До Дня незалежності України журналісти Інформаційного агентства АСС збирали факти, події, емоції , які вирували у Чернівцях 27 років тому.
Неприпустимо не відзначити першу Червону Руту, яка проходила у нашому місті у вересні 1989 року і стала тоді справжньою музичною революцією.
Музикознавець Тарас Піц надав журналістам ІА АСС свій коментар про значення першої Червоної Рути для України загалом та вітчизняної музики зокрема.
«Червона рута» 1989 року у Чернівцях стала тим «лакмусовим папірцем», який увібрав в себе надії людей на зміни, на краще майбутнє, на Україну без СРСР.
З підгрунтя вилізли виконавці, яких в Україні, як виявилось, є чимало, і які вміють і хочуть співати українською. Фестиваль заклав моду на українську пісню, в мить зробивши популярними Тараса Петриненка, «В.В.», «Кому Вниз», «Братів Гадюкіних», Сестричку Віку, і багатьох інших.
Парадокс, але на масовому радянському заході люди із синьо-жовтими прапорами співали Гімн України. Люди хотіли змін, і зміни сталися – потрібен був поштовх, яким і стала «Червона Рута». Як наслідок – розвал СРСР, незалежність України. Відтак «Червона рута» пішла у вільне плавання, помандрувавши з Чернівців Україною і продовжуючи прививати моду на українське зросійщеним роками радянським українцям.
Російськомовні гурти все частіше починають перекладати свої російськомовні пісні українською, заради участі і перемоги на «Червоній руті». Зрозуміло що такого поняття як український шоу-бізнес тоді ще не було й близько. А відтак, коли мода на українську пісню пішла догори, музиканти второпали, що на тому можна непогано заробляти. Тартак, Скрябін, ТНМК, Марія Бурмака, Ірина Білик, Олександр Пономарьов, тощо – усі вони дотичні до «Червоної Рути», і саме цей фестиваль дав їм зелене світло до того, що нині звемо «українським шоу-бізнесом». Музиканти отримали популярність і це дало їм змогу заробляти музикою на життя, зробивши її основним заняттям. Стало стартом для чогось більшого.
Вам буде цікаво: Потопи, снігопади, рекордна спека. Що пережили Чернівці за роки незалежності (ФОТО+ВІДЕО)
Наразі ж спостерігаємо певний занепад «Червоної Рути», який можна пояснювати, наприклад, нестабільною ситуацією в країні. Мовляв, коли стріляють гармати – не до музики. Однак без культури країна слабне, як і без її музичної складової – потрібність «Червоної Рути» і аналогічних фестивалів, особливо в такий нелегкий для України час не викликає сумнівів. Бо як не матимемо своєї якісної української музики, нам свою нав»яжуть «добрі» сусіди.
Тарас Піц, музикознавець
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами