Наразі Чернівецька область складається з 11 районів. На території 10 районів вже утворено ОТГ, і лише Кельменецький ще не об'єднаний.
Відбулася зустріч представників Центру розвитку місцевого самоврядування з журналістами Інформаційного агентства АСС та Радіо 10, де експерти пояснили нюанси адміністративно-територіальної реформи та особливості розвитку децентралізації.
Згідно з адміністративно-територіальною реформою планують утворити три райони у складі Чернівецької області: Західний, Східний і Центральний. У тому випадку, якщо у всіх районах будуть сформовані ОТГ, розповідають фахівці.
"Такі висновки випливають з огляду на структуру затверджених Кабміном меж госпітальних округів Чернівецької області, на які, за словами експертів, владники орієнтуватимуться під час створення нових районів. Щоправда, наразі жодних документів чи законопроектів із намірами змін меж областей публічно не оприлюднювалося", - зауважив радник з питань децентралізації Тарас Прокоп.
Так, до складу Вижницького району можуть увійти межі нинішніх Вижницького, Путильського і Сторожинецького районів. Чернівецький район планується сформувати із теперішніх Герцаївського, Глибоцького, Заставнівського, Кіцманського районів та міста Чернівців. Водночас Хотинський район незабаром може містити межі Новоселицького, Кельменецького, Сокирянського, Хотинського районів та міста Новодністровська.
Читати ще: Назвали ОТГ, які найбільше перевиконали дохідну частину бюджету
"Новий субрегіональний рівень дасть можливість збільшити території та кількість їх мешканців до 150 тисяч, що проживають у районах. Це дасть змогу сформувати якісні потужні команди, котрі зможуть координувати, управляти процесами та делегованими повноваженнями від держави. А також ефективно використати кошти на місцях, які нині спрямовуються на наявні півтисячі райдержадміністрацій", - зауважив Тарас Прокоп.
Також Тарас Прокоп зазначив, що після поділу на 3 райони замість губернатора буде префект, якого буде призначати уряд. Проте районі та обласні ради залишаться, тому буковинці на місцевих виборах обиратимуть голову ОТГ, депутатів до громади, районної та обласної рад.
Суперечки щодо розташування районного центру — надумана проблема, запевняють фахівці. Адже всі соціальні послуги будуть знаходитися у поселеннях. Район буде слідкувати тільки за законністю рішення громади.
Суть перетворень, що пропонує реформа децентралізації: органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування нарешті почнуть займатися властивими для них справами. Й люди отримають можливість творити (через вибори) органи місцевого самоврядування у громаді, районі та області.
Місцеве самоврядування – це коли мешканці в містах, селах, селищах самі господарюють у себе вдома. Люди обирають місцеві ради та їх голів. Їх і вповноважують вирішувати більшість важливих питань, наголосили експерти.
"Органи місцевого самоврядування відповідають за шкільну і дошкільну освіту, охорону здоров’я первинного рівня, заклади культури, благоустрій – освітлення вулиць, стан доріг, прибирання, громадський порядок і багато інших, важливих повсякденних питань", - пояснила директор Тетяна Татарчук.
"В Україні нерівномірний адміністративно-територіальний поділ. Всього в країні близько 12 000 громад (сіл, селищ, міст). Створити повноцінне самоврядування в такому селі неможливо" - зауважив радник з питань децентралізації Тарас Прокоп.
Ці закони визначають механізм, як громади можуть об’єднувати зусилля. Щоб вирішити прості спільні проблеми. А право громад – вирішувати, скористатись цим, чи ні. Та чим більш сильними, спроможними (гроші, ресурси) будуть громади, тим більше функцій зможуть виконувати для мешканців та розвитку своїх територій.
Фахівці зазначають, що реформа торкнеться всіх українців.
Радник з питань місцевих фінансів Дмитро Прокопець запевнив, що зміни стосуються всіх аспектів нашого повсякденного життя.
"Всілякі дозволи, реєстрації й посвідчення – для ведення бізнесу, наприклад, можна буде отримувати на місцях. Можна буде залучати інвестиції, не чекаючи дозволу з Києва. Вирішувати, чи ремонтувати школу, утеплювати дитячий садочок, де лагодити дорогу, чи треба купити на кілька сіл пожежну машину – можна буде самостійно", - розповідає експерт.
Реформа дасть нам можливість поліпшити життя у своїй громаді й в країні в цілому. Тому можна сказати, що саме ця реформа є «реформою нашого самоврятування». Зможемо самі господарювати на власній землі без перешкод від столичних хабарників чи бюрократів. Та й жити нарешті демократично, й бути не радянськими, а українськими європейськими громадянами, запевнили експерти.
Читати також: Громади почали освоювати гроші інфраструктурної субвенції
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами