Пацієнти розділились на тих, хто обирає лікаря, якому довіряє інтуїтивно і тих, хто ретельно аналізує свій вибір
Журналісти Інформаційного агентства АСС поцікавились в пацієнтів поліклініки №2, якими вони користуються критеріями обрання лікаря.
Ніна Турецька, пенсіонерка каже: «Процедура оформлення декларації тривала недовго, я того місяця була, бо я щомісяця тут кров здаю. Лікарка сказала, що я маю здати паспорт та ідентифікаційний код. Я мала біля себе документи і залишила. – Швиденько було усе? Пару хвилин.»
А Тетяна Ісак розповіла, що їй з лікарями не щастить, а в цій поліклініці нарешті знайшла лікарку-терапевта, з якою хоче підписати декларацію. Дівчині сподобалась її компетентність : «Мені сподобалось, що вона переглянула усі мої попередні аналізи, а не просто – останні. І зважила всі за і проти у моєму лікуванні.»
Нагадаємо: Уже 10 чернівчан підписали декларації з лікарями міської поліклініки №2
Водночас пацієнти зазначають, що для них важливо, аби медики виїжджали за необхідності до них додому.
Терапевт Діана Панченко вже оформила 30 декларацій із пацієнтами. Складність процедури полягає у тому, що медики реєструють декларації паралельно із прийомом хворих.
"Доводиться залишатись після прийому , в актовому залі чи кабінеті маємо папку документів. До виїздів додому ставлюсь до того позитивно, ми звикли працювати за такою системою. Пацієнти молодші можуть взяти таксі приїхати до нас, а літні люди, важкохворі, до таких потрібно постійно іти", - каже лікарка.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами