У Стокгольмі оголошені лауреати найбільш престижної міжнародної нагороди - Нобелівської премії 2017 року, вручення якої відбудеться 10 грудня, пише «Новое время».
Фізика
Лауреатами премії з фізики стали Райнер Вайсс із Массачусетського технологічного університету (США) спільно з Баррі Берішем та Кіпом Торном із Каліфорнійського технологічного університету (США).
Вони отримали нагороду за вирішальний внесок у детектор LIGO та за спостереження гравітаційних хвиль.
У 2016 році колаборації LIGO та VIRGO оголосили про те, що виявили передбачені ще у 1916 році Альбертом Ейнштейном гравітаційні хвилі. Перший зафіксований сплеск гравітаційних хвиль свідчив про злиття двох чорних дір в один об'єкт, яке сталося 1,3 млрд років тому.
Райнер Вайсс зіграв ключову роль у розробці детектора - величезного інтерферометра з надзвичайно низьким рівнем шумів.
Пізніше вчений об'єднав зусилля з Кіпом Торном, який також розробляв прототипи інтферометров. А Баррі Беріш на основі їхньої колаборації створив міжнародний проект LIGO.
LIGO збирає та аналізує дані двох гравітаційних обсерваторій, які розташовані на відстані 3000 км один від одної.
Це один з найбільших проектів, фінансованих Національним науковим фондом США.
Хімія
Лауреати Нобелівської премії-2017 з хімії - Жак Дюбоше з Лозаннського університету (Швейцарія), Йоахім Франк із Колумбійського університету (США) та Річард Хендерсон з МІЦ Лабораторії молекулярної біології у Кембриджі (Великобританія).
Вчені удостоїлися нагороди за розробку кріоелектронної мікроскопії високої роздільної здатності для визначення структури біомолекул у розчині. Кріоелектронний мікроскопія дозволяє визначити структуру білків без складного процесу вирощування монокристалів біомолекули. Замість цього молекули білка заморожують до утворення надтонкого шару, а потім за допомогою електронного мікроскопа отримують безліч зображень з різних ракурсів. Після суміщення зображень в єдиний тривимірний об'єкт стає можливим визначення структури білку.
Саме за допомогою цього методу у 2016-му була визначена структура поверхні вірусу Зіка.
Медицина та фізіологія
Премію з медицини та фізіології отримають Джеффрі Холл та Майкл Росбаш з Університету Брандейса (США) та Майкл Янг з Університету Рокфеллера (США) за відкриття молекулярних механізмів, які контролюють циркадні ритми.
Циркадні ритми - це добові коливання різних параметрів живого організму, пов'язані зі зміною дня і ночі.
Дослідження молекулярного рівня механізму біологічного годинника почалися ще у 1980-х роках.
На прикладі дрозофіли фруктової вчені визначили ген, який контролює щоденний біологічний ритм.
Концентрація у клітині кодованого цим геном білку зростає вночі і знижується вдень. Усе це відбувається завдяки додатковим білковим компонентам механізму.
Весь комплекс відкриттів свідчить про існування точного біологічного годинника, який відповідає за налаштування організму в різні фази дня. Він регулює рівень гормонів, температуру тіла, обмін речовин та інші важливі функції організму. Невідповідність зовнішнього середовища внутрішнім ритмам організму підвищує ризик різних захворювань.
Премія миру
Нобелівську премію миру отримала міжнародна кампанія за знищення ядерної зброї ICAN (Швейцарія, Австралія) за привернення уваги до катастрофічних наслідків використання ядерної зброї.
Кампанія налічує 468 партнерських організацій у 101 країні світу.
Література
Нобелівську премію з літератури отримав британський письменник японського походження Кадзуо Ісігуро за те, що у своїх романах неймовірної емоційної сили автор виявив безодню, приховану за нашими ілюзорними уявленнями про світ.
Ісігуро - автор восьми романів та короткої прози.
За свій третій роман Залишок дня (1989) про літнього дворецького був удостоєний Букерівської премії. Незважаючи на походження автора, цей роман був визнаний одним із найбільш англійських романів XX століття.
Роман Не відпускай мене (2005) був визнаний журналом Time романом року та включений до списку 100 найкращих англомовних романів від 1923 по 2005 рік.
Це 12-й британський письменник, який удостоївся Нобелівської премії.
Премія Шведського Національного банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля
Премію з економіки отримав Річард Талер із Чиказького університету (США) за внесок у вивчення поведінкової економіки.
Вчений відійшов від традиційного уявлення про раціональну поведінку людей в організаціях. Поєднавши економіку із психологією, Талер вивчив систематичний вплив обмеженої раціональності, соціальних переваг і нестачі самоконтролю на прийняті людьми економічні рішення і, відповідно, на ринкові процеси. Проведені вченим експерименти демонструють, що особливості людського сприйняття - це перешкода для прийняття повністю раціональних рішень.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами