Про недоліки виборчого законодавства говорили у програмі "Суть Речей"на Радіо 10 говорили з політологом Олексієм Кандюком та координатором ГМ «Опора», радником з питань децентралізації Центру розвитку місцевого самоврядування, Тарасом Прокопом
Тарас Прокоп: Нема на даний момент політичної волі до зміни цього законодавства. Ми бачимо, що відбувається зараз, як громадськість піднялася, протести перед Верховної Радою, серед вимог і зміна виборчого законодавства. Це мають бути відкриті списки, це щодо виборів до парламенту. Якщо говорити про місцеві вибори, то тут має бути довга дискусія, питання в тому, чи потрібно взагалі партійне представництво на місці. Чи варто зробити виключно мажоритарну систему. Бо на місцевому рівні, на сільських територіях, мажоритарна система добре себе проявляє, але якщо брати вищий рівень, зокрема місто, обласний центр, мажоритарна система дає змогу до різних маніпуляцій, зловживань з боку самих кандидатів. Дуже легко підкупити виборців, отримати необхідну кількість голосів і стати відповідно депутатом міської ради. Тоді як у селі всі люди близькі до кандидата, повинні розуміти, що в процесі реформи місцевого самоврядування, цей кандидат отримує надзвичайно великі ресурси, розпоряджається майном громади і людина буде ближче відчувати те, чи правильно депутат розпоряджається майном її чи ні. Тоді люди подумають, чи брати подаруночок на вибори, чи проголосувати за гідного кандидата, який рівномірно розподілить кошти.
Олексій Кандюк: Насправді, я, як і багато інших експертів, критикував це закон ще тоді, коли його пропонували ще у вигляді проекту. Бо окрім того що округи залишаються пустими, сам принцип, за яким презентувався цей закон, був хибним з самого початку. Принцип відкритих списків був на слуху, був гарячим. Цей закон влада прийняла на відкуп. Цей закон не знімає всіх недоліків мажоритарки. Питання підкупу виборців залишається. При чому депутат, який дає гроші виборцям, ще й не прив’язаний до округу. Формально цей закон не те, що пародія, е хочу так його називати, сподіваюсь, це перша сходинка до закону.
Людмила Григорчук: Ви Довга ця сходинка
Олексій Кандюк: Затягнулася вона, це правда. Але назвати цей закон системою відкритих списків важко. А чому немає політичної волі? Та її і не було. Питання в тому, що більшість сучасних політиків, вони звикли до старої системи, вони вже в ній довго варилися. Вони профі в ній. До нового треба підлаштовуватися і політиків це лякає. Тому очікувати прийняття нового закону можна лише під тиском суспільства. Самі політики на це не підуть.
Нагадаємо, У сільських громадах голосують за мажоритаркою, а у міських - важлива партія
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами