Руді Шраґер народився 28 серпня 1900 року в Чернівцях. Тут він окрім шкільної освіти здобув і музичну. Він виховувався на класичній музиці, на ній вибудував і свій особливий витончений музичний стиль.
У 30-х роках залишив європейську землю й помандрував до США. Й одразу подався до голлівудської фабрики фільмів. Шраґер хотів, аби його музичний талант не пропав задарма й став у пригоді світовому кінематографу.
Дебютним фільмом для Руді стала стрічка від Universal Pictures «Мій чоловік Ґодфрі» у 1936 році. Так розпочалася його кар’єра кінокомпозитора.
За декілька років Руді Шраґер був одним з небагатьох творців музики для кіностудії 20th Century Fox.
У 1940-их роках почав писати музику ще й для радіо. Тоді були популярними радіосеріали. Для деяких Руді створив музичне оформлення, зокрема, для детективного серіалу «Box 13» та «Чарівник Оз».
Робота для радіо не відбила в композитора бажання творити музику й далі для фільмів. Здебільшого його послугами користувалися імениті компанії Paramount Pictures, 20th Century Fox для звукового оживлення своїх малобюджетних стрічок.
Весь нелегкий період 40-х років Шраґер залишався автором музики для «дешевих» фільмів. Хоча, до слова, деякі з них мали гарний успіх у прокаті й залюбки переглядалися глядачами. Це були і вестерни, і фільми в жанрі нуар. Цікаво, що останній жанр отримав свою популярність завдяки землякові Руді Шраґера Отто Премінґеру. Він також свого часу емігрував з Буковини до Америки й подався до Голлівуду за славою.
Читайте ще: Джон Еберсон: Творець атмосферних театрів. Історична розвідка
У 1947 році до Руді прийшло нарешті визнання. Його закликав бути головним композитором свого фільму «Месьє Верду» геній кінематографу Чарлі Чаплін. Стрічка мала успіх, не останню роль в її успішності зіграло саме музичне оформлення.
Однак визнання й успіх від фільму Чапліна не забезпечили Шраґера безтурботним й заможним життям надалі. Із кінця 40-х років почала зростати популярність телебачення. У кращій позиції опинилися ті композитори, які мали власні музичні студії. Та й загалом економіка країни була понівечена війною. Кіноіндустрія страждала від браку коштів, виробництво фільмів слабшало.
Композиторам доводилося туго тоді. Вони змушені були, знайшовши бодай якісь заробітки, погоджуватися на копійки за свою роботу.
У той скрутний час Руді зустрівся з музичним продюсером Девідом Чудновим. У них розпочалася співпраця, яка вилилася у створення музики Шраґером для фільмів «Спи, моя любове» та «Зелена обіцянка». Його класичний стиль припав до смаку продюсеру й він всіляко пропагував його роботу. Тоді Руді разом Чудновим були одними з небагатьох композиторів, які творили музичну культуру американського кінематографу. І їхня робота стала певним викликом для тодішньої кризової ситуації в США, вказуючи на те, що мистецтво може і повинне існувати навіть у важкі часи.
Та все ж телебачення перемагало. Шраґер, як і деякі його колеги, не входив до жодної з профспілок, а тому на жодну підтримку не міг розраховувати, хоча й підтримки всеодно б не було. Водночас і жодної протекції теж не мав. Аби мелодії його композиторів були почутими й, що головне, оплаченими, Чуднов почав хитрувати. Він заховав справжні імена за псеводнімами, аби ні профспілка, ні інші конкуруючі структури не впізнали в них «чужих» авторів. І пропонував телевізійникам їхні музичні напрацювання. Останні залежали від часу, їм потрібно було продукт видавати вже й зараз, тому погоджувалися на пропозицію Чуднова.
Таким чином музика Руді Шраґера з’явилася в «Пригодах Супермена». А ще в серіалах «Дік Трейсі», «Террі й пірати», «Містер і місіс Норт» та інших. Девід Чуднов, як музичний продюсер, отримував гонорари від імені неіснуючих композиторів і виплачував їх справжнім авторам.
Вам буде цікаво: Один з найвидатніших композиторів присвятив йому частину своєї опери. Історична розвідка
Цікаво, що «Супермен» отримав неймовірну популярність в глядачів. І став справжнім довгожителем телебачення. На ньому виросли три покоління американців. І три покоління чули саме музику Руді Шраґера саундтреком цього серіалу.
На початку 50-их років Руді озвучив ще декілька фільмів. Але все більшого інтересу в нього викликало саме телевізійна культура. Як тільки це стало можливим, він подався відкрито співпрацювати із телебаченням. І його послуги одразу ж були затребуваними.
Він разом зі своїм давнім колегою Гершелем Гілбертом написав музику для серіалу «Розшукується: мертвим чи живим», в якому головну роль зіграв неперевершений актор Стів Маккуін.
Востаннє до великого кінематографу Шраґер повернувся у трилері-катасторофі Ендрю Стоуна «Остання поїздка». Це став наймасштабнішим проектом у кар’єрі композитора.
У 60-тих роках писав мелодії для серіал «Найсмішніший корабель в армії». А в 70-их полишив музичну справу й пішов на заслужений відпочинок.
Помер Руді Шраґер 24 серпня 1983 року в Санта Моніці.
Ілюстрації - kino24.su; topbeautifulwomen.com; charliechaplinmusic.com; filmindependent.org; americanradioworks.org.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами