"Я трішки розгублена", - сказала у коментарі ІА АСС директорка Чернівецького обласного художнього музею Інна Кіцул.
Вона переконана, що відкривати музеї для відвідування наразі поспішне рішення, яке може поставити під загрозу життя співробітників музею.
"Молоді люди, звичайно, вони вже скучили за роботою і вони би вийшли та проводили б екскурсії, але ж справа в тому, що екскурсії проводити не можна, бо це скупчення людей. Для того, щоб ми прийняли людей, нам потрібно провести генеральне прибирання в приміщеннях, треба відкрити вікна, трішки провітрити. Бо поки був карантин, працівники заходили по одному і провітрювали приміщення, але не так часто", - розповідає Інна Кіцул.
Крім того, директорка установи каже, що аби повністю відкрити музей для відвідувачів, потрібно викликати на роботу доглядачів, а це переважно літні люди, які знаходяться у найвищій групі ризику. До того ж, їм немає на чому добиратися на роботу, якщо не курсуватиме громадський транспорт.
"А без доглядачів ми відкрити експозиції не можемо. Вони матеріально відповідальні. Вони повністю відповідають за всі предмети, які там знаходяться, а це предмети великої культурної та матеріальної цінності. Я не знаю, що робити зараз. Мені здається, що музей – це не те місце, куди в першу чергу підуть люди", - продовжує Інна Кіцул.
Вона нагадала, що під час карантину охочі можуть побачити усі експозиції музею онлайн, крім того, проводяться онлайн-екскурсії.
"Я думаю, якщо є карантин, то треба його продовжувати. Я розумію, що за місяць-півтора у людей вже закінчилися якісь ресурси, щось треба купити у магазині, і не тільки у продуктовому. Можливо таким чином полегшувати карантин, а не починати з музеїв і бібліотек. А хто буде обробляти книжки? І як?..
Я трішки розгублена і кажу: так, хочеться закінчувати карантин, але страшенно не хочеться погіршення ситуації і потім розпочинати все спочатку", - зазначила Кіцул.
Водночас, вона розповіла, що поки у музеї немає відвідувачів, то немає і надходжень на спецрахунок. Це ті кошти, які музей заробляє сам і може витрачати на свої потреби. За ці гроші купують, зокрема, і миючі засоби.
Категорично проти відкриття бібліотек під час карантину виступила директорка Чернівецької обласної універсальної бібліотеки ім. М. Івасюка Наталія Філяк. У коментарі ІА АСС вона розповіла, що бібліотека не забезпечена всіма необхідними засобами захисту і керівниця установи не хоче наражати на небезпеку своїх співробітників.
Дивіться нас на YouTube
"По-перше не вважаю, що зараз це аж так необхідно, щоб бібліотеки і музеї були відкритими, коли всі люди сидять вдома і намагаються не виходити, ізолюються якомога більше. Я вважаю, що зарано ще це робити. По-перше ми будемо наражати своїх працівників на небезпеку, а по-друге своїх користувачів, які будуть приходити до нас. Я вважаю, що це непотрібно. Можливості дезінфекції книг немає", - сказала Наталія Філяк.
Вона також розповіла, що для того, аби придбати антисептики та інші засоби захисту бібліотека має провести тендер, а це забирає час.
"У нас ще така проблема зараз, що з 20 квітня ми не маємо права нічого закупити самі без тендерних процедур. Якщо раніше тендерні процедури були більше, як на 100 тисяч, більше, ніж на 200 тисяч ми замовляли, то тепер навіть для того, щоб за гривню щось замовити для бібліотеки, потрібно проводити тендер. У нас навіть немає такої людини, яка би займалася суто цим. Це треба брати на роботу спеціальну людину, яка б займалася лише тендерами. А зараз для того, щоб банально закупити антисептики на кожну кафедру, де люди будуть видавати цю літературу, банальну плівку, яка би огородила бібліотекарів від користувачів, навіть ті ж самі маски, гумові рукавички - це все те, чим я мушу забезпечити своїх працівників, а я навіть цієї змоги поки що не маю. Потрібен тендер. Я думаю, що це буде дуже зарано, якщо нас будуть зараз відкривати", - каже Філяк.
Натомість у Центральному паку культури та відпочинку у Чернівцях готові приймати відвідувачів, запевнив ІА АСС директор парку Юрій Венгринюк.
"Моя думка в принципі у цьому плані позитивна. Єдине, щоб люди дотримувалися дистанції між собою, щоб були у рукавичках, у масках. Думаю, що прогулянки на свіжому повітрі, вони завжди були корисні. Тим більше, що багато науковців говорять про те, що вірус передається тільки при якомусь кашлі, при прямому контакті. А так, якщо дотримуються відстані і в масках, і в рукавичках, то це не зашкодить людям, навпаки їм сидіти вдома, розумієте як у квартирах закритими", - каже Юрій Венгринюк.
Директор парку зазначає, що якщо буде вказівка впускати у парк обмежену кількість людей, то так і робитимуть.
"Умовно кажучи, у нас є площа 16 гектарів і визначена певна кількість людей, які можуть бути присутніми у парку одночасно. До прикладу, тисяча людей, то зрозуміло, що ми будемо виконувати ці розпорядження. А якщо не буде таких, буде просто питання, що люди можуть спокійно заходити без якогось контролю, без обмежень, єдине щоб вони самі дотримувалися дистанції, то буде так як було завжди. Я думаю, що мають бути якісь одні правила у всій країні", - зауважує директор парку.
Також Юрій Венгринюк сказав, що у разі необхідності дезінфекції парку, це буде робити міська рада, тому що у парку немає відповідної техніки.
"Ви би знали, як мені сумно, коли я приходжу на роботу, бачити ці порожні алеї парку. Ми вже готові приймати відвідувачів: підготували фонтан, завозимо лавиці, які забирали на зиму", - каже Юрій Венгринюк.
Нагадаємо, що сьогодні Уряд ухвалив рішення про продовження загальнонаціонального карантину до 11 травня включно.
Раніше Міністр охорони здоров'я Максим Степанов говорив, що уряд може послабити карантин і дозволити відвідування парків, музеїв та бібліотек з дотриманням певних санітарно-карантинних норм.
Авторка: Марина ШВАРЦМАН
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами