Із давніх часів на теренах Буковини поширена зобна хвороба, причиною якої є нестача йоду в довкіллі. Та якщо у Радянські часи діяла державна програма з профілактики та лікування йододефіцитних захворювань, яка передбачала контроль за йодуванням харчової солі, профілактичну антиструмінізацію тощо, то нині Україна - єдина країна Європи, яка не має такої програми. Відповідно, проблема йододефіциту спалахнула з новою силою.
- Нині у мешканців області ми діагностуємо дифузний та вузловий зоб, гіпотиреоз (зниження функції щитоподібної залози) і, на жаль, онкологічні захворювання цього органу. Останні, до речі, пов`язані з вибухом на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Від подібних аварій, як правило, найбільше страждають саме регіони з йододефіцитом. Бо через брак йоду щитоподібна залоза накопичувала радіоактивний йод, який виділявся під час аварії. Звідси – сумна статистика, - розповіла Інформаційному агентству АСС Наталія Пашковська, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ, доктор медичних наук, професор, лікар-ендокринолог. - Вирішувати проблему треба на загальнодержавному законодавчому рівні – прийняти Державну програму України з ліквідації йодного дефіциту. Під цю програму з державного і місцевих бюджетів мають бути виділені кошти.
Читайте ще: У 25-ти із 130 обстежених буковинців виявили цукровий діабет
Медики кажуть: наразі вирішити проблему йододефіциту можна за допомогою масової йодної профілактики, що здійснюється шляхом додавання йоду в сіль, а також споживання продуктів моря. До речі, саме така профілактика запроваджена у 103-х країнах світу. Україна ж є однією з небагатьох країн, які не мають закону про обов’язкове йодування солі.
Наступне – це групова йодна профілактика: тривалий прийом препаратів, що містять фізіологічні дози йоду, дітьми, підлітками та вагітними.
- Головні соціальні наслідки йододефіциту - порушення репродуктивної функції жінок і зниження інтелектуального потенціалу населення. В умовах нестачі йоду діти швидко втомлюються й виснажуються. Їм важко зосереджувати увагу, аналізувати та запам’ятовувати інформацію, отримувати нові знання і навички. Згідно досліджень, загальна втрата IQ в країні через йододефіцит щорічно становить 462700 одиниць - це можна порівняти із сумою показників IQ понад 3000 геніїв, - зазначає Наталія Пашковська. - Таким чином, ми отримали не лише медичну, а й соціальну проблему: країна втрачає інтелектуальний, освітній, професійний і науковий потенціал; у дорослих людей слабшає імунітет, погіршуються пам’ять та працездатність. Діяти треба вже – не зволікати.
Вам буде цікаво: Діагнозу "вегето-судинна дистонія" не існує: у МОЗ спростували небезпечний міф
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами