2017 рік був багатим не лише на відкриття, приємні сюрпризи, але й був щедрим на проблеми.
Цілісінький рік усі ЗМІ обговорювали проблему євроблях у Чернівецькій області. Власники авто на іноземній реєстрації вимагали врегулювати закон про розмитнення автомобілів з ЄС. Аби їх почули і дороги перекривали, і автопробіги влаштовували.
Автовласники кажуть: « Ми згідні на мито до 500 доларів з реєстрацією автомобіля».
Владники ж відповідають, проблему обов’язково вирішать і розмитнення спростять, але… цього так і не сталося. Кільканадцять мітингів у столиці завершувалися черговими обіцянками, що вже дуже скоро все залагодиться. І все, далі обіцянок справа не рухалася.
А в той час, преса рясніла заголовками про аварії за участі автомобілів на євро номерах. Найгірше те, що бувало водії втікали з місця пригоди і винних знайти, як ви розумієте дуже важко, точніше, неможливо.
До того ж у місті розвивається новий злочинний бізнес
Тримати автомобіль біля будинку стає дедалі небезпечніше. Особливо, якщо авто – на іноземній реєстрації. Вранці можна не знайти номерних знаків. Натомість на лобовому склі – автограф викрадача: записка з номером телефону.
Ще одна проблема, яку так і не вирішили цьогоріч – це черга за біометричними паспортами. Чудовий подарунок 2017 року – безвіз, став перепоною до того, аби отримати законний документ для можливості виїзду за кордон.
Черги у міграційній службі – величезна. Не врятувала ситуацію навіть онлайнчерга, яку запустили наприкінці літа
Зрештою, міграційними пообіцяли, що все зміниться вже наступного року, коли запрацює нова лінія з виготовлення паспортів. Саме це має привести до зникнення черг на отримання біометрики.
В продовження теми, подарунок у вигляді безвізу став причиною ще однієї проблеми – відтоку кадрів з Чернівецької області.
Люди почали масово їхати за кордон на роботу. Тим паче декілька країн дозволили у них працювати без спеціальних дозволів, протягом 3 місяців, відведених на перебування у країні. Наприклад, Польща.
Тому люди, намагаючись хоч трохи заробити, кинулися на заробітки в сусідні держави. Як результат - в Україні стало ще важче знайти фахівців.
Проблема, яку не лише не вдалося вирішити, а й ще вийшло більше запустити – це транспорт в Чернівцях.
Наприкінцуі 2016 і на початку 2017 року всі з надією говорили про нові тролейбуси, закуплені за міські кошти. Називали навіть значну кількість електромашин – 50 штук. Не вийшло
Не пропадала надія отримати ненові, але безкоштовні тролейбуси з Румунії. 100 штук. Знову – невдача
Тепер вже ніхто ні на що не сподівається. Підраховуємо результат. Пішли в мінус – втратили більше тролейбусів, ніж закупили. Бо старі зношуються, сходять з маршруту, а оновити рухомий склад змогли лише в мріях
Ще одна проблема, яка стала загальнонаціональною, ба навіть загальноєвропейською – це освітня реформа. Не вся, а лише в тій частині, де говориться про мову викладання в школах для нацменшин.
Раніше як було? Вчилися собі діти румунською мовою і ніхто не переймався, як вони напишуть ЗНО з української мови і не думали про те, що це обов’язковий предмет для складання незалежного оцінювання, яке дає путівку для вступу у виші. Максимум – це просили для неукраїномовних випускників пільг і додаткових балів на іспиті. Цьогоріч столична влада пішла на великий крок – запропонувала певну мовну схему викладання у школах, де навчаються представники нацменшин. Молодша школа – рідною мовою, а старша – державною.
Піднявся протест. Гучний протест. До владників приходили з мітингами, до Президента писали листи, у Європи просили втрутитися.
У Чернівці навіть приїжджала міністерка освіти, аби наочно всім пояснити, як закон буде працювати. "Закон передбачає, що, по-перше, всі школи з мовами нацменшин будуть збережені. Діти будуть навчатися рідною мовою. Але при цьому для нас важливо, щоб вони добре знали українську, – зазначила пані Лілія Гриневич.
Хабарництво: вічна проблема, яка не відпочивала і у 2017-му. Довго описувати її не варто, згадаємо лише декілька гучних справ.
Посадовця райавтодору спіймали на хабарі. Він вимагав 10 000 грн від приватного підприємця за укладення договору на проведення русло регулюючих робіт.
Вимагав грошей і освітянин, працівник управління освіти Чернівецької міськради.
Тисячу доларів вимагав керівник комунального підприємства від місцевого підприємця за вирішення питання зі службовими особами інспекції архідбудконтролю в Чернівецькій області. Обіцяв прийняти декларацію про початок виконання будівельних робіт.
Багато і гучно говорили про звинувачення у хабарництві керівниці відділу охорони культурної спадщини Чернівців Олени Пушкової, яку звинувачують у взятті неправомірної вигоди у розмірі 1200 доларів.
Ще більше обговорювали затримання Терешонкова Андрія Михайловича. Це заступник міського комісара, який взяв 1700 доларів за ухилення двох строковиків від призову.
Цей список можна продовжувати і продовжувати. Причини – найрізноманітніші, від непатріотизму до низьких зарплат.
Щодо зубожіння народу – то це ще одна невирішена проблема, яка стає все важчою. Найпростіший приклад – олів’є.
Якщо наприкінці минулого року два кілограми олів'є коштували 77-79 гривень, то тепер за таку ж порцію доведеться викласти 98 гривень
До того ж МВФ не тішить прогнозами, кажуть, ціни в Україні будуть рости ще.
Автор:Людмила Григорчук
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами