Історія свята
Радониця відзначається на 9-й день після Великодня і завжди припадає на вівторок. Оскільки 2018 року православні християни зустріли Воскресіння Христове 8 квітня, день "вселенського поминання" припадає на 17 квітня.
Традиція Радониці має дохристиянські коріння - вона тісно пов'язана з культом предків. Стародавні слов'яни приходили на могили своїх покійних родичів, оскільки вірили: померлі радіють, чуючи теплі спогади про себе.
Пізніше язичницька традиція радіти на кладовищі увійшла в суперечність з християнством - церква не заохочувала подібних речей. Але потім, як і у випадку з іншими язичницькими традиціями, було знайдено прийнятний компроміс: віруючим дозволили в певні дні ходити на кладовища, але утримуватися від надмірних веселощів. Церква, в свою чергу, внесла в народне свято поминання свою заупокійну лепту - спеціальні служби і молитви.
В сучасних умовах, коли більшість віруючих не може дозволити собі відвідати кладовище в робочий день, у вівторок, часто Поминальний день переносять на неділю, що передує Радониці (коли відзначається зовсім інше свято - Антипасха, Фомін тиждень або Червона гірка).
Як правильно пом'янути померлих
1. Під час спеціальної церковної поминальної служби - панахиди. Якщо мова йде про великі храмі, панахиди можуть організовувати в одній з невеликих капел, які зазвичай розташовані ліворуч від вівтаря - служба там може вестися паралельно з основною. На поминальну частина храму зазвичай вказує розп'яття і великий прямокутний свічник.
На панахиду необхідно взяти з собою 3 речі: хліб (символ вічного життя), свічку (символ Божого світла) і записку з ім'ям померлого.
У невеликих церквах панахида, як правило, служиться відразу ж після основної служби.
2. На кладовищі. Церква рекомендує, прийшовши на кладовище, запалити свічку і прочитати молитву. Це може бути або одна зі звичайних молитов, або спеціальна заупокійна літія, або акафіст за упокій.
Читайте ще: Що категорично не можна робити в поминальні дні
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами