В Україні скасували пробне ЗНО і наразі вирішують, що ж робити з основним тестуванням, на яке багато надій покладають цьогорічні випускники. Про переваги ЗНО та що буде, якщо його скасують, журналісти ІА АСС розпитали в освітян та батьків дітей.
Галина Абрам'юк, вчителька, активістка:
«Як педагог з великим стажем, мати та свідома громадянка, я можу сказати, що це, по-суті, єдина реформа, яка дає позитивні результати, спонукає дітей зрозуміти, що тільки знаннями вони можуть далі торувати собі дорогу, здобуваючи освіту. Я за те, щоб ми будували демократичну державу, а не державу, у якій все можна вирішити за гроші.
Я не просто підтримую ЗНО, я буду ініціювати звернення до МОН та проситиму своїх колег підтримати це звернення, аби не було скасування ЗНО, бо перша ластівочка вже є. Пробне ЗНО скасовано під маркою пандемії. Ніби-то воно мало бути проведене у режимі онлайн, але не витримав сайт.
Не розумію двоякості стандартів: відкривати розважальні заклади і разом з тим, знаючи, що підготовлені вчителі-інструктори, що буде дотримана соціальна дистанція, що будуть забезпечені всі вимоги пандемії, позбавити дітей можливості перевірити свої знання. При цьому, що кошти вже були перераховані. І то не справа у грошах, а річ у тому, що, як на мене, це такий перший дзвіночок скасувати те, що є найпрогресивніше в освіті.
Як вчитель скажу, що ЗНО – це найпрогресивніша зміна. Право здобути вищу освіту мають ті, хто має знання. Незалежно від того, яке у них матеріальне забезпечення».
Як розповіла Олена Кузьміна, заступниця начальника управління освіти Чернівецької міськради, директори міських шкіл проти скасування ЗНО, але за те, щоб цьогоріч не проводили державних підсумкових атестацій, у тому числі і для випускників 11-х класів. Це дасть можливість складати ЗНО лише тим випускникам, які вступатимуть у виші і таким чином зменшити кількість присутніх у пунктах тестування.
Як пояснила Олена Кузьміна, ще у квітні на нараді директорів було прийнято рішення звернутися до міського голови та міністерства з пропозицією скасувати ДПА.
«Наша думка - єдина, що ДПА у формі ЗНО можна скасувати і це дозволяє законодавство. І в принципі порядком про проведення ДПА передбачено, що в умовах надзвичайної ситуації, ДПА можна відмінити. Відповідно до чого і скасували ДПА у 4-х та 9-х класах. Зараз епідситуація не покращується, і в цих умовах, я вважаю, що це просто наш громадянський обов’язок, щоб ЗНО відбулося і директори власне на цьому наполягали».
«Якщо ми візьмемо українську мову, то ЗНО складатиме 1301 випускник 11-х класів міста, а разом з ДПА - це вже більше, ніж 4300. Тобто ми на 3 тисячі тільки на предметі українська мова можемо скоротити кількість присутніх, якщо не будуть здавати ПТНЗ. А якщо ці діти вже вибрали таку форму навчання, то ЗНО вступу у вузи їм не потрібне, якщо вони вже пішли навчатися у ПТУ», - пояснює чиновниця.
Те ж саме стосується технікумів.
Наші новини є у Facebook
«ЗНО скасовувати – це злочин проти дітей. Європейські країни не скасовували подібні іспити, вони змінювали форму проведення», - додає Кузьміна.
Як розповіла ІА АСС мати цьогорічного випускника Галина, одинадцятикласники готувалися до складання ЗНО. Але вона вважає, що всім проходити тестування не обов'язково. Випускникам, які не планують цьогоріч вступати у вищі навчальні заклади, вчителі можуть виставити підсумкові оцінки на основі тих, які ставилися протягом навчального року.
«Таким чином можна зменшити ризики для дітей», - каже мати випускника.
Ректор Чернівецького національного університету Роман Петришин розповів про переваги ЗНО для абітурієнтів.
«По-перше, немає потреби абітурієнту їхати самому здавати документи у кожен університет і там складати вступні іспити. Уявіть собі, що він має право на бюджет здавати документи у 5 університетів, а на контракт – у будь-яку кількість університетів. І якби ці іспити були на місці, в університеті, то цей абітурієнт мав би у кожному виші здавати іспит. А так - він здав один раз на державному рівні і цей результат зараховується одразу в усі університети України.
По-друге – серед батьків, серед абітурієнтів, серед тих студентів, які вже в нас навчаються і пройшли через ЗНО, дуже висока підтримка саме проведення тестування. Є ідеї, що, можливо, для контрактників не треба було його робити. Можливо, це деталі, їх треба вивчати. Але відмовитися від ЗНО, я би не вважав, що то правильний крок», - сказав Роман Петришин.
Нагадаємо, що цьогоріч у Чернівецькій області буде 35 пунктів складання ЗНО. Вони працюватимуть у кожному районі.
Як повідомила у коментарі ІА АСС Любов Якименко, завідувачка відділу моніторингу Центру якості освіти, наразі усі пункти тестування забезпечені персоналом. А от з необхідних засобів індивідуального захисту в область поки що надійшла лише частина.
«Вчора ми на пункти тестування все передали. Навіть з запасом: маски для всіх учасників та персоналу, антисептики для рук у достатній кількості. А сьогодні ще по Укрпошті має надійти частина речей: це халати, щитки для медиків, антисептики для обробки поверхонь та термометри. На рахунок персоналу – ми забезпечені, все у нас в базі є, все добре, а от чекаємо ще додаткові засоби захисту», - каже Любов Якименко.
Вона пояснила, що наразі розглядають можливість відмежувати ДПА від ЗНО, провести тестування для тих, хто вступає у виші.
«Але зараз, щоб відмежувати ДПА від ЗНО так, щоб на пункти тестування прийшли лише ті діти, які йдуть на ЗНО, неможливо. Тобто на пункти просто прийдуть менше дітей, але списки будуть для всіх, бо вже все готове: база готова, діти мають запрошення на тестування», - зазначають у Центрі якості освіти.
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами