На екскурсію до Чорнобиля Іванна Герасимчук, лікар-методист управління охорони здоров`я Чернівецької міської ради, поїхала з туристичною групою та екскурсоводом. На КПП «Дитятки» пройшла охорону та отримала власний дозиметр. Зоною відчуження можна ходити тільки з ним.
- Бажання відвідати зону відчуження в мене було давно. Але, як то кажуть, не доходили руки. Після перегляду серіалу «Чорнобиль», зразу вирішила їхати, поки іноземні туристи не заполонили цей маршрут. Хоча екскурсовод каже: пропорція іноземних і українських туристів завжди становила 70 на 30. Так залишається і досі, - розповіла Інформаційному агентству АСС Іванна Герасимчук. – Як не дивно, найбільше фонить зовсім не біля енергоблоків. У селі Копачі, що розташоване найближче до ЧАЕС, дозиметри зашкалювали. Одне з найбільш радіаційно забруднених місць – Прип`ятська лікарня. Саме туди звозили перших ліквідаторів, які отримали смертельну дозу опромінення. Підходити до підвалів нам заборонили: туди скидали уніформу рятувальників, які поверталися з пожежі. Там – найбільша концентрація радіації.
У лікарні досі стоїть відоме з фото гінекологічне крісло і зберігається журнал абортів. У місті тоді мешкало 46 тис. людей. Середній вік - 26 років.
Сама зона відчуження фактично поділяється на три зони - 30-кілометрову, 10-кілометрову і зона самого реактора. В останню потрібен окремий пропуск. Там все ще досить небезпечно. Що ж стосується 30-кілометрової зони, то майже всюди тут рівень радіації відповідає природному - 14 мікрорентген (у Києві - й то вище!). Але люди вже навряд чи захочуть сюди повернутися.
- Мабуть, ще більше, ніж лікарня, вразив дитячий садок. Видно, дітей просто посеред дня забирали і вивозили з міста. Тож у колишніх групах досі можна знайти крихітні дитячі босоніжки, а на заіржавілих пружинних ліжках – покинутих ляльок, - говорить чернівчанка.
Читайте ще: У Герці вікрили пам’ятну стелу на честь ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС
- Ті місця, де дозиметр видавав гучний сигнал, необхідно було обходити, - продовжує Іванна. - При виїзді з зони відчуження кожен двічі проходив радіаційний контроль. І, якщо фонило, речі пробували знезаражувати. Якщо це не допомагало - їх залишили на КПП. І тоді ставили багато запитань гідові, куди він водив групу?.. Тому що туристів повинні водити тільки по безпечних місцях. Категорично забороняється вивозити будь-які артефакти з Чорнобиля. За це навіть передбачена кримінальна відповідальність.
Як лікар, Іванна Герасимчук після відвідин Чорнобиля проаналізувала, чи безпечні сьогодні такі екскурсії.
- Насправді радіація нікуди звідти не зникла і гуляти безконтрольно там дуже небезпечно. За нормами безпеки, у Прип`яті можна знаходитись тільки 8 (!) годин, а в Чорнобилі - лише 15 діб. Хочу зазначити, що територія Прип`яті заражена сильніше, ніж абсолютна більшість інших об`єктів Чорнобильської зони відчудження, - пояснює Іванна Герасимчук. - До сьогодні в зоні є місця із підвищеним і навіть смертельно небезпечним рівнем радіації. Але питання лише у часі: тільки ТРИВАЛЕ перебування на таких місцях може призвести до серйозних радіаційних уражень організму або навіть до променевої хвороби.
Офіційні джерела констатують, що рівні радіації, що можуть призвести до променевої хвороби, залишилися тільки всередині чорнобильського саркофагу, куди вас ніхто не пустить. Побувавши на екскурсії в Чорнобильській зоні відчуження, за одну добу ви отримаєте іонізуюче випромінювання альфа-, бета- та гамма-променями в кілька разів менше, ніж при подорожі літаком! Так, з точки зору радіації, літати небезпечніше, ніж гуляти під реактором.
Для порівняння: за добу перебування у ЧЗВ я отримала 0,004 зібертів. А 0,003 зібертів в середньому ми отримуємо за годину подорожі літаком.
Ольга КАМСЬКА, ІА АСС
Фото і відео: Іванни ГЕРАСИМЧУК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами