Булінг надто активно поширюється. І особливо серед дітей. Саме тому у новому проекті «Фрейд і Компанія» на «Радіо 10» минулого тижня обговорювали це питання.
Булінг – це систематичне цькування. І це не лише фізичне насилля. Булінг може бути психологічним, соціальним, економічним, сексуальним. Також виділяють кібербулінг (в інтернет просторі) та мобінг (в професійних колективах).
Обов’язкова складова булінгу – наявність трьох учасників: агресор, жертва та спостерігачі. Це явище має руйнівну дію для усіх сторін. Жертва може отримати різного роду психічні розлади, втратити впевненість в собі. Маючи досвід насилля, у дорослому віці, жертва може почати мститися. А ще - людину можна довести, навіть до суїциду.
Статистика каже, що 44 % спостерігачів-дітей не розповідають нікому про цькування через страх піддатися аналогічному знущанню. А ще - їм соромно через свою легкодухість. Варто згадати і про таке явище як розсіювання відповідальності, коли є багато спостерігачів: кожен думає, що хтось інший може розповісти про проблему...
Якщо насилля в родині – це норма, то діти можуть переносити цю агресію на інших. Часто булери – є жертвами в іншому оточенні (частіше у власній родині). Хоча тут може бути і зворотній варіант – такі діти сприймають агресію проти себе, як щось належне; вони покірно сприймають знущання булера. У дорослому віці, у агресорів, велика вірогідність виникнення проблем зі стосунками, адже їм важко вибудувати теплі відносини з партнерами.
Серед дорослих таке явище, як боулінг зустрічається значно рідше. А все тому, що у старшому віці люди мають більше можливостей захистити себе, знають, які санкції застосувати проти кривдника.
Тож, давайте поговоримо про те, що варто пам’ятати батькам, щоб відгородити своїх дітей від булінгу. Гості програми кандидат психологічний наук Любов Любіна та член Української спілки психотерапевтів - Юрій Хіць, радять наступне:
- Дитина має поважати старших, вони мають бути для неї авторитетом. Таким чином, з думкою дорослих будуть рахуватися.
- Вибудовуйте довірливі стосунки. Дитина повинна розуміти, що може звернутися до вас з приводу будь-яких питань.
- Спілкуйтеся з дитиною, пояснюйте їй, що таке норма, а що – ні.
- Цікавитись життям своїх чад. Діти потребують щирого інтересу до своїх потреб.
- І ще, варто не забувати: насилля породжує насилля.
- Не замовчуйте насилля. Скаржтесь вчителям, батькам агресора, дирекції школи і т.д.
- Вчіть дитину відповідати на агресивні випади. І мова йде не про бійку,а про різні психологічні прийоми.
- Дитина повинна відчувати, що вона буде захищена. Не робіть нічого у неї за спиною. Боріться з боулінгом спільно.
На фото: гості програми на Радіо 10
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами