Вперше ВІЛ-інфекція була зафіксована вченими у Франції та США, коли Центр контролю за хворобами у щотижневому віснику від 05.06.1981 р. повідомив про 5 випадків тяжкого перебігу запалення легень (пневмоцистної пневмонії). Аналізуючи зазначені 5 випадків хвороб легень та наявність у хворих деяких шкірних патологічних ознак, американський імунолог М. Готліб (1982) встановив їх залежність від прогресуючого ураження імунної системи організму людини. Тоді вперше був сформульований так званий синдромний діагноз – синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Ця назва отримала загальне визнання про самостійну, набуту, а не природжену, неповноцінність імунної системи.
Пізніше стало відомо, що СНІД – це в значній мірі термінальна стадія хвороби. У всьому світі її стали називати ВІЛ/СНІД. Це означало, що існує попередня багаторічна прихована вірусна інфекція, що може бути встановлена тільки шляхом виявлення спеціальних ознак ВІЛ.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Щороку 100 буковинців уперше чують, що у них СНІД
- За 35-річну історію цієї хвороби, ВІЛ-інфекція уразила понад 75 мільйонів людей, з них майже 30 мільйонів дорослих і дітей померли. Останнім часом щорічно в Україні виявляється понад 20 тисяч нових випадків захворювання, з них половина – з IV клінічною стадією ВІЛ-інфекції, - розповіла Інформаційному агентству АСС Маргарита Андрущак, асистент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб БДМУ. - І тільки половина ВІЛ-інфікованих людей звертається за медичною допомогою та перебуває під наглядом спеціалістів. Згідно з оцінками експертів UNAIDS, реальні показники поширення ВІЛ-інфекції в Україні утричі перевищують дані офіційної статистики.
Фахівець нагадує про 3 основних шляхи передачі ВІЛ-інфекції від однієї людини до іншої:
1. При незахищеному статевому контакті з ВІЛ-інфікованою людиною.
2. Через кров інфікованої людини, насамперед через спільні шприці та голки при внутрішньовенному введенні наркотичних речовин та, нестерильний медичний інструмент, що забруднений, або має залишки крові.
3. ВІЛ-позитивна мати може стати джерелом зараження для дитини під час вагітності, пологів чи годуванні грудним молоком.
Що потрібно знати, щоб уберегтися від ВІЛ-інфекції?
– Уникайте випадкових статевих зв’язків, а також статевих контактів з гомосексуалістами, наркоманами, особами, які мають безліч статевих партнерів.
– Користуйтесь презервативами.
– Постійний статевий партнер – гарантія вашої безпеки від інфікування.
– Не користуйтесь не простерилізованими шприцами та голками для ін’єкцій.
– За будь-якої підозри, що виникла у вас, звертайтесь до лікаря чи в кабінет анонімного обстеження на ВІЛ-інфекцію.
Вам буде цікаво: Буковинцям, які мають підвищений ризик інфікуватися ВІЛ, уперше проведуть профілактику
Що повинно насторожити?
– Збільшення лімфатичних вузлів у кількох місцях: на шиї, у ліктьових згинах, під руками, у паху і т. д.
– Прогресуюча втрата ваги – понад 10 %, незважаючи на збереження колишнього режиму харчування.
– Часті гнійні і запальні ураження слизової рота, шкіри, статевих органів.
– Тривала діарея (понад 1 місяць).
– Підвищена температура тіла, що тримається більш як місяць без будь-якої причини.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами