"Коли ціна на овочі в Україні була значно нижче від європейської, то коливання вартості було пов'язано з декількома причинами, головною серед яких було розподілення попиту та пропозиції. Коли ціна на вітчизняні продукти зросла до рівня країн ЄС та перевищила їх, а коливання цін стало ще більш значним, то це означає, що в країні зруйновані цивілізовані відносини між державою, виробником, торгівцем та споживачем. Їх необхідно будувати, як це відбудовано в Європі", - пояснює у Facebook директор асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.
Від 0,4% до 4,1% подорожчали м'ясні продукти. Свинина зросла на 4,1%, ковбаса – на 1,4%, філе куряче та морожена риба – на 0,8%, яловичина – на 0,7%, куряча тушка – на 0,2%.
Хліб зріс в ціні від 0,8% до 1,3%. Білий з борошна вищого сорту додав 1,3%, з борошна першого сорту та житній хліб – 1,1%, батон - 0,8%.
Молоко подорожчало на 0,4%, масло – на 0,5%, кисломолочний сир – на 0,7%, а сметана – на 1%.
На 4,9% зросла вартість картоплі. На 0,8% - ячної крупи, на 0,9% - борошна, на 1,1% - макаронів. Манка подорожчала на 2,8%.
Найбільше у квітні подешевшали яйця - 11%, рис – 1,3%, сало – 1,2%, цукор – 0,7%, гречка – 0,6%.
Фактично за місяць не змінилися в ціні яблука та соняшникова олія.
"За підсумками квітня інфляція у річному вимірі, зросла до 8,8%. У травні ми побачимо сповільнення споживчої інфляції, яка ще більше знизиться у червні. Однак за підсумками 2019-го, як і прогнозувала Асоціація постачальників торговельних мереж наприкінці минулого року, вона становить від 8 до 9%. Що практично співпадає з уточненими прогнозами уряду", - пояснює Олексій Дорошенко.
Нагадаємо, атракціони в парку Чернівців подорожчали.
Читати ще: Ціни на алкоголь та цигарки в Україні ще зростуть.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами