майбутнє, за дітей, за те, що буде або чого не буде. Але це по факту наша уява і наші фантазії, наскільки ми можемо їх розвинути, настільки буде залежати як довго ми будемо хвилюватися, тривожитися, чи боятися, чи панікувати. Дуже важливо в якихось критичних ситуаціях: коли сидять в підвалах, бомбосховищах перемикатися з емоцій. Перемикатися треба на себе, на своє тіло», - каже Тетяна Аніщенко.
Перш за все це дихання. Слідкувати за своїм диханням, уповільнювати його, коли тривога зростає і появляється страх. Є система дихати по квадрату: на рахунок один, два, три, чотири вдихати, потім на рахунок один, два, три, чотири затримати повітря, на рахунок один, два, три, чотири видихати і на рахунок один, два, три, чотири затримати повітря. Зробити декілька раз.
Читати: Не зриватися та побільше обіймати: поради батькам, як заспокоїти дитину під час війни
«Ще дуже дієвий спосіб – подвійний видих, коли на один, два, три, чотири вдихаєте, рахуєте при цьому, і на вісім видихаєте. Можете навіть уявляти перед собою свічку, яку задуваєте. І теж декілька разів повторити. Це, по-перше, фізіологічно дає сигнал до мозку і відповідно виробляється набагато менше тих гормонів, які впливають на емоції страху», - додає психологиня.
Також можна використовувати м’язеву релаксацію, коли висока напруга і дихання не допомагає. У такому разі варто сісти, потрясти руками, стиснути їх в кулак, напружити всі м’язи, притиснути дуже щільно стопи до підлоги, також напружити всі м’язи, - а потім відпустити все повністю.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами