Стрес, депресія, проблеми з тиском, знижений імунітет, серцево-судинні захворювання – це далеко не повний перелік порушень організму, які на думку спеціалістів, можна вилікувати апітерапією – лікуванням хвороб живими бджолами.
Нещодавно в селі Михайлівка, що на Буковині, відкрили апіатерапевтичний оздоровчий комплекс «Мивіра», який побудували за європейські кошти спільно із коштами громади. Там вам запропонують відпочити та підлікуватись, поспавши на бджолиних вуликах.
Кореспондент ІА АСС на собі відчув переваги такого сну.
Читайте також: Сироварня у Глибоці – серед найпопулярніших туристичних маршрутів Буковини.
Ідея – моя, гроші – спільні
Село, де розташований оздоровчий комплекс, знаходиться приблизно за 25 кілометрів від обласного центру.
Пасічник Михайло Баловсяк займається бджільництвом більше 25 років. А шість років тому збудував перші три лежанки на бджолиних вуликах серед власної пасіки.
– Такі хатинки, – розповідає михайлівський бджоляр, – я давно хотів зробити, але все руки не доходили. У 2012 році був на з’їзді пасічників у Львові і там зародився такий задум. Вже повертаючись звідти додому, у поїзді побачив лежанки, які мали приблизно 60 см у ширину та 2 м у довжину. І так, за цим зразком, змайстрував у себе на пасіці три лежанки, яким вже шість років. Там сім’я відпочиває, сусіди, рідні. Всі задоволені, всім допомагає. А потім виношував ідею створення такого комплексу (показує на свої будиночки з лежаками на вуликах – авт.). Певний час був безробітним і перебував на обліку в центрі зайнятості. Там організовували різні тренінги. Вчили також писати проекти. Ходив туди зі своїми невістками. Разом потім складали цей проект і разом виграли.
На будиночках із лежаками висить табличка, яка інформує, що даний проект реалізований за кошти Австрійської Агенції Розвитку, Програми розвитку ООН в Україні та підприємця Михайла Баловсяка.
«За проектом нам дали на будівництво апірапевтичного оздоровчого комплексу 105 тисяч гривень, – продовжує розповідь пасічник. – Ну, насправді, це не так багато. Лише на закупівлю 40 сімей бджіл, які тут є, витратили 50 тисяч гривень. Плюс заплатити за роботу майстрів, матеріалів. Багато вклав і своїх коштів, і своєї роботи. Допомагали рідні, сусіди. І вже наприкінці весни ми змогли повноцінно відкрити комплекс. Зараз багато працюємо над його поширенням, рекламою. Є в нас свій сайт, сторінки у соцмережах, багато людей дізнаються про нас і з телевізора»
За словами Михайла Васильовича, його центр апітерапії став першим таким на Буковині. Наразі у Чернівецькій області є бджолині будиночки, лежанки, а ось подібного оздоровчого комплексу немає ніде.
Всього в комплексі є три будиночки та 10 лежанок. У кожній лежанці по 4 сім’ї бджіл. Будиночки оздоблені іконами та іншими цікавими речами.
Відпочивати на цих лежанках, за словами пасічника, потрібно не менше трьох годин, а восьми годин вистачає сповна. Можна це робити тільки з 1 квітня до кінця жовтня, коли у бджіл йде розвиток.
– Це загальне оздоровлення організму. Тут поспав три години, і так ніби спав цілу ніч. Прокидаєшся іншою людиною, – додає він.
Допомагає зустрічати та приймати туристів пасічнику його донька Галина. Окрім здорового сну на бджолиних вуликах, в оздоровчому комплексі проводять екскурсії та частування чаєм на травах і печивом з медом.
– Я тут допомагаю проводити екскурсії. Тато більше по бджолах спеціалізується, а я людям розповідаю щось цікаве про наш комплекс, про ці місця, – говорить донька пасічника. – Люди в нас ще не знайомі з системою апітерапії. Часто запитують про корисні властивості. Розповідаю, зацікавлюю, щоб їм хотілося сюди приїжджати ще. До нас приїжджали і пасічники з інших регіонів. Цікавляться, як можна у себе організувати подібний туристично-оздоровчий комплекс.
У планах - організувати музей бджільництва
Щодо цін у його оздоровчому комплексі, чоловік розповідає, що вони вивчали це питання, аналізували ціни в інтернеті.
– Година денного сну коштує 40 гривень. За ніч виходить дешевше – 200 гривень за 8 годин, це по 25 гривень година виходить, – розповідає пасічник. – Якщо замовляєте на ніч і більше, то екскурсія і дегустація меду з печивом входить у цю вартість. Якщо комусь достатньо лише 2-3 години поспати, то за екскурсію і частування чаєм з медом доведеться доплатити 30 гривень. До нас приїздять туристи з різних регіонів.
Для туристів у комплексі закупили 50 захисних масок пасічників.
– Маємо і дитячі маски, і дорослі. Часто школярам чи навіть дітям із садочка проводимо екскурсії. Тому вирішили закупити захисні шапки, – каже підприємець.
У планах підприємця організувати на території комплексу музей бджільництва.
– Вже маю багато екземплярів для музею. Мій перший вулик, який я побудував ще 25 років тому туди віддам. Лиш чекаю вже щоб перенести ту сім’ю бджіл, яка там зараз живе. Давайте, підемо зі мною, покажу вам мою пасіку, – звернувся до мене Михайло Баловсяк
Основне господарство пасічника знаходиться приблизно за 200-300 метрів від оздоровчого комплексу. Корови, свині, кури та головне «багатство» - близько сотні вуликів із бджолами.
– 250 бджолиних сімей тут маю. Майже усі вулики побудував самостійно, – каже пасічник. – Зараз частину вуликів передав своїм двом синам, вони допомагають їх доглядати. А ось це той мій найперший вулик (з гордістю показує на застарілий, трохи похилений вулик – авт.). Саме з нього усе почалося. Зараз тут проживає дві бджолині сім’ї. Коли зможу їх перенести, то віддам цей вулик до музею. Приміщення поряд з оздоровчим комплексом уже виділив, експонатів маю достатньо. Ще підлогу залишилось устелити і можна буде відкривати музей.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами