- Впродовж року погода не перестає нас дивувати: навесні були досить холодні періоди, взимку були дуже теплі. Скажіть, які погодні рекорди встановлені на Буковині у 2020?
- Минулий рік у нас був рекордним в першу чергу зимою 2019-2020 року, метеорологічна зима так і не наступила, щоправда це було не єдиний раз. За період спостережень протягом останніх 150 років це спостерігалося вдруге, практично метеорологічна зима плавно перейшла в метеорологічну весну. Щодо іншого рекорду, то аномально теплим у нас був жовтень. Він був найтеплішим за весь період спостережень. Ми знаходимося піку потепління і, відповідно, такою ж у нас спостерігалась погода.
- Хочу згадати про червневий паводок. Що все-таки його спровокувало?
- Паводки в червні це, скоріше, характерна риса нашої області, адже ми знаходимося в паводко-небезпечному районі і періоди маловодь змінюються періодами високої води. Зараз ми якраз з минулого року розпочали період високої водності, ну от і перша ознака – це паводок, який за своїм значенням приблизно повторив паводок 2010 року, а за даними деяких постів навіть перевищив ці значення. Характерною рисою було те, що це був досить тривалий паводковий період - практично впродовж місяця тривали ці підйоми і спади води, а найбільш інтенсивний період - це 25-27 червня.
- Чи пов’язуєте ви цей паводок із вирубкою лісів, те про що люди часто говорять і що турбує?
- На паводок, на підйоми рівня води впливають всі характеристики, в тому числі і вирубка лісів, але в даному процесі це була не основна причина. Основною було все-таки надходження серії активних циклонів, які принесли дуже велику кількість вологи, повітряні маси були перенасичені і ось ця кількість вологи так і вплинула на формування багатопікових паводків.
- Червень став досить дощовим, дійсно більше дощів почало влітку випадати?
- В нас навіть за кліматичною нормою найбільш дощових два місяці – червень і липень. Цього року в червні ми отримали 2 місячні норми, але час від часу це є характерна риса нашого краю.
Читайте також: Впливовий АССпект: Олексій Гончаренко – про першу роботу, англійську мову та улюблені місця у Чернівцях (ВІДЕО)
- А от аномально теплий жовтень - це вже є зміни клімату, про які ми так часто говоримо останнім часом?
- Взагалі цей теплий період більш відчутний і характерний саме для холодного періоду. Він стає все коротшим і більш глибоким, скажемо так, відчувається це потепління. Хоча, не виключенням є літній період. Для 2020 року це було нехарактерно, а от 2018-2019 у нас була значно перевищена кількість днів з температурами вище 30 градусів тепла. Хоча ми не досягли температурних рекордів, але кількість повторюваності днів з температурою більше 30 в нас зросла майже в 4 рази.
- Тобто це говорить, про те що йде таке глобальне потепління?
- Так, ми його відчуваємо. Здавалося б величина потепління на 2-3 градуси це дрібниця, але в кліматичному розрізі це дуже відчутна величина
- А от мороз у лютому - це не є аномалією? Грудень-січень у нас були відносно такі європейські місяці, а у лютому вдарили такі сильні морози?
- Ні, для погоди взагалі характерна така мінливість. Знайти таку чітку закономірність, щоб спрогнозувати, що цього року буде пізніше зима, немає. Загалом є період всього потепління, зміна клімату, але вона абсолютно не говорить, якою при цьому буде зима чи холодною, чи теплою.
- Тетяно Миколаївно, чи не є чимось дивним те, що в лютому мали наприклад один день +10, досить такий весняний лютий, а наступного дня вже було -10?
- Чогось дуже аномального в цьому немає. Щоб взимку теплий сектор був таким також трапляється не кожен раз, не кожен циклон приносить собою таке активне тепло.
- Тобто в спостереженні погоди це нормальні явища, таке трапляється?
- Так.
- Чи існує певна циклічність якихось природних явищ, наприклад той самий паводок - з якою циклічністю він повторюється. Чи спрогнозувати це неможливо?
- Як я вже сказала, в такому багаторічному розрізі у нас періоди низької водності змінюються на періоди високої водності. Якраз для періоду високої водності і характерні такі високі паводки. За розробками наших вчених, гідрометр інституту якраз з 2020 року починається новий період високої водності, тобто ми уже були насторожі, очікували, що є висока ймовірність високих паводків. Ми з вами тільки розпочали цей період, так що і надалі нас буде чекати це час від часу. Ну це не означає, що це буде спостерігатись кожен рік, але те, що вже період високої водності для нас характерний найближчих 8 років, так.
- А дуже теплі температури влітку, це так само циклічність?
- Це вже, скажемо так, більш теплі періоди змінюються більш холодними, уже тут такої циклічності чітко вираженої в роках на цей момент не має, але навіть інструментальні спостереження у нас ведуться. Ця циклічність в природі є. Але сказати, що вона чітко обмежувалася певними роками, то ні.
Наші новини є у Facebook
- Ви також займаєтесь дослідженням повітря, скажіть на скільки забруднене на сьогодні повітря в Чернівцях?
- Ми з вами зараз якраз і знаходимося в лабораторії спостережень за забрудненням повітря, вимірюємо його забруднення в місті Чернівці. Спостереження ведуться в нас на трьох стаціонарних постах. Хочу сказати, що в розрізі України ми не є найбільш забрудненим містом, скоріше відносимося до кількості чистих, але при цьому у нас, наприклад, спостерігається підвищений вміст хлористого водню характерного для нашого краю, підвищений вміст формальдегіду, останній рік підвищується вміст пилу, щоправда він не перевищує граничну допустимих концентрацій. Скоріше за все, основним джерелом забруднення є транспорт. Коли у нас в квітні була дуже обмежена кількість руху по місту, в нас відмічали зниження пилозабруднення.
- Карантин допоміг очистити повітря
- Ви знаєте, навіть купівля автомобіля і його зношування також впливає на наше забруднення. Не даремно вся Європа йде на те, щоб позбуватися старих машин, які забруднюють повітря. Вона себе любить, вона себе береже. А ми їх, привозячи сюди, просто спонукаємо тому, що збільшуємо наше забруднення, адже не тільки за рахунок, що транспорт, але і якість самих машин також на це впливає.
- Ми ще трошечки потішимося снігу, але бабак Тимко обіцяє нам ранню весну. Що прогнозуєте ви?
- Ні, ми не прогнозуємо ранню весну. Я думаю, що весна прийде в своїх кліматичних межах. За довгостроковим прогнозом українського гідрометцентру ми очікуємо до кінця лютого утримання зимового характеру погоди і за останніх 30 років в нас зима середньо кліматична розпочиналася в останні дні лютого, цього року ми очікуємо з перших днів березня. Так що ми будемо близько до кліматичної норми.
- Березень, можливо, уже буде теплий, чи ще буде мінливий?
- За даними українського гідрометцентру, він буде на півтора градуси вище норми, тобто не дуже спекотним, але теплішим за кліматичну норму.
- Ви знаєте все про погоду, ви досліджуєте її постійно, яка ваша улюблена погода?
- Мені різна погода подобається. Дуже люблю літні грозові дощі, люблю сніг взимку. Навіть психологічно, якщо ти йдеш, щоб не було на душі важко, хочеться посміхнутися, приємно відчути. Мені здається, що тільки тривалі тумани тиснуть, важко, а решта погода мені подобається.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами