У селі Рингач (Новоселицький р-н) проживає біля тисячі людей. Колись вони разом збудували два храми (старий і новий) , де й усі спільно молились. Зараз церква має підпорядкування Московському патріархату – офіційно Українська православна церква, на чолі з Митрополитом Онуфрієм. Та з отриманням Томоса частина громади відкололась.
"Колись я особисто з калачами і вишитими рушниками зустрічав владику. А тепер мені деякі люди, які одну волосину не придбали до церкви, крім язика у роті, мають мені розказувати як жити, у них є право доступу до церкви, бо вони до московського патріархату належать. Їх батюшка Серафим приютив", - розповідає Антон Коцюба, житель с. Рингач (прихильник ПЦУ).
Майже три сотні мешканців села віддали свій підпис за підтримку проведення зборів, де б вирішувалось питання переходу. На початку весни прихильники Православної церкви України зійшлися на Збори релігійної громади, і усі 70 присутніх прихожан проголосували за зміну підпорядкування. У той момент прихильників УПЦ, які не реєструвались, було меншість.
Більше дивіться на Youtube
"Коли ми робили збори 10 березня, настоятель храму Серафим казав - збори незаконні. Навіз чужих людей. Їхніх прихильників РПЦ було 20 осіб", - обурюється представник громади ПЦУ Віктор Юришин.
"Серафим сказав людям, які хочуть перейти до ПЦУ - ви ніхто, ви бомжі, наголошую. І це тоді як більшість підписались за перехід у ПЦУ", - коментує священник ПЦУ Мирон.
Священик Серафим, котрий тут служить, 70 опонентам виставляє своїх 320 прихожан і прихильників. І вважає, що у справи релігійні хочуть приплести ще й політику.
"Насправді, це не реєстрація релігійної громади, вони намагаються внести зміни у наш діючий документ, наш статут, - говорить свещенник Серафим, настоятель храму УПЦ у с. Рингач, - тобто по-рейдерськи захопити наш храм".
"Там є кукловоди, які керують, зі сторони люди, які рвуться до влади. Вони не думають за село, - розповідає Василь Андронюк, в. о. старости с. Рингач, - лише як добратись до влади. Питання стоїть за будівлю, яку не хочуть віддати, принципи і все".
Пані Тетяна у церкві працює старостою. Каже, релігійні чвари уже зайшли так далеко, що годі розібратись, добросусідські стосунки зійшли на нанівець.
"Ми після Покрови йдемо у магазин, а нам у слід кричать, що не йдемо у магазин, там москалі зайшли, - говорить Тетяна Житарюк, староста церкви УПЦ, - це так з цими людьми ми будемо почергово вести богослужіння, як це так, люди добрі".
Почергове богослужіння у храмі могло би бути варіантом перемир’я. Прихожани ПЦУ готові навіть і у старій церкві вести службу.
"Хочуть церкви. Якої? Хочуть – ми не проти, хай будують. Заколоти роблять всі ті, що до церкви не ходили", - обурюється прихожанка храму УПЦ Валенитна Скібінська.
Кожна група вірян не визнає легітимними збори своїх опонентів. В облдержадміністрації теж не змогли розібратись: що за підписи і хто за ними стоїть, чий статут хочуть змінити - старий чи створили новий.
У серпні громада УПЦ отримала відповідь з управління культури ОДА. Там вказано: перереєстрація неможлива через нечітку каліграфію, тому прізвища незрозумілі. Плюс у зверненні від консисторії Чернівецько-Буковинської митрополії вказується, що деякі підписи відкликані, а у списках можлива присутність померлих осіб. А ще – за відсутності чіткої відповіді щодо цієї ситуації від Новоселицької РДА – обласна влада не може перереєструвати Статут у новій редакції.
"Управління культури ОДА не може проводити слідчі дії. Визначати правильність підписів, встановлювати осіб, кількість. Вони кажуть: ми змінили свою приналежність, а ви зафіксуйте. Зараз цих дій не проведено. Де-юре, існує та громада, яка існувала до 10 березня, тобто все зависло у повітрі. Варто зібрати більше чітких і переконливих доказів", - пояснює Микола Гергелюк, спеціаліст управління культури ОДА.
"Я впевнений що шлях до бога – інтимна і особиста справа. Запевняю, жодного штучного затягування чи невиконання у цій важкій ситуації - не буде", - прокоментував нещодавно голова ОДА Сергій Осачук.
Тим часом селян залишили наодинці з проблемою. Протистояння триває. А справа не рухається з місця. Представники ПЦУ як тільки зберуть усі документи про відмову у реєстрації – відразу підуть до суду. Свої вимоги вважають законними.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами