Західний кукурудзяний жук Diabrotica virgifera virgifera Le Conte – вперше виявлено на території Буковини у 2012 році на площі 751 га в Новоселицькому, Глибоцькому, Заставнівському та Кельменецькому районах. Станом на 01.01.2019 року загальна площа зараження західним кукурудзяним жуком становить 53 474 га. У в т.ч. в Новоселицькому районі – 52380 га, в Глибоцькому районі – 265 га, в Кельменецькому районі – 425 га, в Сторожинецькому – 170 га, в Заставнівському – 234 га, повідомляє Північно-Бессарабській портал
Сьогодні державним фітосаніарним інспектором було виявлено на території сіл Білоусівка, Сербичани та Волошкове Сокирянського району вогнища регульованого шкідливого організму західного кукурудзяного жука (Diabrotica virgifera virgifera). Розпорядженням в.о. голови райдержадміністрації починаючи із 07.08.2019 року запроваджено карантинний режим на присадибних земельних ділянках села Сербичани на площі 205,08 га, присадибних земельних ділянках села Волошково на площі 130 га, присадибних земельних ділянках села Білоусівка на площі 365,05 га Сокирянського району з встановленням карантинної зони на загальній площі 700,13 га на період до його скасування у встановленому чинним законодавством порядку. Крім того, затверджено фітосанітарні заходи щодо локалізації та ліквідації регульованого шкідливого організму – західного кукурудзяного жука на території Сокирянського району на 2019-2024 роки
Читати ще Таргани стають невразливими до отрут. Ці комахи стають все сильнішими
Імаго західного кукурудзяного жука – маленькі жуки з овальним тілом довжиною 4–7 мм, жовтувато бурі з більш темними вусиками і жовтими смужками на надкрилах. Самці дрібніші від самок і мають більш темне забарвлення.
Вусики – 11-членикові, ниткоподібні, рівномірно вкриті волосками, заходять за середину тіла. Перші три членики вусика – бокалоподібні; при цьому другий і третій у 5 разів коротші наступних 8-ми. У самців вусики довші, ніж у самок.
Надкрила жовтувато-бурі із зеленкуватим відтінком, у самок з 3-ма чорними смугами, які іноді мають вигляд пунктирних крапок. У самців вони зливаються в одну смугу, особливо в задній частині Личинка довга, тонка, 10–13 мм, біла або жовто-біла, з темною головою, ногами, грудним і анальним щитками.
Лялечка – безпокривна, блідо-жовта або біла, довжиною 4,5-5,5 мм, вільна, ніжна, в ґрунтовій колисочці.
За рік розвивається одна генерація D. v. virgifera. Масове відродження жуків починається наприкінці липня і триває до початку серпня. Період льоту жуків триває близько 6 тижнів. Дальність разового перельоту проти вітру не перевищує 1200 метрів. За рік швидкість поширення сягає до 80 км і більше.
Самка відкладає яйця в поверхневі шари ґрунту на глибину до 15 см біля основи стебла рослини, віддаючи перевагу вологим ділянкам, при температурі вище 10ºС. На ділянках, які зрошуються, самки відкладають яйця в борозни між рядами. Також для відкладання яєць може приваблювати соя. Яйця можуть бути відкладені і в інші місця. Плодючість однієї самки до 1000 яєць. Тривалість життя самки від 19 до 126 днів, в середньому біля 95 днів. Репродуктивний період триває 10-15 днів.
Личинки західного кукурудзяного жука живляться виключно коренями кукурудзи. Імаго живляться пилком, приймочками кукурудзи, нестиглим зерном, листками кукурудзи. Крім цього, жуки можуть живитися пилком інших рослин з родини гарбузових, бобових, злакових, складноцвітих.
Личинки перших віків живляться кореневими волосками, згодом тонкими корінцями, переходячи на великі та стрижневі корені, переносячи збудників кореневих гнилей. Як наслідок, пошкоджені рослини: жовтіють, відстають в рості, в’януть, а нерідко молоді рослини зовсім гинуть. Дорослі рослини під час сильних вітрів та дощів легко полягають, і стебло набуває форми “гусячої шиї”. При цьому стає повністю або частково неможливий механізований збір врожаю.
Дорослі особини багатоїдні, але спричинена ними шкода має другорядне значення.
Фітосанітарні заходи:
Боротьбу з личинками D. virgifera можна проводити препаратами, які вносяться в ґрунт на основі карбофурану, тербуфосу, тефлутріну, карбосульфану та протруйники насіння – тіаметоксам, тефлутрін, імідахлопрід та ацетаміпрід.
В Україні хімічні обробки проводять препаратами згідно з “Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні ” – Кайзо, ВГ, 0,2 кг/га, Карате зеон 050 CS, мк.с., 0,3 л/га.
Ефективним агротехнічним заходом у боротьбі з західним кукурудзяним жуком лишається сівозміна, яка включає зернові, крім кукурудзи, багаторічні трави, конюшину, люцерну та ін. Використання відвального способу оранки, малосніжні та холодні зими призводять до більш глибокого промерзання ґрунту і часткової загибелі яєць шкідника. По периферії проводяться посіви стійкими сортами та гібридами, які мають високу регенеративну здатність швидко відновлювати коріння та глибоким їх заляганням.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами