Що думає наука про вплив соціальних мереж на наше духовне здоров’я.
Три мільярди людей, а це близько 40% населення Землі, користується соціальними мережами. Вони проводять там в середньому близько двох годин на день, пише Еспресо. Через те, що соцмережі прийшли до нас відносно недавно, масштабних досліджень щодо їх впливу не так багато. А ті, що є, більше базуються на оцінці дослідника, а вона часто може бути хибною.
Попри це, дослідження у цій сфері швидко розвиваються.
Матеріал - адаптований переклад матеріалу BBC Future "Is social media bad for you? The evidence and the unknowns" Джессіки Браун
Стрес
Люди використовують соцмережі, щоб розповісти про те, що їх хвилює, від неадекватних клієнтів до політики. Але часто наша новинна стрічка стає безкінечним потоком стресу.
В 2015 році вашингтонські вчені хотіли з’ясувати, чи соціальні мережі викликають більше стресу, аніж знімають. В дослідженні взяло участь 1800 людей. Виявилось, що добровольці-жінки більше переживають стрес в соцмережах, ніж чоловіки. Лідером за "стресом" став Twitter, адже люди там найбільше знають про життя інших. Але Twitter також виступає як інший механізм - чим більше жінки його використовують, тим менше переживають стрес. На чоловіків це так не діє, бо вони менше користуються соцмережами та залишаються більше віддаленими від них.
Загалом, вчені зробили висновки, що використання соціальних мереж потенційно пов’язано із зменшенням стресу, але в дуже скромних кількостях.
Настрій
В 2014 року вчені з Австрії заявили, що їх дослідження виявило погіршення настрою після використання Facebook протягом 20 хв. Якщо порівнювати із звичайним сидінням в інтернеті. Вчені припустили, що вони так почуваються, бо витрачають час дарма на сидіння в соцмережах.
Хороший чи поганий настрій може також поширюватись між людьми в соцмережах, запевнюють вчені з Каліфорнійського університету. Вони проаналізували емоційний контент більше мільярда статусів 100 мільйонів користувачів Facebook від 2009 до 2012 року.
Пост про погану погоду збільшує негативні пости в стрічці на 1%. І вчені також з’ясували, що чийсь негативний пост про дощовий день впливає на 1,3% негативних постів друзів, які живуть в сухих містах.
Хороші, позитивні пости мають сильніший вплив. Кожен з них надихає ще 1,75% користувачів на написання щасливого посту.
Тривога
Вчені подивились як соцмережі провокують відчуття тривоги, внутрішній неспокій та переживання, а також проблеми зі сном та концентрацією. Дослідження, яке було опубліковане в журналі Computers and Human Behaviour, з'ясувало, що люди, які використовують сім або більше соцмереж мають вищий рівень тривоги, ніж ті, хто використовує до двох платформ.
Вчені стверджують, що поки невідомо, як саме соцмережі виликають відчуття тривоги.
Читайте ще: Інтернет забирає у нас реальне життя
Депресія
Поки кілька досліджень говорять про зв’язок між депресією та використанням соцмереж, інші вчені говорять про те, як соцмережі можуть бути силою добра.
Два дослідження, які залучили понад 700 студентів, виявили, що поганий настрій або відчуття безнадії пов’язані з якістю онлайн взаємодій. Дослідники заявили, що вищий рівень симптомів депресії знаходили у тих, хто відзначав більше негативної взаємодії в мережі.
Подібне дослідження у 2016 залучило 1,700 людей і виявило потрійний ризик депресії чи тривожносі у тих, хто використовує набільше різних соцмереж. Вчені пояснили це тим, що в соцмережах багато онлайн-знущань, багато людей показують лише найкращу сторону свого життя, а також люди проводять в мережі багато часу, який могли використати корисно.
Сон
Раніше людство проводило свої вечори в темряві, а зараз - в оточенні світла вдень та вночі. Вчені виявили, що яскраве світло впливає на гормон мелатонін, який відповідає за сон. А блакитне світло, яке випромінюють екрани гаджетів - головний злочинець. Іншими словами: якщо ви перед сном в ліжку гортаєте Facebook, ви не будете спати спокійно.
Однак вчені також не можуть чітко пояснити, чи це саме соцмережі порушують сон, чи люди, у яких поганий сон, більше сидять у мережі.
Залежність
Незважаючи на те, що за останніми дослідженнями вчених, Twitter важче протистояти ніж цигаркам чи алкоголю, залежність від соцмереж досі не включили в список ментальних порушень. Однак залежність від соцмереж дійсно існує і це певний тип інтернет-залежності, яка вже класифікована.
В 2011 році британські вчені проаналізували 43 дослідження та зробили висновок, що залежність від соцмереж - це ментальне порушення. Вони також з’ясували, що надмірне використання соцмереж створює проблеми в особистому житті, сприяє меншим досягненням в науці і такі люди з часом все менше взаємодіють в офлайні.
Також з’ясувалось, що найчастіше залежними від соцмереж стають люди залежні від аклоголю, екстраверти та ті, хто компенсують скупе офлайн життя, активністю у соцмережах.
Вам буде цікаво: Facebook додає функцію "вимкнути друзів" на 30 днів
Стосунки
Якщо ви коли-небудь говорили з другом, який під час цього гортав Instagram, то ви розумієте, що соцмережі роблять зі стосунками. Навіть присутність телефону може заважати нам повноцінно спілкуватись, особливо, коли відбувається важлива розмова - йдеться в дослідженні.
Під час експерименту 34 пари незнайомців розмовляли між собою протягом 10 хвилин про цікаві події, які стались з ними нещодавно. Кожна пара сиділа в приватних кабінках і половина з них мали телефон на їх столі. Ті, хто сиділи з телефоном, були менш позитивними, коли розповідали про свої події, мали менш значущі розмови та менше зближувались із своїм співрозмовником. Це, якщо порівнювати з тими, хто мав лише зошит на столі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами