Про це розповіли ІА АСС науковці Буковинського державного медичного університету.
«Прояви на шкірі при коронавірусній хворобі вперше описали італійські лікарі, які реєстрували їх у кожного п’ятого хворого на COVID-19. При цьому на шкірі таких пацієнтів виявляли різнотипну висипку у вигляді запальних плям, набряклих пухирів (як при кропив’янці) та невеличких пухирців, які були схожі на вітряну віспу, - розповідає Ольга Денисенко, професорка, завідувачка кафедрою дерматовенерології БДМУ. - Більш детальний аналіз шкірних проявів при коронавірусній хворобі провели іспанські лікарі, а потім і лікарі інших країн, які визначили не лише характерні типи висипу, але й частоту їх виникнення. Спочатку вчені вважали, що висип на шкірі є реакцією організму на велику кількість медикаментів, які приймали такі пацієнти. Однак пізніше помітили, що ураження шкіри може виникати майже у 60% хворих на COVID-19, що вказує на безпосередній вплив саме коронавірусної інфекції».
Нині науковці описують різні типи висипу на шкірі, пов`язаного саме з COVID-19.
Майже у 47% пацієнтів (переважно із тяжким перебігом захворювання) виникає поширена висипка у вигляді невеликих запальних плям та дрібних щільних запальних вузликів.
«Такий висип залишається на тілі упродовж 8-10 днів, а потім зникає, - зазначає Ольга Денисенко. - У кожного п’ятого пацієнта з`являються чисельні набряклі пухирі (як при кропив’янці), які супроводжуються свербежем і мають тенденцію до поширення та злиття. Такий висип спостерігали у тяжкохворих. Окрім тулуба висип у них виникав на ногах, руках, долонях».
З такою ж частотою на шкірі хворих на COVID-19 реєстрували появу невеличких пухирців із прозорим вмістом, які виникали на тлі високої температури і підвищеного потовиділення впродовж декількох днів.
Читайте ще: Думка дня: Лікарка пояснила, чому варто дезінфікувати поверхні та ручки дверей
Ще однією ознакою коронавірусної хвороби є так звані «ковідні чи коронавірусні пальці», які реєструють у 19% хворих на COVID-19.
«Це прояви у вигляді почервоніння кінчиків пальців із синюшним відтінком і можливим розвитком точкових крововиливів і пухирів, що є характерними ознаками обмороження. Однак у випадку коронавірусної хвороби вони виникають не внаслідок впливу низьких температур, а через ураження стінок, тромбози судин та порушення обмінних процесів у шкірі, - зазначає Юлія Карвацька, доцент кафедри дерматовенерології БДМУ. - Такий висип частіше спостерігають у дітей, підлітків й осіб молодого віку з переважно легким чи середньо тяжким перебігом коронавірусної хвороби».
Поширеним проявом коронавірусної інфекції є плямиста висипка на шкірі у вигляді сітки чи мережива рожево-синюшного забарвлення. Її медики помічають у 19% пацієнтів. Такий висип зазвичай не турбує пацієнтів, виникає внаслідок тимчасового звуження чи розширення поверхневих та глибоких судин шкіри.
У пацієнтів із коронавірусною хворобою також виявляють й інші прояви на шкірі: точкові крововиливи чи невеличкі пухирці, схожі на вітряну віспу, які мають обмежений чи поширений характер, тощо. При цьому не встановлено прямого взаємозв’язку між видом і поширеністю висипки та важкістю загального стану хворих на COVID-19.
«Отже, на сьогодні точно зрозуміло, що одним із проявів коронавірусної хвороби є зміни шкіри. Щоправда, це не завжди є її симптомами, оскільки висип може з’явитися як прояв побічної реакції чи алергії на медикаменти, як реакція шкіри на продукти харчування, побутову хімію, косметичні засоби тощо, - каже Ольга Денисенко. - Як показали спостереження, у більшості пацієнтів зміни на шкірі з’являються лише через кілька днів після початку ураження органів дихання чи інших проявів COVID-19. А в деяких хворих - до початку розвитку основних симптомів захворювання. Тому знання та рання діагностика проявів COVID-19 на шкірі може сприяти своєчасному виявленню і лікуванню таких пацієнтів, попередженню розвитку у них ускладнень».
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами