В програмі "Суть Речей" на Радіо "Станція" 103,2 ФМ Ігор Баб'юк, експерт Чернівецької обласної організації «КВУ» та Надія Бабинська, представниця ГМ "ОПОРА" розповіли про те, як відбувалися порушення студентів на виборчих дільницях.
Ігор Баб'юк: З приводу правопорушень, скажемо так, мені подобалося, коли у фільмі «Место встречи изменить нельзя» Жиглов казав, що грабіжник має сидіти. Так і я кажу, що якщо є порушення, то треба покарати його. Чому Аваков сказав саме за Чернівці, я не знаю, я вважаю, що по всій Україні треба карати порушників. Якщо людина порушила закон, то вона повинна за це відповідати. Щодо студентів я скажу, це звичайно, найнижча ланка, але відповідно до кримінального кодексу, з них мали би зняти штраф. Як прописано
Надія Бабинська: Як мінімум.
Ігор Баб'юк: Як мінімум штраф. Я не хочу, щоб хтось з них сидів, але вони мають бути покарані за це. Тим паче, що були спіймані студенти юридичного факультету, 4 курсу, тобто особи, які не те, що знають кримінальний кодекс, вони знають чітко, що буває за порушення виборчого законодавства і особливо щодо розкриття таємниці голосування, щодо крадіжки голосу, купівлі голосів, тому вони повинні за це відповісти. Що стосується, чому спостерігачі фіксували, зупиняли, то є в законі 9 частина 66 статті закону про місцеві вибори, яка дає повноваження спостерігачам не тільки фіксувати порушення, робити відео, фото фіксації, писати акти про порушення, але й написано, вчиняти дії, тобто зупиняти порушення закону в законний спосіб, то що й робили спостерігачі.
Людмила Григорчук: Для того вони й є там спостерігачами.
Ігор Баб'юк: Вони зупиняли правопорушника, вони викликали правоохоронця, який за законом не має права бути в місці голосування, він має бути на дільниці. Його треба запросити. Він діє тільки на підставі заяви свідка, або заяви голови комісії. Саме в такий спосіб і було це вчинено. Тому я думаю, тут ніяких порушень з боку спостерігачів немає. І останнє, звичайно, скажемо, те, що відбувається, я би не хотів, щоби студенти були останніми кониками відбувайлами, як кажуть, щоби на них все з’їхало. Звично, треба знайти тих, хто організовував всі ці махінації.
Людмила Григорчук: Надіє, опорів ці якраз бачили на свої очі всі ці порушення.
Надія Бабинська: Ми не встигали ловити всіх тих, хто фотографував. Поки документуєш одного… ми ж не маємо слідчо-оперативних повноважень. Ми зупиняли людину і з правоохоронцями чули, що ті відповідали, правопорушники, які фотографували бюлетені. Хочу нагадати, що фотографування бюлетеня – це також порушення, я вже не кажу про підкуп, який теж карається карною відповідальністю. Підкуп карається до 2 років обмеження волі. Ми навіть не встигали документувати. І студенти, які бачили, що їхніх одногрупників, друзів виводили, вони далі продовжували це робити. Моя спостерігачка каже, що вона була шокована, що виходить людина і теж сфотографувала, вони питають: «Навіщо? Ти що, не бачиш, що тут відбувається?»
Людмила Григорчук: Як пояснювали?
Надія Бабинська: Та, казали.. нам обіцяли… Мене найбільше коробить вислови, що у студентів бідненьких немає коштів. Хочу нагадати, що студенти у 90 роках отримували стипендію 5-9 гривень, я отримувала стипендію 24 гривні, але у мене навіть думка не виникала, щоб взяти гроші, а особливо після тих подій, які відбувалися на Майдані, тоді, коли студенти захищають нашу країну на сході, коли однолітки клали життя на Інститутській, а ви мені кажете про індексацію 1200 гривень. Коли половина України живе за межею бідності, то що всі виходимо на вулиці, і йдемо красти, вбивати, бо ж не вистачає грошей, це ж така гарна мотивація. І незнання закону не звільняє від відповідальності. Порушив закон, взяв грошей – то відповідай. Ми ще плануємо встановити білборди з поясненнями, для тих, хто ще не зрозумів, що взяв гроші на виборах, то будеш мати покарання.
Ігор Баб'юк: Ще зазначте, що частина тих, хто фотографував на початку, то спочатку просто просили витирати ті фото.
Надія Бабинська: Просили навіть довірені особи кандидата.
Ігор Баб'юк: Навіть не видавали їх правоохоронцям
Надія Бабинська: Так, ті перешкоджали роботі нашим спостерігачам складати ті акти. Дружина Ростислава Білика і люди, які були біля неї, вони просто відтісняли наших спостерігачів і казали, видаляй, ти ж хотів для себе це робити. Вони вимальовували лінію захисту. Ми бачили і інші відео, коли сотники, гіпотетичні сотники, захищали своїх підопічних, коли журналісти фільмували, то вони так само казали: «Це вона для себе, її не можна знімати, вона негарно виходить на камері». Дуже цинічно. І стосовно Авакова, якби це не було так цинічно і примітивно, наступний крок – це стати біля виборчої дільниці з мішком грошей і видавати по 500 гривень. наступний крок, якщо б не було реакції на цю ситуацію, то мав би бути таким. Можливо теж, пов’язано з тим, що у нас є депутати народні з Чернівецької області, зокрема Максим Бурбак, який звертався до правоохоронних органів, щоб вони відреагували, то ми маємо таку реакцію. Чернівці у всіх на слуху, бо студенти по вулиці Небесної Сотні продавали свій голос кандидату, який вже проходив у нас по минулих виборчих кампаніях, як людина, яка підозрювалася в тому, що вона впливає на волевиявлення студентів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами