«Йдемо в перший клас. Розміри одягу є далеко не всі у магазинах, і більше не шитимуть – розпродують, що є. У серпні - армагеддон, як перед Новим роком», – написала у соціальній мережі мама першокласниці Ярини Ірина Федорів.
Вони вже кілька тижнів купують дочці все необхідне – у магазинах та через Інтернет. І приблизно підрахували, що на все доведеться витратити 5-7 тисяч гривень.
Синтетичні зауваження
Перше у списку – форма. Її купувати можна у магазинах, зокрема Інтернет, чи на ринку. Пізніше й на шкільних базарах. Спочатку звертаємо увагу на колір. Якого саме купувати – треба запитати у школі, бо більшість навчальних закладів обирають єдиний: чорний, зелений, бордовий, синій. Потім – на склад тканини.
Якщо у фірмових магазинах, як правило, про нього достовірно пишуть на етикетках, то на ринку така інформація – хоча і зазначена на виробах, – не завжди відповідає дійсності. За нормами, вміст синтетики не має перевищувати 67%.
Щорічні тести «Укрметртестстандарту» доводять, що є окремі виробники, які шиють форму навіть для найменших із цілковито синтетичних тканин. А вони шкідливі для дітей, особливо молодшого віку. Синтетика порушує повітропроникність тканини: тіло «не дихає», тож дитина потіє. А збільшення пітливості призводить до переохолодження, тож малюк ризикує застудитися.
Окрім того, постійне носіння синтетики може викликати алергію. На неї з кожним роком страждає все більше дітей. Як можна дізнатися, з якої тканини зшита форма?
Перше – ціна. Якщо вона занизька, це означає, що тканина не досить якісна. Але не треба виключати: продаючи форму дорого, продавець може дурити покупців та вказувати на етикетках неправильний склад.
Друге – на дотик. Синтетичні тканини дуже погано зминаються, на відміну від натуральних.
Трете – за кілька тижнів неякісна тканини псує вигляд речей – починають «кошлатитися». Хоча варто сказати, що форма зі 100% натуральних тканин, наприклад, вовни теж швидко втрачає гарний вигляд.
Тому оптимальний варіант – купувати шкільну форму з тканини, у якій приблизно 60% натуральних волокон, а 40% – синтетичних. А ось тканин для сорочок та блузок мають бути повністю натуральними.
Проте вітчизняні виробники так не вважають. Говорять, що натуральні тканини швидше мнуться та втрачають вигляд. Але кожен обирає для своєї дитина сам. Ціна піджака для хлопчика на одній зі столичних фабрик – майже 900 гривень, брюки – 600 гривень, сорочка – 400 гривень. Сарафан для дівчат – 900 гривень, спідниця – 500 гривень, жакет – від 800 до 1000 гривень, блузка – 450 гривень. Придивитися до піджаків можна і у брендових магазинах під час розпродажу. Якщо колір форми не принциповий, то є з чого обирати. Приміром, у Zara чи Reserved на знижках. Виходить, що піджак чорного чи синього кольору коштує 500-600 гривень. Єдиний мінус – треба шукати розмір.
Фізкульт-привіт
Наприкінці липня – на початку серпня у брендових магазинах якраз можна купити гарні спортивні речі зі знижкою, бо ж у них тривають літні розпродажі до 70%. Як ні – то варто шукати на ринку чи у спортивних магазинах. Головний критерій для покупки: знову ж – натуральність тканини. Середня ціна костюму – 700 гривень. До нього ще треба додати мінімум одну футболку. Її ціна – 150 гривень. У деяких школах вимагають, аби й спортивна форма була певного кольору, а футболки – без яскравих малюнків. Тому перш ніж купувати, варто поцікавитися у вчительки. Часто фізруки просять не купувати дітям молодших класів шорти, аби при падінні складніше було розбити коліна.
Спортивну форму краще складати в окрему торбинку або наплічник. Туди ж можна покласти пляшку для води.
Не забуваємо про вишиванку
У школах часто влаштовують свята. А перед тим вчителі у щоденниках пишуть: «Вдягнути вишиванку» або «Вишиванка обов’язкова». Тому готуйтеся, що одного дня й ваша дитина попросить вдягнути національну сорочку.
Приміром, на 1 вересня. Вишиванки продаються як на ринках, так і у фірмових магазинах. Дешевші ті, що вишиті у машинний спосіб, значно дорожчі – ручної роботи. Коли купуватимете таку сорочку, зверніть увагу на тканину. Дуже часто декілька сотень гривень коштують вишиванки, зроблені з ненатурального полотна та вишиті акриловими шитками. Щодо розміру, то сміливо купуйте на розмір-два більшу, аби вистачило на кілька років. Довжину рукава завжди можна регулювати ґудзиками на манжетах.
Взуттєве питання
На навчальний рік у кожної дитини мають бути кілька пар взуття. По-перше, туфлі. Класичні, чорні.
По-друге, зимові чоботи. Вони мають пасувати до шкільної форми. І їх має бути зручно переодягати. По-третє, кеди чи кросівки. Туфлі краще обирати з натуральних матеріалів. Вони м’які та зручні. До речі, старшим школярам теж треба взимку змінювати взуття. Якщо учні у класі не перевзуваються, то вміст пилу у повітрі збільшується. Як наслідок – у дітей зростає ризик розвитку захворювань дихальної системи, знижується імунітет.
Правильний рюкзак
Чи не найвідповідальніший крок – обрати наплічник. Це треба робити разом із дитиною. І не лише тому, що їй може не сподобатися колір чи малюнок, хоча й це важливо, а тому що саме дитина має визначити, зручний портфель чи ні. За порадами лікарів-ортопедів, верх наплічника має бути не вищим від лінії плечей, а низ – трохи нижче стегон. Його ширина повинна бути не більшою за ширину плечей дитини.
Друге правило: його вага для першачка не має перевищувати кілограм-півтора.
Третє правило: рюкзак має бути ортопедичним. Тобто спинка з рельєфною поверхнею та жорстким дном. Це дозволяє підтримувати спину дитини у правильному положенні. Додатковий елемент – ремінь, що застібається на стегнах. Він зменшує навантаження на хребет. Лямки мають бути широкі – не менше восьми сантиметрів. І кілька разів подумайте, якщо вирішили купити своїй старшій дитині сумку через плече – її носіння щодня сприяє виникненню сколіозу. Для зручності всередині учнівського портфелю мають бути кишені та перегородки. Сам ранець нехай буде з твердим корпусом, аби речі зсередини не тиснули на дитину. Важлива деталь для безпеки школяра – особливо у сільській місцевості – варто купувати наплічник зі світловідбиваючими елементами. Вони мають бути як верхній кишені, так і на лямках та по боках. Щодо ціни, то якісні наплічники коштуватимуть від 700 гривень.
Без червоної ручки
Наступний крок – купівля пеналу та його наповнення. Пенал має бути простим, але зручним. Не варто купувати кишеньки, у яких перемішується все й одразу. Першачкам не підійдуть і великі теки з купую кольорових олівців та ручок. Для дитини у молодшій школі у пеналі має бути: дві сині ручки, олівець, гумка, лінійка та, можливо, зелена ручка.
Остання для виправлення помилок власноруч. У 4 класі додається ще циркуль. Окремо варто давати зручний пенал з кольоровими олівцями та пластиліном. Канцтовари краще купувати в оптових магазинах. Там ціни нижче та вибір ширший. Тож можна купити ще й обкладинки для зошитів та підручників, нотні альбоми та альбоми для малювання, клей, ножиці, фарби, пензлі, стаканчик для води, кольоровий папір та картон. У клітинку Окрема історія – зошити.
Виявляється за даними експертів «Укрметртестстандарту», близько 70% усіх зошитів виготовлені з порушенням технічних норм. І перш за все мова йде про те, що надто білий папір негативно впливає на зір, тому у четвертому класі багато дітей починають носити окуляри. А все тому що при виготовленні білосніжного паперу використовуються небезпечні речовини. Зошити з темним папером теж купувати не можна, адже дитина має постійно напружувати зір.
За книжками – у бібліотеку
У кожній школі є бібліотеки, а у них – підручники. Тому перш ніж купувати якісь з навчальних книжок, запитайте про потреби. Але пам’ятайте, півтора роки тому Верховна Рада ухвалила рішення про безкоштовне забезпечення учнів і працівників шкіл підручниками та методичною літературою. А ось що ймовірніше потрібно буде купувати, так це підручники з іноземних мов, робочі зошити та контурні карти.
Другий сніданок
У молодшій школі діти, як правило, снідають між другим та третім уроком. Тому у наплічнику знайдіть місце і для ланчбоксу. Він має бути компактний, але зручно закриватися-відкриватися. Там має поміщатися як бутерброд, так і яблуко чи груша. А ще вологі та сухі серветки. І не забудьте про термос! Щоправда, у нього не варти наливати надто гарячий чай чи какао – вони не зможуть швидко охолонути. Тому краще вже вдома готувати напій прийнятної температури.
Купуємо за кордоном
Значно зменшити кошторис можна, якщо купувати речі у різний час та замовляти дещо закордоном. Хоча в українських магазинах та на ринках продавці говорять, що іноземні товари коштують дорожче за українські, у сусідній Польщі, приміром, все дешевше. Там наплічник можна придбати за 500 гривень. Великий вибір шкільної форми пропонує відомий британський магазин одягу. Тоді як в Україні комплект для хлопчика чи дівчинки коштує понад сто фунтів, у Британії на знижках можна купити за 30–40 фунтів.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами