Чого чекати батькам та вихователям від дітей, коли вони повернуться у дитячі садки та як допомогти їм адаптуватися до змін, ІА АСС розповіла практикуюча психологиня Альона Головіна.
- У Чернівцях заговорили про можливі відкриття дитячих садків після тривалого карантину. Діти вже відвикли ходити у садочок. Як повернути усе повернути на свої місця?
- На сьогоднішній день дорослі, очима дітей, символічно поділяються на 4 категорії. Це дорослі, які зараз ходять в масках і рукавичках; дорослі, які ходять в масках; дорослі, які ходять в масках на бороді і дорослі, які ходять без маски. Чому я про це говорю, тому що наші дітки залежать від нашої особистої позиції і від того, як ми реагуємо на події навколишнього світу. Відтак, якщо ми дуже сильно боїмося, панікуємо, дивимося виключно агресивні передачі, які розказують про кількість загиблих і так далі, звичайно ми будемо передавати нашим діткам цю паніку, тривогу перед виходом з дому та контактами з іншими людьми.
Читайте наші новини в Instagram
Якщо ми вже по-тихенько орієнтуємося на те, що змінюється режим і ми виходимо з нашого карантину, одягаємо маски лише там, де це потрібно, тоді діти теж отримують подібну модель реагування на такі непрості умови. Якщо дорослі вже ходять без маски, це люди, які так само транслюють своїм діткам свою позицію. Власне чому я про це говорю, дітки всіх цих символічних категорій батьків підуть в одну групу. Тому вихователям, теж як дорослим, потрібно бути готовими, що дітки будуть проживати, доживати та реагувати на все те, з чим вони зустрілися, що вони переживали вдома.
- До кожної дитини потрібно знаходити свій підхід та приділяти ще більше уваги, ніж до карантину?
- Одна частинка буде реагувати дуже болісно, з переживаннями страху, з якимись картинками батьків, можливо з елементами тих новин, які вони дивилися. Вони ж усе зчитують з нас, вони як губки всмоктують всі наші погляди, ідеї те, що транслюється в полі нашої сім’ї. Тому з одного боку дітки будуть дуже навантажені дорослими переживаннями, з іншого боку – будуть дітки, які будуть сприймати ситуацію легше і спокійніше. Окрім того, що ми будемо помічати таку поляризацію відчуттів і позицій діток, які будуть залежати від стратегії проживання карантину батьками.
- Але ж на дітей впливають не лише батьки?
- Звичайно, крім батьківського впливу на діток будуть впливати ще різноманітні фактори. Сюди ми можемо віднести, що є дітки з більшою емоційною стабільністю. А є дітки, наче кришталеві вази, - емоційно вразливі, трепетні. І вони, звичайно, важче будуть адаптуватися до нових умов, тому що повернення в садочок буде стресовим сплеском для діток. Хтось уже скучив за друзями, а хтось уже адаптувався вдома, хтось взагалі боїться і досі закривається вдома, тому звичайно ми будемо чекати на різні реакції.
Вихователю доведеться докласти багато зусиль для того, щоб зрозуміти, прийняти, дати поле на відреагування страхів кожній дитині. Власне сюди ж, якщо сказати про вихователів окремо, важливо, щоб ці люди теж знайшли в собі точки опори, змогли впоратися зі своїми переживаннями. Тому що, якщо в їхньому полі хтось помер, звичайно, вихователі теж люди і вони будуть в жалобі. І водночас важливо підтримувати тих діток і тих батьків, які теж з тривогою повертатимуться у дитячий садочок.
- Як допомогти дітям адаптуватися?
- Батьки, які пережили перший адаптаційний період дитини у садочку, прекрасно пам’ятають усі хвилювання: не хочу, не буду, плачі, хапання за руки. Якщо ми говоримо про діток, які вже адаптувалися до садочку, але мають такий величезний карантин, під час якого були вдома з рідними людьми, хтось зависав у відео, хтось дивився мультфільми, у когось були домашні улюбленці, звичайно їм доведеться знову змінювати свій звичний режим. Якщо є батьки, які постійно дотримуються режиму – це один момент, але ті, які живуть у своєму особистому сімейному режимі – це інший момент. Таким діткам буде необхідно більше часу для того, щоб знову звикнути до дитячого садочка. Тому, щоб їх підтримати, ми маємо по-тихенько про це говорити, налаштовувати на приємні спогади, можливо переглянути фотографії, які в нас були, відео з святкових ранків, які вони прожили разом. Сказати дітям про те, що улюблена вихователька вже сумує за ними. Даємо дитині якусь свою іграшку, свій чарівний предмет, який ми одягаємо, наприклад, на ланцюжок, щоб він оберігав і нагадував про нас. Це можливо якщо дитина дуже важко проживає. Спробувати забирати дітей до сну, а далі дозволити психіці, тілу, душі дитини повільно входити в режим дитячого садочка, не вимагати від неї абсолютної радості і повної покори.
- Скільки часу може тривати новий адаптаційний період у дітей?
- Очікуємо на новий сплеск адаптаційного процесу, який займе від тижня до трьох місяців. Всі дорослі, які беруть участь у цьому процесі мають бути дуже уважними до себе і, в першу чергу, транслювати позитивні емоції. Я спостерігаю цікаві моменти, що батьки розділилися: є ті, які орієнтуються вже на школу, якщо дитині 6-7 років. І мами кажуть, якщо буде навчальний процес і підготовка, - я віддаю дитину у садочок, якщо ні, то не віддаю.
Читайте також: Як правильно виходити з карантину: поради від психолога
Хочу сказати, що якраз після карантину дуже добре, якщо навантаження на дітей буде невеликим, тому що дітки теж втомилися, разом з нами вони проживали всю гаму переживань: від страху, паніки, агресії та інших дуже складних емоцій, вони прожили скутість, закритість, обмеження, тому я би не рекомендувала сильне навчальне навантаження. Потрібно обережно повертати соціальні контакти, і в цьому випадку ігрова діяльність стає нашим рятівним колом, тому граємося, насолоджуємося процесом контакту один з одним і розуміємо, що процес адаптації займає якийсь час.
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами