Як відрізнити «Омікрон» від ГРВІ, коли здавати ПЛР-тест та чи є серед вакцинованих дітей ті, які захворіли, «Впливовому АССпекту» розповіла Олена Ставничук, заступниця директора КНП «Міська дитяча поліклініка».
- У пандемії ми живемо з березня 2020 року. Але саме зараз, у 2022 році, вірус особливо сильно атакує дітей. Штами COVID-19, які циркулювали раніше, рідше вражали дитяче населення, діти легше переносили хворобу, а інкубаційний період складав 10-14 днів.
«Омікрон» же «б’є» по дітях. Наведу статистичні дані: на початку січня 2022 року у нас було 16 дітей, з лабораторно підтвердженим COVID-19. Уже 21 січня – 266 «позитивних» пацієнтів та 225 – з підозрою. А 31 січня – 633 «позитивних» та 76 – з підозрою. Бачимо, що зростання відбувалося у геометричній прогресії.
Читайте також: На Буковині від Омікрону померло двоє хворих пацієнтів
- Які особливості цього штаму у дітей?
- «Омікрон» дійсно має свої особливості. Перша з них – короткий інкубаційний період (зазвичай – 3 доби). Друга - висока контагіозність, тобто здатність швидко викликати захворювання у всіх членів сім’ї та контактних. Третє – має більш легкий перебіг, маскується під звичайну застуду, людина продовжує активне життя, не підозрюючи, що переносить вірус. Ці особливості і вплинули на значний ріст захворювання в січні.
Проявляється «Омікрон» нежиттю, головним болем, болем в горлі, чханням, підвищеною температурою, кашлем. По суті, усі ці симптоми нагадують гостру респіраторну вірусну інфекцію. Лише у незначної частини пацієнтів зникають нюх та смак.
Тішить те, що у 90% дітей хвороба протікає легко і вони лікуються амбулаторно під спостереженням лікаря- педіатра.
Олена Ставничук
- Наприкінці липня розпочалася вакцинація дітей, старших 12-ти років, від коронавірусу. Чи є серед хворих зараз вакциновані діти?
- Так, у нас працює пункт вакцинації. Станом на кінець грудня 2021 року було провакциновано від ковіду двома дозами 625 дітей.
Щеплення проводиться вакциною Pfizer, двома дозами, проміжок між першою та другою дозою складає 21 день. Діти досить легко переносять вакцину, у більшості навіть місцевої реакції у вигляді почервоніння та болю в руці немає.
Наразі серед хворих на коронавірусу немає вакцинованих дітей. Гадаю, це говорить про те, що вакцинація дійсно захищає.
- Чи варто тестувати дитину на COVID-19 як тільки з’явилися перші симптоми нездужання?
- При появі симптомів захворювання у дитини, батькам варто звернутися до сімейного лікаря чи педіатра, одразу бігти здавати ПЛР-тест не варто. Тестуванню підлягають ті пацієнти, які знаходяться в контакті з позитивно підтвердженим випадком ковіду і проявляють симптоми ГРВІ. Обов’язково тестуємо діток з пневмонією та діток, у яких визначено лікарем – підозрілий випадок Ковід19.
Тому, якщо у вашої дитини з’явилися ознаки вірусної інфекції, перш за все зателефонуйте своєму сімейному лікарю чи педіатру, розкажіть про симптоми, отримайте попередню консультацію телефоном, лікар прийме рішення як, де і коли відбудеться огляд. Ваш лікар надасть кваліфіковану медичну допомогу та поінформує, чи є необхідність проводити тестування дитини.
Новини Медіа агентства АСС є у Viber
- А коли варто бити на сполох і їхати до лікарні?
- Якщо дитина має розлади дихання (часто і важко дихає), діарею, блювоту з ознаками зневоднення (млява, сонлива), високу температуру (39,5 і вище) – за появи таких симптомів, батьки мають негайно звертатися за медичною допомогою.
У нас розроблені маршрути пацієнтів з підозрою на ковід і алгоритм дій лікаря. Саме лікар після медичного огляду приймає рішення, за яких умов пацієнт може залишитися лікуватися вдома, а коли його необхідно госпіталізувати до стаціонару. Показники для госпіталізації такі: температура вище 38,1 і не піддається зниженню, є розлади дихання – задишка, зниження сатурації до 92 і нижче, пронос, непритомність. Також, якщо дитина з групи ризику (цукровий діабет, бронхіальна астма, вроджені вади розвитку серцево-судинної системи), таких діток госпіталізуємо з легким перебігом у зв’язку з ризиком ускладнень.
Ковідні пневмонії в амбулаторних умовах ми не ведемо. Дітей із пневмоніями та позитивними тестами госпіталізуємо до лікарні.
Найважливіше для батьків – комунікуйте зі своїм лікарем і пам’ятайте, що лише лікар після огляду кваліфіковано визначить стан вашої дитини і дасть рекомендації по лікуванню та спостереженню.
Авторка: Ольга КАМСЬКА-ОПОЛОНИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами