Ми на 50% схожі на банан. Принаймні, саме настільки збігаються наші ДНК. Сьогодні – Міжнародний день ДНК.
І ще 25 квітня Міжнародний день боротьби з малярією
День ДНК – пам’ятний день, що відзначається 25 квітня в деяких країнах світу, організаціях, пов’язаних з біологічними дослідженнями, та в мережі Інтернет. Саме цього дня 1953 року колектив учених, серед яких були Джеймс Вотсон, Френсіс Крік, Моріс Вілкінс, Розалінд Франклін, опублікували в науковому журналі «Nature» статті, в яких описали структуру ДНК. Згодом цього дня 2003 року було оголошено про завершення основної частини проекту «Геному людини». Тоді ж, у США уперше відзначався і День ДНК. Святкування приурочили до 50-ліття відкриття подвійної структури ДНК.
Цікаві факти про ДНК
1. У світі існують тварини, серед популяції яких є тільки самки. Це - бделлоідні коловертки, і вони обходяться без статевого розмноження. Вони дають потомство, займаючи ДНК у тварин інших видів.
2. Геном людини містить колосальну кількість інформації. Якщо перевести цю інформацію в цифровий вигляд, вона б зайняла 3 тисячі носіїв, ємністю по 100 Гб кожен.
3. У ДНК одного з видів ос влився специфічний вірус. Тепер, нападаючи на жертву, оси передають їй цей вірус, який пригнічує імунну систему. Завдяки цьому оса може відкласти личинку в тіло жертви, і та буде рости і розвиватися далі. Вірус, який здатний таке зробити, не має аналогів на планеті.
4. При трансплантації кісткового мозку реципієнт отримує частину ДНК донора.
5. У вас і ваших батьків 50% загального ДНК. Те ж саме можна сказати про ваших братів і сестер.
6. 1 молекула ДНК, що міститься в нашому тілі, отримує мільйон ушкоджень кожен день. На щастя, вона вміє швидко відновлюватися, інакше клітини б просто гинули.
7. Серед усіх безхребетних людині найближче дощові черв'яки. Як не дивно, з ними у нас більше загальної ДНК, ніж з набагато більш розвиненими восьминогами.
8. На одній з міжнародних космічних станцій є диск, в якому збережена ДНК найбільших людей в історії, таких як Стівен Хокінг. Це - шанс людства в разі всесвітньої катастрофи.
9. Вчені вважають, що секрет довголіття або навіть вічного життя, закладений в нашому ДНК. Підстави для цього дало дослідження клітин Брук Грінберг - дівчини, яка померла у віці 20 років, але при цьому завжди виглядала як маленька дитина.
10. Деяка частина нашої ДНК (приблизно 8%) - це древні віруси, через які сталися мутації в клітинах людського тіла.
11. Щоб зберегти всю інформацію на планеті, яка переведена в цифровий вигляд, потрібно всього 2 грами ДНК.
12. Люди ближче один одному, ніж може здатися - різниця в наших ДНК становить всього 0,1 відсотка.
13. Батьками дитини, теоретично, можуть стати двоє чоловіків. Це буде можливо, якщо в жіночій яйцеклітині замінити рідні ДНК на ДНК донора, і запліднити її спермою іншого чоловіка.
14. Якщо розгорнути ДНК всього 1 людини, то вони розтягнуться до Плутона і назад.
15. У ДНК можна записувати інформацію. Так, в ході експериментів вчені записали пісеньку з дитячого мультика в ДНК бактерії.
16. Ми на 50% схожі на банан. Принаймні, саме настільки збігаються наші ДНК.
17. ДНК здатна зберігатися надзвичайно довго - період напіврозпаду для неї становить 521 рік.
18. Однак приблизно за 1,5 мільйона років навіть від ДНК в ідеальних умовах нічого не залишиться. Саме тому вчені ніколи не зможуть клонувати динозаврів або інших вимерлих тварин.
19. У всіх людей, що не походять з Африки, є частинка ДНК неандертальців.
20. У 2013 році було проведено т.зв. «Глибинне поховання». В рамках проекту в спеціальну капсулу помістили ДНК тварин і опустили її в найглибше місце в океані. Ідея проекту - в тому, щоб коли-небудь люди змогли повернути цих тварин до життя.
Разом з тим, сьогодні Міжнародний день боротьби з малярією. Відзначається згідно з рішенням 60-ї сесії асамблеї Всесвітньої організації охорони здоров’я (травень 2007 року). Малярія – це захворювання, яке становить загрозу людському життю. Призвідником хвороби є паразити – інфіковані самки комарів виду Anopheles. У людини, що не має імунітету, симптоми з’являються через 7 або більше днів (зазвичай через 10-15 днів) після укусу інфікованого комара. Перші симптоми – лихоманка, головний біль, озноб і блювота – можуть бути слабко виражені, що утруднює виявлення малярії. Якщо не почати лікування протягом перших 24 годин, малярія може розвинутися в тяжку хворобу, що часто закінчується летальним результатом.
Нагадаємо, у Чернівцях вилікували від малярії 17-річного юнака
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами